Elképesztően megdrágult a kenyér, 2021 októbere óta több mint 250 forinttal kell többet fizetni egy kilogramm fehér kenyérért a boltokban. Idén egy hónap alatt, júniusról júliusra 590 forintról 670 forintra nőtt egy kiló fehér kenyér ára. A brutális drágulás hátterében részben a búza hihetetlen áremelkedése áll, de a termelők, a malom- és sütőipar elszálló költségei is hozzájárultak a dráguláshoz.

Az elképesztő kánikula miatt, ami hosszú hetekig uralkodott Magyarországon, a gabonák, így a búza minősége és mennyisége is gyengébb lett idén a vártnál – tudta meg az Agrárszektor Dr. Lakatos Zoltántól, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatójától.

A termelőknek és a malomiparnak tovább kell vinni az árakat a sütőipar és a kereskedelem felé is (Fotó: Pixabay)

Duplájára ugrott a búza ára

Kiemelte, egy kilogramm kenyér előállításához 70 deka liszt szükséges, de a jó minőségért jó minőségű búzából kell őrölni, ez azonban drágább is, a sütőipart pedig ki kell szolgálni. Amellett sem mehetünk el szó nélkül, hogy míg az elmúlt évben még 61 ezer forint volt egy tonna, most már 130-140 ezernél tartunk, és ez az ár még tovább emelkedhet.

Mindezek mellé jön az is, hogy mind a termelők, mind pedig a malom- és sütőipar költségei is megemelkedtek, nőttek az alapanyagárak, és az áram, illetve a gáz is a többszörösébe kerül. Az biztos, hogy a termelőknek és a malomiparnak tovább kell vinni az árakat a sütőipar és a kereskedelem felé is. A szakember hangsúlyozta, egy felfelé menő árspirál lesz, aminek a vége a csillagos ég lehet, és félő, hogy ezt a magyar fizetések nem minden esetben fogják elbírni.

A brutális kenyérdrágulást alátámasztják a KSH legfrissebb adatai is, amelyekből kiderül, hogy 2021 januárja óta 296 forinttal nőtt meg a fehér kenyér ára Magyarországon. Akkor 374 forint volt egy kilogramm, 2022 júliusában azonban már 670 forintot kellett fizetni érte.

Elmondható, hogy tavaly januártól egészen szeptemberig szinte ugyanazon a szinten, 390 forint körül mozgott a kenyér ára, majd októberben elkezdődött a brutális drágulás. Akkor 417 forint volt egy kiló kenyér, decemberben már elérte a 450 forintot, 2022 márciusában az 518-at, júniusban az 590 forintot, majd júliusra hatalmasat ugrott a fehér kenyér ára. 

A barna kenyér is igyekszik – utolérni árban a fehér kenyeret

A barna kenyérrel is hasonló a helyzet, már ami az árakat illeti, igaz, kisebb mértékben. 2021 januárja óta 257 forinttal nőtt meg egy kilogramm barna kenyér ára. Tavaly év elején még csak 333 forint volt, októberben 360 forint, januárban már elérte a 405 forintot, júniusban a 498-at, majd júliusban a fehér kenyérhez hasonlóan itt is brutális áremelkedés történt, és 590 forintra ugrott a barna kenyér fogyasztói ára. Az árak valószínűleg a következő időszakban sem fognak lassítani, pláne, hogy már most vannak olyan kenyérfajták/típusok, amelyek kilónkénti ára az 1000-1600 forintot is elérheti.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás