Hirdetés
Tovább segítik a zártkertek tulajdonosait
Évek óta panaszkodnak a zártkertek tulajdonosai, hogy szinte lehetetlen túladni az ingatlanokon. Ennek érdekében további egy évvel meghosszabbítják a zártkertek művelés alóli kivonásának lehetőségét, amivel már eddig is sokan éltek.
A zártkerti ingatlanoknak alaphelyzetben különleges szerepet kellene betölteniük a mezőgazdaság világában. Eredetileg olyan, termelő-funkciót szántak ezeknek a körülkerített területeknek, ahol a családok előállíthatták a saját maguk számára szükséges élelmiszereket, így a pótlólagos jövedelemtermelés színhelyei voltak. A gyakorlatban viszont rengeteg féle terület kapott zártkerti besorolást: Találkozhatunk zártkert megnevezés alatt szőlő- és gyümölcsültetvénnyel, bányatavakat körülvevő területtel, kenderföldekkel, domboldalakkal, sőt, szántóföldekkel is.
Az idő előrehaladtával azonban a mezőgazdasági funkciók kezdtek eltűnni a zártkerti ingatlanok esetében és inkább az üdülőfunkció került előtérbe. A zártkertekre vonatkozó szabályozás azonban általános maradt. Az egyik legnagyobb probléma a tulajdonosok szerint, hogy ha valaki értékesíteni kívánja a zártkerti ingatlant, abban az esetben – mivel hivatalosan termőföldnek minősül – a földforgalmi törvényben leírtak szerint kell eljárni. Ez viszont üdülők esetén teljesen értelmetlen.
A kialakult helyzet normalizálása érdekében egy 2015-ös törvény lehetővé tette, hogy - átmenetileg - 2016. december 31-ig a tulajdonos kérhesse az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlana művelési ágának művelés alól kivett területté történő átvezetését, azaz ne minősüljön termőföldnek. Jellemzően nem nagy területű, egyenként néhány száz négyzetméteres hobbitelkekről van szó, amiből azonban országszerte sok van. Jellemzően ezeket a földeket a valóságban már nem művelik, ingatlant, lakóházat építettek rájuk, de továbbra is szőlőként vagy gyümölcsösként tartják nyilván azokat a földhivatalokban.
A zártkerteknél jelentősen nehezíti az adásvételt, hogy termőföldnek minősülnek, így egyes adásvételek akár egy évig is elhúzódhatnak. Az átminősítés lehetőségével sokan éltek, így érdemes a határidőt egy évvel meghosszabbítani az adásvételek megkönnyítése érdekében is.
Forrás: MTI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés