A Dél-Urál Állami Egyetem tudósai kitalálták, hogyan lehetne kompenzálni a Földön az édesvízhiányt. Fejlesztésük könnyen használható, a berendezés olcsó, napenergiával működik, és mind a tengervíz sótalanítására, mind a talajvíz tisztítására használható.

A SUSU "Elektromos állomások, hálózatok és energiaellátó rendszerek" és "Ipari hőenergetika" tanszékeinek tudományos csoportja összeállított és szabadalmaztatott egy olyan sótalanító berendezést, amely alacsony potenciálú hőforrások alkalmazásához használható.

"Nyilvánvaló, hogy a tiszta víz iránti igény gyakorlatilag korlátlan. Figyelembe véve, hogy a tengeri sós víz és a talajvíz készletei több ezer köbkilométerben vannak megszámolva, ennek a víznek a sótól való megtisztítása megoldást jelenthet a vízellátás problémájára" - nyilatkozta Evgeny Solomin, a műszaki tudományok doktora, professzor, az "Alternatív energia" Nemzetközi Innovációs Központ igazgatója. - Azonban annak ellenére, hogy számos sótalanító rendszer áll rendelkezésre, a tiszta víz biztosításának problémája még nem megoldott. Az egyik probléma a hosszú sótalanítási ciklusidő (desztilláció, fordított ozmózis). A másik probléma a nem megfelelő tisztítás (szűrés). Ebben a tekintetben a javasolt találmány releváns, mert nemcsak a tengervízből nyerhető jó minőségű tiszta víz, hanem a desztillációs folyamatot is jelentősen felgyorsítja".

A találmány egy kétrészes dugattyús henger, amely a belsőégésű motor elvén működik.

A hatásmechanizmus meglehetősen egyszerű. A dugattyú felemelésekor a felhevített sós víz az alsó részből a készülék felső részébe kerül. Amikor a kiszámított vízmennyiség a felső rekeszbe ér, és a nyomás a kívánt szintre csökken, a víz 100 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten felforr (a folyamat felgyorsítása érdekében opcionális fűtőelemekkel további hőmennyiséget lehet biztosítani) és elpárolog.

Forrás: Pixabay

A folyadék elpárolgása után a dugattyú gyorsan lefelé mozog, és a gőztérben a légköri szint fölé növeli a nyomást. Ilyen körülmények között a sóoldat egy külön tartályba kerül, a gőz pedig a készülék alsó részébe áramlik, ahol a túlnyomás alatt (a dugattyú folyamatos mozgása miatt) a megnövekedett hőmérsékletű gőz gyorsítottan friss vízzé kondenzálódik. Ezután a nyomás alatt lévő kondenzátum a hőcserélőn keresztül (a sós víznek hőt adva) a párlatgyűjtő tartályba kerül, majd az egész ciklus megismétlődik. - olvastuk az agroxxi.ru oldalon.

A dugattyús rendszer bevezetése lehetővé teszi a lepárlóberendezés tervezésének egyszerűsítését, a párologtatáshoz szükséges energia megtakarítását, a víz párolgásának felgyorsítását alacsony nyomáson és a gőz kondenzációjának felgyorsítását magas nyomáson - mindez lehetővé teszi az üzem termelékenységének növelését.

Feltehetően egy kis építésű, 1 x 0,2 x 0,2 m méretű készülék képes automatikus üzemmódban működni, napi 1 személy számára szükséges ivóvízmennyiséget (2-3 liter) adagolva, kb. 1 kWh energiafogyasztással.

A berendezés azonban tovább bővíthető, így a termelt tiszta víz mennyisége napi 15 tonnára növelhető. Fontos, hogy az új sótalanító berendezés teljesen autonóm - az összes szükséges energiát a napelemmodul szolgáltatja.

Annak érdekében, hogy a készülék elemei ne szenvedjenek a sós víztől, a fejlesztők rozsdamentes acélból készítették őket, így több mint tíz évre meghosszabbították a berendezés élettartamát.

A kereskedelmi forgalomban kapható alkatrészekből összeállított prototípus ára összesen 12 000 rubel volt. Tömeggyártás esetén az önköltség 5-10-szeresére csökkenne.

A feltalálók azt tervezik, hogy a készülék prototípusát különböző összetételű tengeri és ásványvízzel tesztelik, és amennyiben pozitív eredményeket érnek el, a terméket jogi személyek és/vagy magánszemélyek számára történő értékesítés céljából piacra dobják. A találmány alapja egy desztillálógép, amelyet az Orosz Tudományos Alapítvány támogatásával párhuzamos fejlesztésként fejlesztenek. Jelenleg a készülék első tesztjei folynak.

Valószínű, hogy a belátható jövőben a SUSU tudósok fejlesztése szükség esetén felhasználható mind a hazai körülmények között, mind pedig a bolygó távoli régióinak édesvízhiánytól való megmentésére, ahol ez a probléma még mindig nem teljesen megoldott.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás