Traktorok, munkagépek: olyan eszközöket, amelyekkel dolgozni kell, ritkán lopnak
A mezőgazdasági vontatók, munkagépek – bizonyos időszakokban – igen nagy számban vesznek részt a közúti közlekedésben. A rendőrség tapasztalatai szerint vannak olyan szabályok, amelyeket gyakrabban hagynak figyelmen kívül a traktorok vezetői. A traktorlopások nem jellemzők hazánkban, ám több, Nyugat-Európából eltűnt mezőgazdasági gép itt került elő.
A német agrár-szakportál, az agrarheute.com részletes cikket közölt azzal kapcsolatban, hogy mikor nyújthatnak közúti segítséget a gazdálkodók a traktoraikkal. A német gazdálkodók akkor vontathatnak személygépjárművet traktorral, ha a cél a meghibásodott jármű gyors eltávolítása, mert annak a műszaki hibája rövid időn belül nem javítható a helyszínen.
Sürgősségi segélynyújtás
A vontatáshoz szakmai tudásra és felszerelésre lehet szükség, éppen ezért szerencsésebb – ha lehetőség van rá – az elromlott jármű vontatását olyan hivatásos szakemberekre bízni, akik jól felszerelt vontatójárművekkel rendelkeznek.
Hirdetés
A gépjármű tulajdonosa – függetlenül attól, hogy hibás-e vagy sem – felelősséggel tartozik, ha a vontatott járműben valami megsérül. A vontatási folyamat során a gépkocsiban vagy harmadik fél eszközeiben bekövetkezett károkért tehát a vontatást végző traktor tulajdonosa felel.
Jogi szempontból különbség van a munkavégzési célú vontatás és a meghibásodott jármű vontatása között.
Utóbbi esetben a hangsúly a sürgősségi segélynyújtáson van. Az üzemképtelen járműveket csak ilyen okból szabad a legközelebbi megfelelő helyre vontatni. Ez lehet parkoló, műhely vagy valami hasonló, írja az agrarheute.com nyomán a magyarmezogazdasag.hu.
Jellemző esetek
A személysérüléses balesetekkel kapcsolatosan a rendőrség nem végez külön adatgyűjtést mezőgazdasági gépekre. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata szerint nincs arra vonatkozó statisztika, hogy évenként átlagosan mennyi és milyen jellegű balesetnek részesei mezőgazdasági gépek hazánkban.
A tapasztalatok szerint jellemzően a járművek kivilágítására, a megengedett legnagyobb hosszúságra és szélességre vonatkozó szabályokat hagyják figyelmen kívül.
Előfordulnak még a vontatással, valamint a veszélyes áruk közúti szállításával kapcsolatos szabályszegések is. Mivel a mezőgazdasági gépekre nincs külön adatgyűjtés, az ilyen szabályszegések nem számszerűsíthetők.
A műszaki hibától függően
Az elromlott jármű vontatására vonatkozóan a KRESZ 57. §-a tartalmaz rendelkezéseket. Az elromlott járművet fokozott óvatossággal, lehetőleg kis forgalmú úton és időszakban kell vontatni. Autópályáról és autóútról a legközelebbi lehajtásra szolgáló úton, illetőleg útkereszteződésben le kell térni az elromlott járművet vontató járművel.
Azt, hogy mivel vontathatunk és mit, a műszaki hiba jellege is befolyásolja.
Csak vontatójárműre érvényes vezetői engedéllyel
Elromlott gépjárművet, mezőgazdasági vontatót és lassú járművet vontatni olyan járművel szabad, amelynek tényleges súlya eléri a vontatott jármű tényleges súlyának a felét. Ha azonban az üzemi fékberendezés romlott el, akkor a vontatójármű tényleges súlyának el kell érnie a vontatott jármű tényleges súlyát.
Azt a járművet, amelynek elromlott a kormányszerkezete, csak emelve szabad vontatni. Ekkor a vontatott járművet úgy kell rögzíteni, hogy a megemelt rész oldalirányban ki ne lenghessen. Járművet emelve úgy vontatni, hogy a kormányzott kerekein gördüljön, csak abban az esetben megengedett, ha a kormányzott kerekeket megfelelően rögzítették az elfordulás ellen.
A vontatójárművet olyan személynek kell vezetnie, akinek van a vontatójárműre érvényes vezetői engedélye. Vontatott járművön – a vezetőn kívül – személyt szállítani tilos, az emelve vontatott járművön pedig még a vezető sem utazhat.
A vontatórudat, illetőleg a vontatókötelet úgy kell rögzíteni a járműveken, hogy az le ne szakadhasson.
A vontatórúdnak, illetőleg a vontatókötélnek olyan hosszúnak kell lennie, hogy a két jármű kanyarodás közben se érjen össze, de a vontatott jármű hosszát nem szabad meghaladnia.
Ha a vontatórúd vagy a vontatókötél három méternél hosszabb, azt feltűnő módon (pl. zászlóval, lámpával) kell megjelölni.
Olyan járművet, amelynek az üzemi fékberendezése romlott el, vagy amelynek a megengedett legnagyobb össztömege meghaladja a 3500 kilogrammot, csak – a húzó- és nyomóerők felvételére egyaránt alkalmas – merev vontatórúddal szabad vontatni. A vontatott jármű féklámpáját és irányjelző berendezését – kivéve, ha a járművet emelve vontatják – működtetni kell, továbbá éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a vontatott járművet is ki kell világítani.
El kell távolítani a sarat
Régen a földutak és az aszfaltos utak macskaköves rázóutakkal csatlakoztak, ezek szinte mindenhonnan eltűntek. Az útfelületre felhordott szennyeződés okozta veszély elhárításáról a KRESZ-ben foglaltak szerint annak kell gondoskodnia, aki azt okozta, vagy ha az nem lehetséges, tájékoztatnia kell a veszélyről a közlekedés többi résztvevőjét.
Tehát a járműre tapadt sarat még a szilárd útburkolatra hajtás előtt el kell távolítani. A tapasztalatok szerint a mezőgazdasági gépek által felhordott szennyeződést a jármű vezetői nem mindig takarítják le, említették az ORFK Kommunikációs Szolgálatának munkatársai.
A KRESZ arról nem rendelkezik, hogy a tisztításhoz milyen eszköznek kell lennie a járműben (a rendőrök közúti ellenőrzéskor nem büntethetnek, ha nincs seprű és lapát a traktoron), de az előírásból az következik, hogy amennyiben a sár eltávolítására vonatkozó kötelezettségnek például eszköz hiányában nem tud eleget tenni a jármű vezetője, úgy nem hajthat fel a szilárd burkolatú útra.
Ritkán lopják
Olyan eszközöket, amelyekkel dolgozni kell, ritkán lopnak – tartja a régi mondás, ami a mezőgazdasági gépekre is igaz. A rendőri eljárásban regisztrált mezőgazdasági vontató és kombájn lopása, illetve
jármű önkényes elvétele bűncselekmények számára vonatkozó bűnügyi statisztikai adatok szerint 2019-ben 13 lopás és 12 önkényes elvétel történt – összesen 25 eset. 2020-ban ezek 3-ra és 5-re csökkentek, azaz összesen 8 ilyen bűncselekmény történt.
Tavaly pedig 5 önkényes elvétel és 11 lopás volt, azaz 16 ilyen jellegű bűncselekmény történt hazánkban. E statisztikai adatok a lezárt ügyeket veszik alapul.
A mezőgazdasági gépek eltulajdonítása nem jellemző hazánkban, azok nem fordulnak elő nagy számban. A korábbi években Nyugat-Európából, jellemzően Franciaországból, illetve Ausztriából tulajdonítottak el nagy értékű mezőgazdasági gépeket, amelyeket később Magyarországon próbáltak értékesíteni, illetve azokat hazánkon keresztül csempészték Kelet-Európába, tudtuk meg az ORFK Kommunikációs Szolgálatától.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés