Íme azok a leggyakoribb zöldségkertészeti hibák, amelyeket még egy „kertészguru” is elkövethet!

Érdemes alaposan tanulmányozni a leírt tapasztalatokat. Sőt! Nincs azon mit szégyellni, ha valaki jegyzetet készít, s ha beleütközik egy kérdéses helyzetbe, a fellapozott füzetből keresi ki a megfelelő választ.

Ha túl szorosan ültetjük, a zöldségeket olyan károsodások érhetik, mint a foltosság vagy a lisztharmat. Alkalmazza ezt a szabályt a karfiol, a padlizsán, a brokkoli, a burgonya, a csemegekukorica és a paprika esetében! (Fotó: Pixabay)

1. A növények összezsúfolása

Sok zöldség jól teljesít, ha megfelelő távolságra ültetik. A paradicsomnak például jó légáramlásra van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon, ezért ügyeljünk arra, hogy legalább 2-3 láb (60-90 centiméter) távolságra ültessük őket egymástól.

Ha túl szorosan ültetjük, a zöldségeket olyan károsodások érhetik, mint a foltosság vagy a lisztharmat. Alkalmazza ezt a szabályt a karfiol, a padlizsán, a brokkoli, a burgonya, a csemegekukorica és a paprika esetében!

2. Túl korai ültetés

Ha olyan területen él, ahol a hőmérséklet fagypont alá süllyedhet, kerülje a zsenge növények, például az uborka, a paradicsom, a padlizsán, a dinnye és a paprika tél vagy fagy előtt történő indítását.

Ezeknek a zöldségeknek fedett helyen kell maradniuk, amíg az éjszakai hőmérséklet nem haladja meg az 55 Fahrenheit (12 Celsius) fokos értéket. Ha már elültette a zöldségeket, mindenképpen takarja le őket takaróval, hogy megvédje őket a fagyos hőmérséklettől.

3. Túl- vagy alulöntözés

A zöldségtermesztésnél fontos, hogy a termesztőközeget mindig a nedves oldalon tartsuk, de ez nem jelenti azt, hogy túlöntözzük a növényeket.

Hasonlóképpen lényeges, hogy soha ne hagyja teljesen kiszáradni a talajt. Mi tehát a megoldás? Nos, a csepegtető öntözőrendszer vagy a csepegtető tömlő használata nagyszerű módja annak, hogy kiküszöböljük a száraz időszakok esélyét.

Az alulöntözött zöldségek hervadás és sárga levelek jeleit mutatják; a gyümölcsök deformálódnak vagy satnyulnak. Túlzott vízben a növények károsodnak, és a levelek sárgulni fognak.

4. A gyomok terjedésének engedése

A gyomok figyelmen kívül hagyása megfojthatja a zöldségeket, ami miatt azok egymással versengenek a tápanyagokért és a nedvességért.

A mulcsozás nagyszerű módja annak, hogy kiküszöböljük a gyomok csírázásának esélyét. Ha észreveszi a gyomokat a zöldségek körül, kézzel kell kiszedni őket. Ne használjon kémiai gyomirtó szereket!

5. A növények sötétben tartása

Ha bőséges termésre vágyik, meg kell értenie, hogy a zöldségeknek legalább 4-6 óra közvetlen napfényre van szükségük a jó növekedéshez.

Ha sötétben vagy árnyékban tartja őket, az nem fog jó növekedést eredményezni, a termés kevésbé lesz ízletes, és kicsi lesz.

Ha nincs napos terepe, próbálja meg a kertészkedést olyan edényekben, amelyeket a nap állásának megfelelően mozgathat a teraszon.

6. Nem javítja a talaj minőségét és állapotát

A talaj minősége szerves szerepet játszik bármilyen kertészkedés sikerében, különösen, ha élelmiszernövényeket termesztünk. A zöldségféléknek időben tápoldatozásra van szükségük, és ha nem javítja a talajt rothasztott trágyával, komposzttal, hasznos organizmusokkal és aprított levelekkel, a növények szenvedhetnek.

Kora tavasszal javítsa a termesztőközeg állapotát! Végezzen talajvizsgálatot úgy, hogy vesz egy maréknyit, és a tenyerében összenyomja. Ha a talaj szoros kupacot képez, akkor elég nedves a megmunkáláshoz. Ha hordozza az alakját, de szét lehet lazítani, a talaj felhasználható.

7. Túlültetés

Még egy tapasztalt kertészt is elcsábít, hogy betakarítsa a zöldségekkel teli kosarakat, anélkül, hogy belegondolna a későbbi következményekbe.

Tartsa szem előtt, hogy nem kell minden zöldséget elültetnie, amit az interneten talál. Nem kell például 8-12 paradicsompalántát termesztenie, amikor kettő vagy három is kielégítheti a családja igényeit.

A túlzott ültetés energiát és időt emészt fel, ahol plusz órákat kell majd gyomlálással, öntözéssel és egyéb kertészeti feladatok ellátásával töltenie.

8. Alultáplálás

A zöldségnövényeket időben és megfelelően kell etetni, hogy bőséges termést hozzanak. A talaj állapotának javítása mellett érdemes minden vetéskor vagy betakarításkor egy kis extra komposztot kijuttatni.

Használjon 4-5 hetente egyszer kiegyensúlyozott folyékony műtrágyát a növekedés fellendítése érdekében! Arra is ügyelnie kell, hogy ne etesse túl a növényeket, mivel az olyan növények, mint a paradicsom, több levelet termelnek, mint gyümölcsöt, ha túlzott nitrogént kapnak.

9. Nem adunk támogatást

Az olyan zöldségek, mint az uborka, a paradicsom, a dinnye és a rúdbab jól érzik magukat, ha támogatást vagy karózást kapnak. Ez segít nekik abban, hogy ne érjenek a földhöz.

A paradicsom például erős ketrecekben fejlődik a legjobban, míg az uborka, a cukkini és a dinnye függőlegesen rácsra nevelhető. A karózás a levegő keringetése révén egészségesen tartja a növényeket, és a betakarítást is megkönnyíti.

10. A kártevők figyelmen kívül hagyása

A kártevők elhanyagolása gyakori hiba, amit a kertészek elkövetnek. A növények legalább heti egyszeri ellenőrzése sokat segít a kártevők távol tartásában.

Mindössze néhány percet vesz igénybe a levelek kétoldali vizsgálata. Ne feledje, hogy a legtöbb rovar csak egy adott növényt támad meg – ha a tök nem mutat kártételt, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy a többi zöldség is biztonságban van.

Ellenőrizzen 5-7 napon belül egyszer minden zöldséget, amelyet a kertjében termesztett.

11. Nem szüretel időben

Bár ellentmondásosan hangozhat, de egyes kertészek még akkor is kerülik a betakarítást, amikor a zöldségek már készen állnak a szedésre. Egy növény nem fog többet teremni, ha az ágak már tele vannak terméssel.

Szedje le a gyümölcsöket és szüretelje le időben, hogy a legjobb ízeket élvezhesse!

12. Nincs kerítés

A zöldségek kertbe ültetése olyan növényevő állatokat csalogat, mint a nyulak, őzek és mormoták. Ők pusztítást végezhetnek a kertben, és pillanatok alatt végezhetnek a zöldekkel.

Az ásó vadak – például a nyulak, mókusok és mormoták – ellen legalább 3-4 láb magas és egy láb mélyre ásott föld feletti kerítésre van szükség.

Az őzeknek magas elektromos vagy dupla kerítést kell építeni, amely megakadályozza, hogy átugorjanak.

(Forrás: balconygardenweb.com)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás