Tujákat vágnak ki a tarkadíszbogár károkozása miatt Zalában
Folytatódik az elszáradt tuják kivágása Zalaegerszegen. A problémát a hazánkban néhány éve megjelent tarkadíszbogár okozza. Zalaegerszeg önkormányzata idén 1,5 millió forintot fordít a zöldterületek fejlesztésére. Fontos feladat ezen belül a tarkadíszbogár károkozása miatt megbetegedett tuják eltávolítása és pótlása. A bogár lárvái a fák tápanyagszállító szövetét rágják a kéreg alatt, ez pedig a növények elhalásához vezet. Könnyen felismerhető tünete a folyamatnak a tuják elszíneződése, rozsdássá válása és elszáradása.
Zalaegerszeg önkormányzata tavaly is fordított pénzt a környezetvédelmi alapból a beteg tuják kivágására és pótlására, s idén folytatódik ez a munka. Az önkormányzat költségvetéséből 1,5 millió forintot költenek idén a zöldterületek fejlesztésére, elsősorban arra, hogy a beteg fák kivágásával csökkentsék a tarkadíszbogár állományát, és városképi szempontból is fontos az elhalt növények eltávolítása. A Zaol hírét szemléztük.
A környezetvédelmi alap felosztását a februári közgyűlésen fogadta el a zalaegerszegi önkormányzat. A rendelkezésre álló 7 millió forintból még a nyugati ostorfák kiváltására, zajvédelmi feladatokra, faápolási munkákra és környezeti nevelésre költenek.
Hirdetés
Régóta okoznak gondot a bogarak
Azt a Magyar Mezőgazdaság írta meg még 2016-ban, hogy sok hír jelent meg arról, hogy tuják száradnak el az országban. Az elszáradt növények törzsén lapos, ovális kirepülési nyílások voltak, majd számos helyről előkerültek a fémfényű, aranyzöld, kékeszöld színű, a hátukon 10–14 nagy, szimmetrikusan elhelyezkedő, kékesfekete foltot viselő, 6–12 milliméter hosszú, boróka- tarkadíszbogár imágók.
A bogár május közepétől július elejéig rajzik, napos időben repked a tápnövény körül, vagy napozik rajta. Irodalmi adatok szerint a legyengült borókát keresi föl, annak napsütötte, vastagabb (2–10 centiméter átmérőjű) ágának kéregrepedésébe rakja a petéjét. A kikelő lárva a kéreg alatt lapos, akár fél centiméter széles, világos és sötétebb színű, finom porral telt járatot rág, majd a fatestben bábozódik. Azzal okoz kárt, hogy elrágja az ágban a szállító edénynyalábokat. A kifejlett bogár ovális kirepülő nyíláson keresztül hagyja el az ágat.
A megelőzéssel lehet védekezni
A boróka-tarkadíszbogár elleni legjobb védekezés a megelőzés. Csak kártevőtől mentes növényt ültessünk, a növényeinket óvjuk a stressztől (tápanyag, víz, termőhely). A vízzel jól ellátott, egészségesen fejlődő növény elegendő gyantát termel, amiben a berágó lárva megfullad.
Az erősen károsított növényeknél az elszáradt részek levágása a megoldás. A növényeket legkésőbb áprilisban csonkolni kell, amíg a károsítók a növényben vannak. Az elszáradt részt ott vágjuk vissza, ahol a törzs teljes kerülete mentén egészségesek a szállító szövetek. A levágott hajtásokat azonnal el kell égetni, ezzel megakadályozzuk az imágók megjelenését, és a további kártétel kiindulását jelentő peték lerakását - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés