Fokozatosan emelkedik a nyerstej ára hazánkban, örülhetnek a tejtermelő gazdálkodók. Nem csak a nyerstej, de például a sajtok, a tejföl és a tartós tej is drágult a megfigyelt időszakban. A nyerstej kivitelünk azonban jelentősen csökkent...
Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 91,22 forint/kilogramm volt 2017 januárjában. A zsírtartalom 0,01 százalékpontos, a fehérjetartalom 0,03 százalékpontos csökkenése és az alapár 4 százalékos növekedése miatt a nyerstej átlagára 3 százalékkal emelkedett januárban a decemberihez képest, és 17 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának átlagárát. A nyerstej felvásárlása a 2016. januárinál 3 százalékkal, az előző havinál 4 százalékkal volt több.
Tovább emelkedik a tej és a tejtermékek ára
Magyarországon a nyerstej kiviteli ára a belpiaci árnál 13 százalékkal magasabb, 102,8 forint/kilogramm volt 2017 januárjában, 2016 áprilisa óta másodszor csökkent (2 százalékkal) az előző havihoz viszonyítva, az előző év januárját viszont 39 százalékkal haladta meg. Az AKI PÁIR adatai szerint a nyerstej kiszállítása 19 százalékkal csökkent januárban az előző év azonos hónapjához viszonyítva, ezen belül a termelők és a kereskedők 5 százalékkal, a feldolgozók 44 százalékkal kevesebb nyerstejet exportáltak. A termelők és a kereskedők nyerstejkivitele háromszorosa volt a feldolgozókénak a vizsgált hónapban.
Az AKI PÁIR adatai szerint a hazai előállítású trappista sajt feldolgozói értékesítési ára 21 százalékkal, az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé 20 százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tejé 12 százalékkal, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé 11 százalékkal, a tejfölé 9 százalékkal, az adagolt vajé és a tehéntúróé egyaránt 5 százalékkal emelkedett 2017 januárjában az előző évihez képest. A KSH adatai szerint a 2,8 százalék zsírtartalmú friss tej fogyasztói ára 2 százalékkal volt alacsonyabb, míg az 1,5 százalék zsírtartalmú friss tejé nem változott számottevően, a trappista sajté 10 százalékkal volt magasabb ugyanebben az összehasonlításban.
A KSH adatai szerint
Magyarország szarvasmarha-állománya 2 százalékkal 838 ezer egyedre, ezen belül a teheneké 3 százalékkal 379 ezer egyedre nőtt 2016. december elsején az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A szarvasmarhák és a tehenek egyaránt 60 százalékát gazdasági szervezetek, 40 százalékát egyéni gazdaságok adták. A tehénállomány növekedése miatt a nyerstej felvásárlása 1 százalékkal 1552 ezer tonnára bővült 2016- ban az előző évihez képest, a teljes zsírtartalmú nyerstej kivitele viszont az év első tizenegy hónapjában 22 százalékkal esett 2015 azonos időszakához viszonyítva a KSH adatai szerint.
Forrás: AKI