A birs terméshozama évről évre erősen ingadozik, és a minősége is változhat. Ennek legtöbbször a megfelelő növényvédelem elmaradása az oka. Például a moníliás fertőzés akár a teljes termést is elviheti és előfordulhat az is, hogy a virágzás ellenére elmarad a gyümölcsfejlődés. Ismerje meg a betegségeket és a kártevőket, olvassa el, mikre figyeljen a birs növényvédelme során! A Kerti Kalendárium cikkét a Magyar Mezőgazdaság közölte, ezt az anyagot szemléztük. Korábbi anyagunkat pedig ezen a hivatkozáson olvashatja birs-témában.
A birs növényvédelme megalapozza a megfelelő mennyiségű és minőségű termést - érdemes tehát jól csinálni
Kártevők a birsalmán
A sodrómolyok, az almamoly, a birsgubacsatka, a közönséges teknős pajzstetű és alkalmanként az amerikai fehér szövőlepke lomb- és gyümölcs-kártétele ellen is védekezni kell. A molyok kártételét és várható nagysága részben a korábbi fertőzöttség mértéke, részben pedig a rajzás menetének és intenzitásának megfigyelése alapján lehet megállapítani. Ezért a védekezés megfelelő időzítéséhez hetente legalább 1-2 alkalommal ellenőrizzük a szexferomon-csapdák fogásait! A gyümölcsszíneződés és -érés időszakában is védekezni kell. Augusztusban a betegségek (lisztharmat, varasodás, monília), valamint az aknázómolyok, kaliforniai pajzstetű, atkák nyári nemzedékeinek kártétele miatt szükséges figyelni. A birsalma szedése július közepétől (pl. Vista Bella, Julyred) október végéig tart. A szüret előtti permetezések fő célja az idei termés megóvása.
A nyári almafajtákat már csak olyan növényvédő szerekkel szabad permetezni a károsítók ellen, amelyeknek a szüretig betartható az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje-
A sodrómolyok kora tavasszal a rügyekben károsítanak, majd a fiatal leveleket lazán egymáshoz szövögetik és hámozgatják. Nyáron pedig a fejlődő gyümölcsökhöz odaszőtt levelek alatt rágnak tovább. A birsfákon a leggyakrabban a barna rügysodró, a ligeti sodrómoly és a zöld sodrómoly károsít.
Az évente 2 nemzedékű almamoly gyakran megtámadja a birset
Az első május közepétől, a második július közepétől rajzik. A fertőzött gyümölcs húsában egyenes vagy gyengén hajlított járatot rág, ami a magház felé tart. A kifurakodási nyílás vörösesbarna, feketés ürülékkel szennyezett. A keleti gyümölcsmoly is károsíthatja a birsalmát, ez ellen gyakran kell védekezni, mert évenként 3 nemzedéke fejlődik. Lárvaállapotban a gyümölcsfák védett ágrészeiben, a gyepszintben vagy a talaj legfelső rétegében telel át. A birsgubacsatka kártétele a levelek színe felé kidomborodó, fonákján pedig fehéres, himlőszerű dudor. Kezdetben sárgás, majd barna, végül fekete színű. A himlők csoportosan alakulnak ki, levelenként akár 10-30 folt is látható. Ha a fenti tünetek tömegesen megfigyelhetők a leveleken, a további kártétel megakadályozására atkaölő szerrel kell védekezni. A közönséges teknős pajzstetű kártétele abban nyilvánul meg, hogy a hímek és a nőstények ellepik a vékonyabb ágakat, a lárvák pedig a leveleken szívogatnak és mézharmatot ürítenek. Ezen aztán megtelepszik a korompenész, ami erősen gátolja a növények asszimilációját, légzését. A hajtások ezért nem fejlődnek megfelelően, a termésmennyiség is jelentősen csökken. Évente egy nemzedéke fejlődik, és a 2-3 éves ágakon lárvaként telel át. Ha nyáron újabb pajzsok jelennek meg az ágakon, augusztusban és/vagy szeptemberben egy-két alkalommal érdemes permetezni - írja a Magyar Mezőgazdaság.
Kórokozók a birsen
A nyár második felében gondot okozhatnak a moníliás rothadás és a különböző levélbetegségek (pl. diplokarponos betegség, lisztharmat).
A monília gyakran és súlyos károkat idéz elő. Tavasszal a hajtáscsúcsot fertőzi és a fiatal gyümölcsök lehullását eredményezi. A fán maradt gyümölcsmúmiákban, az ágrészeken áttelelő ivartalan gombaképletek már a virágzáskor fertőznek, és ha ekkor csapadékos az idő, az tönkreteheti a termés nagy részét. A a fertőzést a hajtáscsúcson lévő virág alatti leveleken vörösesbarna elhalás mutatja. Elszáradnak a levelek, és lombhullásig a fán maradnak. A virág látszólag nem károsodik, zavartalan a kötődés is, de a fiatal gyümölcsök megbarnulnak és lehullanak. Ha csapadékos az idő virágzáskor, a téli, tavaszi mechanikai védekezésen túl – amikor is a fertőzött részeket eltávolítjuk, elégetjük –, csak kémiai védekezéssel menthetjük meg a termést. Mivel a kórokozó sebparazita (például az almamoly hernyójának befúrási helyén keresztül fertőz), a molykártevők elleni rendszeres védekezésnek nagy szerepe van a gyümölcskártétel megelőzésében.
A beteg gyümölcsök rendszeres leszedésével és megsemmisítésével is csökkenthetjük a fertőzési lehetőségeket.
A diplokarponos betegség a fiatal és termő fákon egyaránt előfordul
Korai lombhullást és gyümölcsfoltosodást okoz. Tavasszal a fertőzés következtében a leveleken 3-4 mm átmérőjű világosbarna foltok keletkeznek, közepükön fekete pontszerű acervuluszokkal. A levélnyélen, a hajtáson a foltok kissé kiemelkednek, oválisak. A gyümölcsön besüppedő, elhaló barna foltok lesznek. A fertőzés forrása a lehullott, beteg levél, ritkábban a vessző. A betegség ellen fakadástól rendszeresen gombaölő szerrel kell permetezni. Erre az alma ventúriás varasodása ellen javasolt szerek használhatók. A nyári időszakban csak akkor kell permetezni, ha a leveleken, a hajtásokon vagy a gyümölcsökön észleljük a betegség tüneteit. Csapadékosabb nyár esetén csak rendszeres növényvédelemmel előzhető meg a nagyobb fertőzés. Meleg nyári időjárás esetén a fákat a birslisztharmat veszélyezteti. Elsősorban a növény levelein okoz kárt, de megfertőzheti a hajtásokat és a gyümölcsöket is. A levelek színén szürkésfehér bevonat jön létre, amelyben később fekete kleisztotéciumok képződnek. A betegség kémiai védekezéssel kezelhető. A fertőzési források a beteg növényi részek, ahol a kórokozó micéliummal telel át - írja a Magyar Mezőgazdaság.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás