Takarmánygabonából készül kenyér
A tritikálé kevésbé ismert, a többihez képest új gabonaféle. Tulajdonságai között több érdekes is van, bizonyos értelemben közel áll a rozshoz és a búzához is. Ismerjük meg.
A tritikálét mondják ember alkotta gabonának is mert a búza és a rozs hibridje. Először Skóciában és Svédországban, laboratóriumokban nemesítették ki a 19. század végén. Kereskedelmi termelése csak a 20. század második felében kezdődött meg. A tritikálétermesztés szélesedéséhez hozzájárult az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) támogatása. A szervezet arra számított, hogy az új gabona, amely olyan gyengébb talajokon, ahol a búzatermelés nem gazdaságos, jobb hatékonysággal termeszthető. Ezzel segítheti a világ élelmezési gondjain.
A megtermelt tritikálé legnagyobb részét az állatok takarmányozására használják fel.
A tritikálé kémiai összetétele fő vonatkozásban a búza és a rozs közötti értékeket mutat (bár előfordulnak kivételek is). A hibrid kémiai összetétele – mint az eredete alapján várható – általában a búza és a rozs adatai között található és hasonló a többi gabonaféléhez. Nagy keményítő-, közepes fehérje- és kis lipid (olaj) tartalom jellemzi. Ugyanakkor fontos, hogy egyes hibridek fehérjetartalma meghaladhatja a rozs és a búza értékeit is.
Hirdetés
A szem fizikai paraméterei
A szemek nagyobbak a búza- és a rozsszemeknél, a felületük nem sima, hanem barázdált. A mérete miatt nagyobb a tritikálé héjrész aránya a szemtömegen belül. A fehérje frakcióknál megállapítható, hogy az oldható fehérjék aránya lényegesen nagyobb, mint a búzánál és inkább a rozshoz áll közelebb. De a búzához viszonyítva a nem oldódó, a sikérfehérjékhez hasonló fehérjék mennyisége mind a rozsban, mind a tritikáléban lényegesen kevesebb.
Étkezés, kenyér, korpa
Fontos, hogy a tritikálé-fehérjék összességében gazdagabbak a nélkülözhetetlen aminosavakban. A többi gabonaféléhez hasonlóan a szénhidrátok közül a legfontosabb összetevő a keményítő. A búzával összehasonlítva több benne az egyéb poliszacharid: a pentozán illetve a hemicellulóz. A tritikálé mono- és oligoszacharid (cukor, precukor) tartalma is nagyobb. A tritikálé zsírtartalma (olaj) a csírában összpontosul. A mennyisége a szemben két százalék körüli, az olaj többségében telítetlen zsírsavakat (olajsav, linolsav) tartalmaz.
A szemek nem sima felülete sokkal nehezebbé teszi az őrlés fő feladatának, a liszt- és korpa elválasztását. Ezért a tritikálé őrlése a malmoknak nehezebb feladatot jelent. Az előállított lisztek szemmel is látható korparészecskéket tartalmaznak, ami igaz a belőle készített péksütemények, kenyerek bélzetére is.
Az anyag Dr. Lásztity Radomir professzor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék munkatársának vizsgálatai alapján készült, a Sütőiparosok, Pékek lap cikke alapján.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés