A takarmányok legfontosabb alapanyaga a szója, ez adja ugyanis a keverékek fehérjetartalmának javát. Termesztése nem egyszerű feladat, az unió azonban támogatással próbálja termesztésre ösztönözni a gazdákat. Kutatások azonban lehet, hogy szükségtelenné teszik a jövőben a termesztését, ha megtalálják a lehető legjobb alternatívát a növény kiváltására.

Hazánkban a szója sosem volt egy igazán kedvelt növény. Mindössze 40-45 ezer hektáron termesztették a gazdák 2015-ig. Akkor azonban jelentősen megváltoztak a termelési feltételek, mert az Európai Unió komoly támogatással kezdte ösztönözni a szójatermesztést. A termeléshez kötött támogatás miatt ekkor hirtelen megugrott a szójatermő terület mérete 77 ezer hektárra.

Viszont 2015 sem hozta meg a kívánt termésmennyiséget szójából. Ez részben a kedvezőtlen időjárásnak, részben a szakértelem és a rutin hiányának volt köszönhető. Így 2016-ra 63 ezer hektárra apadt a szójatermő területek mérete. Aki a további termesztés mellett döntött, jól járt, ugyanis a tavalyi időjárás kifejezetten jó volt a termesztéshez. Kiemelkedő, hektáronkénti 3 tonnás termésátlag mellett végezhették a betakarítást a gazdálkodók. Várhatóan idén ismét többen fognak szóját termeszteni nagyobb területen a tavalyi sikerek, valamint a keresletnövekedés miatt.

jelenleg még a szója adja a takarmányok alapját, de ki tudja, a jövőben ez akár változhat is...
 

A magyar szója ugyanis rendkívül keresetté vált Európa szerte. Ennek oka, hogy nálunk kizárólag GMO-mentes szója termeszthető, így hazánkból garantáltan csak kiváló minőségi paraméterekkel rendelkező növény kerülhet forgalomba. Ezt sok állattenyésztő elsődleges szempontként jegyzi meg vásárláskor, így a magyar szója lépéselőnyben van más országok termésével szemben.

Tudás és tapasztalat nélkül nem megy

Támogatás ide vagy oda, a szójatermesztést nem mindenki meri bevállalni. A fajtaválasztással még nincsenek nagy problémák, viszont vannak olyan alapvető termesztéstechnológiai ismeretek, melyek hiányában szinte lehetetlen a gazdaságos szójatermesztés. Emellett a növényvédelme is nehéz, ugyanis kevés engedélyezett növényvédő szere ismert. Továbbá, mivel a szója a kezdetben nagyon lassan fejlődik, ezért a gyomirtása is rendkívül nehézkessé tud válni.

Az sem segíti a szójatermesztőket, hogy évről-évre egyre kiszámíthatatlanabb a csapadék mennyisége hazánkban, a szója pedig egy kifejezetten vízigényes kultúra. Az agrotrend.hu információi szerint a legtöbb csapadékot kelés idején (április vége-május eleje) és virágzás alatt (június-július) igényli. Sajnos ezekben az időszakokban a leginkább hektikus a csapadékmennyiség, ezért kiépített öntözőrendszer nélkül lutri a szójatermesztésbe belekezdeni. Az öntözés viszont jelentősen megnöveli a termesztés költségeit, ami nem mindig térül meg. A növény termesztésének jövedelmezősége tehát évjárattól függően változik.

A szója egyébként elsősorban az állattenyésztésnek fontos, számos takarmánykeverék alapját adja, mint fő fehérjeforrás. Tanulmányok már foglalkoznak a szója helyettesítésének lehetőségével pont a fehérjenövény termesztési nehézségei, valamint a nagymértékű GMO termény elszaporodása miatt. Első körben kutatóüzemekben vizsgálják meg a lóbab, a csillagfürt és a takarmányborsó takarmányozási tulajdonságait, később pedig a termeszthetőséggel kapcsolatos kísérletek során fogják vizsgálni az említett növények alkalmazhatóságát és gazdaságosságát.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás