Hirdetés
Trükkös úton az élelemhez – a kecskék legyőzték a juhokat
A kecskék egy lépéssel előrébb járnak a juhoknál, amikor új helyzetekhez kell alkalmazkodni – derült ki a Martin Luther Halle-Wittenberg Egyetem (MLU) és a Leibniz Intézet (FBN) közös kutatása során. Az erről szóló tanulmányt a Royal Society Open Science folyóiratban tettek közzé.
A juhoknak és a kecskéknek sok közös vonásuk van: genetikailag szoros kapcsolatban állnak egymással, nagyjából azonos méretűek, hasonló a szociális életük, és az ember körülbelül egy időben háziasította őket. Táplálkozási stratégiájuk azonban nagyon különböző.
Gyorsan reagálni a változó környezetre
„A juhok legelnek, a kecskék viszont keresgélnek, és inkább a rügyeket és friss hajtásokat részesítik előnyben” – magyarázta a sciencedaily.com oldalon megjelent cikkben Dr. Camille Raoult, az LMU munkatársa, aki a Leibniz intézet tudósával, Dr. Christian Nawroth-val közösen vezette a kutatást. (A fordítást a magyarmezogazdasag.hu munkatársa készítette.)
A kísérleteket a svájci Agroscope kutatóközpontban, a londoni Queen Mary Egyetemen (QMUL) és a Kentben található Buttercups Kecskemenhelyen végezték.
„Fontos, hogy az állatok képesek legyenek gyorsan reagálni a változó környezetre, mert így nagyobb lehetőségük van megtalálni és kiaknázni az új táplálékforrásokat” – állítja Dr. Nawroth. A csapat ezért azt akarta megvizsgálni, hogy a két állatfaj hogyan reagál az új térbeli akadályokra.
A vizsgálat kísérleti felépítése meglehetősen egyszerű volt: egyszerre egy állatot figyeltek meg, őt egy kis elkerített területre vezették. Ennek egyik végében az állat, a másik végében pedig a személyzet egy olyan tagja állt, akinél étel volt. Az étel és az állat közötti területet kerítéssel határolták el. Ezen egy rés volt, amelyen át lehetett haladni. A közvetlen út azonban minden alkalommal le volt zárva.
A kutatók az állatok viselkedését figyelték, különösen azt, hogy közvetlenül a rés felé haladtak-e vagy sem, illetve feljegyezték, mennyi időbe telt az állatnak eljutni az élelemhez.
21 kecske és 28 juh fejezte be a kísérletet
Néhány forduló után a kerítés résének helyzetét megváltoztatták. Az állatok ezt követően megismételték a tesztet. Összesen 21 kecske és 28 juh fejezte be a kísérletet.
Az eredmények szerint az első körben az újonnan elhelyezkedő réssel a kecskéknek könnyebben és gyorsabban sikerült körbejárniuk az akadályt, bár a juhok átlagosan gyorsabban érték el a célt.
Miután a rés helyét megváltoztatták, a juhok és a kecskék is kezdetben értetlenül álltak az új szituáció előtt, néhány kísérletre szükségük volt az alkalmazkodáshoz. Utána már kevesebbet hibáztak.
A kísérleteket nem lehetett azonos körülmények között végrehajtani a helyszíneken, ennek ellenére az eredmények egyértelműek voltak.
Kognitív módon rugalmasabbak, mint a juhok
„Úgy tűnik, hogy a kecskék jobban és pontosabban alkalmazkodnak az új helyzetekhez, és kevesebb hibát vétettek az akadály körül, amikor a rés megváltozott. Ez arra utal, hogy kognitív módon rugalmasabbak, mint a juhok” – mondta Dr. Britta Osthaus társszerző, a Canterbury Christ Church Egyetem kutatója.
A tanulmány a Svájci Szövetségi Élelmiszer-biztonsági és Állategészségügyi Hivatal, a Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG, Német Kutatási Alapítvány) és az Egyesült Államok Állatvédelmi Szervezete, a Farm Sanctuary támogatásával készült.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés