A kecskék egy lépéssel előrébb járnak a juhoknál, amikor új helyzetekhez kell alkalmazkodni – derült ki a Martin Luther Halle-Wittenberg Egyetem (MLU) és a Leibniz Intézet (FBN) közös kutatása során. Az erről szóló tanulmányt a Royal Society Open Science folyóiratban tettek közzé.

A juhoknak és a kecskéknek sok közös vonásuk van: genetikailag szoros kapcsolatban állnak egymással, nagyjából azonos méretűek, hasonló a szociális életük, és az ember körülbelül egy időben háziasította őket. Táplálkozási stratégiájuk azonban nagyon különböző.

Az étel és az állat közötti területet kerítéssel határolták el. Ezen egy rés volt, amelyen át lehetett haladni (Fotó: Pixabay

Gyorsan reagálni a változó környezetre

„A juhok legelnek, a kecskék viszont keresgélnek, és inkább a rügyeket és friss hajtásokat részesítik előnyben” – magyarázta a sciencedaily.com oldalon megjelent cikkben Dr. Camille Raoult, az LMU munkatársa, aki a Leibniz intézet tudósával, Dr. Christian Nawroth-val közösen vezette a kutatást. (A fordítást a magyarmezogazdasag.hu munkatársa készítette.)

A kísérleteket a svájci Agroscope kutatóközpontban, a londoni Queen Mary Egyetemen (QMUL) és a Kentben található Buttercups Kecskemenhelyen végezték.

„Fontos, hogy az állatok képesek legyenek gyorsan reagálni a változó környezetre, mert így nagyobb lehetőségük van megtalálni és kiaknázni az új táplálékforrásokat” – állítja Dr. Nawroth. A csapat ezért azt akarta megvizsgálni, hogy a két állatfaj hogyan reagál az új térbeli akadályokra.

A vizsgálat kísérleti felépítése meglehetősen egyszerű volt: egyszerre egy állatot figyeltek meg, őt egy kis elkerített területre vezették. Ennek egyik végében az állat, a másik végében pedig a személyzet egy olyan tagja állt, akinél étel volt. Az étel és az állat közötti területet kerítéssel határolták el. Ezen egy rés volt, amelyen át lehetett haladni. A közvetlen út azonban minden alkalommal le volt zárva.

A kutatók az állatok viselkedését figyelték, különösen azt, hogy közvetlenül a rés felé haladtak-e vagy sem, illetve feljegyezték, mennyi időbe telt az állatnak eljutni az élelemhez.

21 kecske és 28 juh fejezte be a kísérletet

Néhány forduló után a kerítés résének helyzetét megváltoztatták. Az állatok ezt követően megismételték a tesztet. Összesen 21 kecske és 28 juh fejezte be a kísérletet.

Az eredmények szerint az első körben az újonnan elhelyezkedő réssel a kecskéknek könnyebben és gyorsabban sikerült körbejárniuk az akadályt, bár a juhok átlagosan gyorsabban érték el a célt.

Miután a rés helyét megváltoztatták, a juhok és a kecskék is kezdetben értetlenül álltak az új szituáció előtt, néhány kísérletre szükségük volt az alkalmazkodáshoz. Utána már kevesebbet hibáztak.

A kecskéknek könnyebben és gyorsabban sikerült körbejárniuk az akadályt, bár a juhok átlagosan gyorsabban érték el a célt (Fotó: Pixabay)

A kísérleteket nem lehetett azonos körülmények között végrehajtani a helyszíneken, ennek ellenére az eredmények egyértelműek voltak.

Kognitív módon rugalmasabbak, mint a juhok

„Úgy tűnik, hogy a kecskék jobban és pontosabban alkalmazkodnak az új helyzetekhez, és kevesebb hibát vétettek az akadály körül, amikor a rés megváltozott. Ez arra utal, hogy kognitív módon rugalmasabbak, mint a juhok” – mondta Dr. Britta Osthaus társszerző, a Canterbury Christ Church Egyetem kutatója.

A tanulmány a Svájci Szövetségi Élelmiszer-biztonsági és Állategészségügyi Hivatal, a Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG, Német Kutatási Alapítvány) és az Egyesült Államok Állatvédelmi Szervezete, a Farm Sanctuary támogatásával készült.

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás