Továbbra is exportra termeljük a bárányt
2015-ben erősödött az Európai Unió juh- és kecskehús termelése, de a következő években nem várható komolyabb változás. A magyar juhpiacot továbbra is az exportra való termelés jellemzi és a célországok is változatlanok maradtak.
Az Európai Bizottság adatai szerint 2015-ben 915 ezer tonnára emelkedett az unió juh-és kecskehús termelése a 2014-es 876 ezerhez képest. Közben a juh- és kecskeimport is 5,6 százalékkal emelkedett. A legnagyobb beszállító Új-Zéland volt. A nemzetközi piacra exportált juh- és kecskehús, valamint élő állat menynyisége 14 százalékkal, 63,1 ezer tonnára csökkent 2015-ben 2014-hez képest. Az export 57 százaléka Líbiába és Jordániába irányult.
2016-ban az előrejelzések szerint nem várható érdemi változás az Európai Unió juh- és kecskehús előállításában, sőt, 2017-re is maximum 1 százalékos gyarapodás várható. Ezzel szemben a juh- és kecskehúsimport 2 százalékkal nőhet 2016-ban és további 1 százalékkal a következő évben.
Hirdetés
Az egy főre jutó juh- és kecskehús fogyasztás továbbra is kevés, idén és 2017-ben is 1,9 kilogramm lehet fejenként.
Hosszú távú előrejelzéseket is kiadott az Európai Bizottság. E szerint 2025-re 900 ezer tonna is lehet az unió juh- és kecskehús termelése, ami a 2014-es adatokhoz képest 2 százalékos emelkedést mutat. A közösség juh- és kecskehúsimportja 225 ezer tonnára emelkedhet 2023-ra, ezt követően 2 százalékkal csökkenhet a vizsgált időszak végére.
Az Európai Unióban a könnyű bárány ára a szezonális hatásoknak megfelelően csökkent az év elején, és húsvét előtt kezdett emelkedni. Az első negyedévben 9 százalékkal volt alacsonyabb az átlagár, mint egy évvel korábban. A nehéz bárány ára 4 százalékkal csökkent a vizsgált időszakban. Olaszországban az egy évvel korábbihoz hasonlóan átlagosan 5,8 eurót fizettek a könynyű bárányért.
A KSH szerint a hazai juhállomány 1,19 millió egyed volt 2015-ben (az EU-s összlétszám hozzávetőlegesen 1%-a), nem változott nagy mértékben 2014-hez képest. Az viszont látszik, hogy az anyajuhok létszáma 0,7 százalékkal 849 ezer egyedre csökkent. A juhot tartó egyéni gazdaságok száma 24,79 ezerre csökkent (–3,5 százalék) az előző évihez képest, a gazdasági szervezeteké 526 volt (+13 százalék) 2015. december elsején. A hazai juhállomány 68 százaléka az Észak- és Dél-Alföld területén található meg.
2015-ben csaknem 5 százalékkal több juhot vásároltunk fel, mint egy évvel korábban. A növendék bárány (2–12 hónap) felvásárláson belüli részaránya 0,8 százalékponttal csökkent, míg a tejesbárányé (2 hónap alatti) 0,9 százalékponttal nőtt, a növendék bárány az összes forgalom 93 százalékát adta.
A Magyarországon született bárányok java része exportra kerül. Sajnálatos módon 2015-ben 3 százalékkal csökkent a bárányexportunk 2014-hez viszonyítva. A legnagyobb importőrünk továbbra is Olaszország, a kivitel 92 százaléka náluk landolt.
Magyarországon a könnyű bárány ára 2016 első negyedévében 6 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
Forrás: AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés