Az EU-ban évente átlagosan 3,6-3,7 millió tonna káposztát takarítanak be. Az unió legnagyobb termelője Lengyelország, ahol a 2016., valamint a 2017. évi káposztatermés is meghaladta az 1 millió tonnát. A poznani nagybani piacon az idei betakarítású fejes káposzta termelői ára 2,5–3,5 PLN/fejre emelkedett 2018 38. hetében az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva, amikor 1,2–2,5 PLN-ért kínáltak egy fej káposztát.
A közösség belső piacán a legnagyobb fejes- és vöröskáposzta-exportőr Hollandia, a legnagyobb importőr Németország volt 2017-ben. Az idei év első fél évében Hollandia 21 százalékkal 53,4 ezer tonnára, Lengyelország 25 százalékkal 17,2 ezer tonnára csökkentette szállításait az unió belső piacára.
Az EU-ban évente átlagosan 3,6-3,7 millió tonna káposztát takarítanak be (Fotó: Pixabay, betexion)
Az EU fejes- és vöröskáposzta-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2017-ben, mivel a kiszállítás 20,4 ezer tonnára nőtt, míg a beszállítás 41,2 ezer tonnára csökkent a harmadik országok vonatkozásában. Az idei év első fél évében is negatív maradt az egyenleg, mivel az import az előző év azonos időszakához hasonlóan 37 ezer tonna körül alakult, míg az export 19 százalékkal 9,3 ezer tonnára csökkent.
A KSH adatai szerint Magyarországon fejes káposztából az elmúlt évtized legkisebb mennyisége termett 2017-ben. A fejes káposztát döntően szabadföldön termesztik. A káposztafélék fogyasztása évről évre csökken, ennek oka, hogy veszítettek a hagyományos téli vitaminforrás-szerepükből. A fogyasztás csökkenése a kereslet lanyhulásával jár, ami a termelés mérséklődését okozza. Ezért fontos a fogyasztás ösztönzése annak érdekében, hogy a káposzta a tudatos, a hazai terméket kereső fogyasztók látókörébe kerüljön, hiszen a káposztafélék egészségesek, élettani szempontból fontos tápanyagokat tartalmaznak.
Magyarország fejes- és vöröskáposzta-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2017-ben, amikor a beszállított mennyiség 3,5 ezer tonnát ért el, míg a külpiacokra 2,5 ezer tonna került.
Az idei év első fél évében az import 15 százalékkal 1,91 ezer tonnára csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest. Németországból 53 százalékkal 542 tonnára, Hollandiából 18 százalékkal 188 tonnára és Lengyelországból 6 százalékkal 121 tonnára csökkent a beszállítás, ugyanakkor a Macedóniából érkező mennyiség 50 százalékkal 1,01 ezer tonnára bővült. Az export 21 százalékkal csökkent, 1,86 ezer tonnát tett ki, ennek jelentős hányada Romániába, valamint a skandináv államokba (Finnország, Norvégia, Svédország) irányult.
A káposzta termesztésében lényegesen elkülönül a korai vagy primőr, illetve a szabadföldi termesztési mód és ennek megfelelően számottevő eltérés mutatkozik a termelői árban is. Az idei évben a Budapesti Nagybani Piacon a 16. héten került piacra a primőr fehér fejes káposzta, a tavalyinál 38 százalékkal magasabb áron. Ez a 450 forint/kilogrammos kezdőár az akkor még kapható tárolási (2017. évi betakarítású) termék áránál (77 forint/kilogramm) lényegesen magasabbnak bizonyult. Néhány héttel később, a 22. héten jelent meg a kínálatban a primőr vöröskáposzta, amelynek piacra lépési ára (280 forint/kilogramm) idén 8 százalékkal magasabb volt az előző évihez viszonyítva, és a párhuzamosan értékesített tárolási terméknél 33 százalékkal kínálták magasabb áron. A primőr fehér fejes káposzta ára 26 százalékkal 260 forint/kilogrammra emelkedett a 16–23. héten az egy évvel korábbihoz képest. A primőr termék kifutása után a szabadföldi fehér fejes káposzta ára 77 százalékkal 173 forintra emelkedett kilogrammonként a 24–39. héten az előző év azonos időszakához képest.
Az elmúlt években a Budapesti Nagybani Piacon kizárólag Hollandiából származó fehér és vöröskáposztát kínáltak, ugyanakkor idén a 35. héttől megjelent a lengyelországi vöröskáposzta is.
Forrás: AKI