Az EU-ban közel 44 ezer hektáron mintegy 394 ezer tonna fokhagymát termeltek 2017-ben. A legtöbb fokhagymát évek óta Spanyolország bocsátja ki, ahol kiemelkedően nagy mennyiséget, 274 ezer tonnát takarítottak be 2017-ben. Az unió piacán a spanyol termelésen kívül jelentősnek számít az olasz és a román (29 ezer tonna), a francia (20 ezer tonna) és a lengyel (17 ezer tonna) terméseredmény. Az Eurostat adatai szerint az unió belső piacán a legtöbb friss fokhagymát Spanyolország, valamint Hollandia értékesíti. Spanyolország 6 százalékkal 69,3 ezer tonnára, Hollandia 4 százalékkal 23,6 ezer tonnára növelte kivitelét 2018 első nyolc hónapjában.
Az EU-ban közel 44 ezer hektáron mintegy 394 ezer tonna fokhagymát termeltek 2017-ben (Fotó: Pixabay, stevepb)
Az EU frissfokhagyma-behozatala 4 százalékkal 38,9 ezer tonnára bővült 2018 első kilenc hónapjában. A közösség 29,9 ezer tonna fokhagymát importált Kínából, 4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Argentínából 22 százalékkal több (2,8 ezer tonna) fokhagyma érkezett a megfigyelt időszakban. Az unió frissfokhagyma-kivitele 34 százalékkal 38,7 ezer tonnára csökkent 2018 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Spanyolország a legnagyobb exportőr, amelynek kivitele 35 százalékkal 36,1 ezer tonnára csökkent a vizsgált időszakban. A fokhagyma termése évente 6-8 ezer tonna között alakul Magyarországon. A KSH adatai szerint 2017-ben 1188 hektárról 7430 tonna fokhagymát takarítottak be. Magyarországon szakértők szerint a kedvezőtlen időjárás miatt a hagymafélékből – így a fokhagymából is – kevesebb termett 2018-ban, mint egy évvel korábban. A KSH adatai szerint a fokhagyma kínálata az elmúlt három évben a hazai termés 12-17 százalékát kitevő importtal (870-1400 tonna) egészült ki. A behozatal 9 százalékkal 683 tonnára csökkent 2018. január és szeptember között az előző év hasonló időszakához képest. A hollandiai beszállítás 56 százalékkal 263,7 tonnára, a spanyolországi 81 százalékkal 43,4 tonnára bővült, míg Németországból 20 százalékkal kevesebb, 158,3 tonna fokhagyma érkezett. Fokhagymából 400-800 tonna az export, ami főleg a szomszédos országokba (Románia, Szlovákia) irányul, a kivitel 11 százalékkal 292 tonnára csökkent a jelzett időszakban. Az Európai Bizottság adatai szerint az unió legnagyobb fokhagymatermelőjének számító Spanyolországban a fokhagyma nettó termelői ára novemberben 4 százalékkal 2,07 euró/kilogrammra emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi fokhagyma termelői ára egész évben alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban, ugyanakkor december elején a fokhagyma ára (1000 forint/kilogramm) 11 százalékkal haladta meg 2017 azonos időszakának átlagárát. Az előző években az importfelhozatalban az év első hónapjaiban kínai fokhagyma volt jellemző, 2018-ban viszont a kínai termék nem jelent meg a kínálatban. A spanyolországi fokhagymát januártól májusig értékesítették a belföldi terméknél alacsonyabb nagykereskedelmi áron. Forrás: AKI

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az egyik legfontosabb kérdés a növénytermesztésben a fajtaválasztás: ünnepelt a Gabonakutató Kiszomboron

2024.07.09.

A szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. jubileumi országos kalászos fajtabemutatót tartott a Csongrád-Csanád vármegyei Kiszomboron. 

Új tulajdonosa van a vegyszerhasználat jelentős csökkentésén dolgozó Ekobot vállalatnak

2024.07.09.

Az Ekobot elképzelése, hogy fenntartható alternatívákat kínáljon az emberi fogyasztásra szánt növények vegyszeres permetezésének csökkentésére vagy megszüntetésére.

Jégeső csapott le az őszi káposztarepce fajtabemutatóra a Nyírtelek közeli Gyulatanyán

2024.07.09.

Őszi káposztarepce fajtabemutatót tartottak a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtelek közeli Gyulatanyán.

Le van maradva Románia a biogazdálkodásra való áttérésben az EU elvárásokhoz képest

2024.07.08.

Az EU-ban a mezőgazdasági terület 10,5 százalékán folyik biogazdálkodás, Romániában ez az arány mindössze 5 százalék.

Tovább folytatja együttműködését a Tetra Pak és a Tej Terméktanács

2024.07.08.

Ismételten megújította együttműködési megállapodását a Tetra Pak Hungária Zrt. és a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Kettős helyzetben a magyar haltermelés: a tógazdasági toporog, az intenzív fejlődik 

2024.07.08.

Jelenleg a hazai haltermelést stagnáló állapot jellemzi - fogalmazott Lévai Ferenc, a MA-HAL elnökségi tagja, az  Aranyponty Zrt. vezérigazgatója.

Partnerhírek
Partner

Nem Nagy Testvér a távsegítség - sokat várnak a szervizesek a precíziós mezőgazdasági szolgáltatástól az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.06.25.

A MyPLM Connect szolgáltatással ellátott New Holland traktorokhoz, kombájnokhoz már több mint egy éve elérhető Magyarországon az új gépállapot-felügyeleti rendszerként a Control Room szolgáltatás, ami újraírja az üzemben tartás szabályait. A hivatalos magyar márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjából munkaidőben felügyelt rendszerrel ugyanis számtalan bosszantó probléma, ami eddig külön kiszállást, EST diagnosztikai laptoppal traktorban töltött hosszú órákat igényelt a szervizesektől, mára távolról, online is orvosolhatóvá vált. Az olyan tapasztalt szakemberek, mint Szűr Gábor, a Komáromi Területi Központ területi műszaki vezetője szerint az előnyök már most is komolyak, pedig még csak belekóstoltunk a rendszer lehetőségeibe.

Partner

ÁTK, kertészeti, erdészeti és precíziós kivitelű traktorok a SOLIS-tól

2024.05.26.

Egy igazán multifunkcionális traktorokat hozott a magyar piacra az ODISYS. A megfordítható kormányzás lehetőségét is biztosító erőgépek használatával nincs többé kitekeredett nyak és testtartás, legyen az a munka akár targoncázás, szár és nyesedékzúzás, de akár árokásás. Hernek Zoltán, a cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta be nekünk.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valentini Navajo erdészeti szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Hirdetésfeladás