Gyümölcsösültetvény-összeírást végzett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2018. első negyedévében. A felmérés az alma, bodza, cseresznye, dió, kajszi, körte, meggy, őszibarack, szilva ültetvényekre terjedt ki, mi most az biotermesztés statisztikáit néztük meg jobban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Európai Parlament és a Tanács 1337/2011/EU rendeletének megfelelően gyümölcsösültetvény-összeírást hajtott végre 2018. február 14. és április 16. között. A felmérés az alma, bodza, cseresznye, dió, kajszi, körte, meggy, őszibarack, szilva ültetvényeket vizsgálta. A 9 faj esetében a 2017-ben benyújtott területalapú támogatási kérelem alapján legalább 2500 m2 területnagyságot elérő gyümölcsösök mindegyikéről készül kérdőív. A felmérés az ország mintegy 1500 településén közel 15 ezer gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.
A dióban a legnagyobb a biotermesztés aránya
Biotermesztés több, mint 6 és fél ezer hektáron
A biogazdálkodásba bevont 6,6 ezer hektár gyümölcsösterület egyik fele már teljesen átállt ökológiai gazdálkodásra, másik pedig még átállás alatt van. A biogyümölcs-termesztés terén 2015-től következett be erőteljes bővülés, ekkortól jelentkezett ökológiai minősítésbe a bioterületek 62 százaléka.   Az adatgyűjtésben érintett gyümölcsfajok területének átlagosan 9,0 százaléka volt átállás alatti, vagy már átállt bioterület. A biogazdálkodás a dióültetvények esetében a legnagyobb arányú, az összeírás adatai alapján termesztési területük 24 százalékán zajlott ökológiai gazdálkodás. Ezt követte a bodza és az alma 13, illetve 10 százalékkal.
A legnagyobb arányban Komárom-Esztergom megyében vannak biogyümölcsösök.
Ebben a megyében az érintett gyümölcsfajok területének közel egyharmada áll ökológiai gazdálkodás alatt. A biogazdálkodásba bevont gyümölcsterület hányada Zala és Csongrád megyében volt a legkisebb.   Az adatok forrása a 2018. február 14. és április 16. között végrehajtott Gyümölcsösültetvények összeírása, 2017 című adatfelvétel. Az összeírás az EU-rendeletben kötelezően előírt négy gyümölcsfaj (alma, körte, kajszi és őszibarack) mellett a hazai sajátosságok figyelembe vételével a meggy, a cseresznye, a szilva, a dió és a bodza gyümölcsfajokra terjedt ki, az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) 2017-re szóló jogi szabályozásának megfelelően (OSAP 2419 nyilvántartási számú adatgyűjtés). Az adatfelvételben a fent felsorolt gyümölcsfajok azon ültetvényei kerültek teljes körűen megfigyelésre, amelyek 2017-ben területalapú támogatás igénylés alapján elértek legalább 2500 m² területnagyságot. A felmérés során adatszolgáltatásra kötelezettek az ezen gyümölcsösültetvényeket használó természetes személyek, illetve jogi személyiségű és jogi személyiség nélküli gazdasági szervezetek voltak. 
Ha az almatermesztés hasonló diagramjait és statisztikáit nézné meg, kattintson erre a hivatkozásra, és olvassa el korábbi cikkünket!

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás