Bár a szépen ápolt, gyommentes, zöld gyep nagyon látványos, egyáltalán nem egyszerű a fenntartása. A virágos gyepek gondozása már kevesebb munkát igényel, és még színessé is tehető a kert zöld szőnyege…

A kerti füves felületek kisebb-nagyobb részének virágosítása a különféle tulipánokkal, nárciszokkal, jácintokkal, sáfrányokkal, illetve krókuszokkal, valamint egyéb más növényekkel is megoldható, ezek tavasszal akkor virágoznak, amikor még nem kell füvet nyírni. Mire eljön a fűnyírás ideje, addigra visszahúzódnak – írja a magyarmezogazdasag.hu.

A százszorszépeknek sok színváltozata van, vannak telt virágúak is közöttük, így ezekkel is jól színesíthető a gyep zöldje (Fotó: Pixabay)

Tavasszal a hagymások színesíthetik a gyepet

A kora tavaszi virágzású hagymások jellemzően csak a virágzásuk idején láthatók, ezután, nyugalmi életszakaszukban visszabújnak a talajba úgy, hogy a fű jól elfedheti a helyüket.

Számos hagymás növény kedvező termőhelyen terjeszkedésnek is indul, így kifejezetten jó, természetesnek ható színfoltot képez tavaszonként. Ehhez előrelátó módon elegendő teret kell hagyni számukra.

A hagymás növények kínálata annyira gazdag, hogy mindenki találhat közülük olyat, amely a helyi adottságoknak a legmegfelelőbb. A választás lehetőleg a legkevésbé igényesekre essen, hiszen ezek maradhatnak meg leginkább a kerti körülmények között.

Legtöbbeknél a krókuszok, illetve a kisebb termetű nárciszok válnak be. A kevésbé elterjedtek közül figyelmet érdemelnek a különféle gyöngyikék, tőzikék, keltikék, valamint a madártej-félék, a hóvirágok és még sok másféle növény. A félárnyékot kedvelők közül a medvehagyma és a téltemető a legmegfelelőbb.

Az olyan fajok számára, amelyek a nyirkosságot is igénylik, mint a hóvirágok többsége és a tavaszi tőzike, különösen fontos az állandó nedvesség. Ha a hagymás növényeknek a gyepfelületbe telepítése mellett döntünk, ennek az ideje nyár végén, ősszel lesz.

Az alapfajok alkalmasabbak, mint a hibrid változatok

A sáfrányok és a törpe nárciszok kivételével a hagymás-gumós fajokra jellemző, hogy a füves felületekbe az alapfajok alkalmasabbak, mint a kertészeti, hibrid változatok. A tulipánokból is főként a karcsúak és alacsonyabbak lehetnek jók fűfelületek virágosítására, kötetlen, illetve szabályos elrendezésben egyaránt.

Növényeink akkor lehetnek a legszebbek, ha színenként külön-külön, önálló, szabálytalan foltokban telepítjük őket.

A virágzási idők különbségét a szintes társításokkal is hasznosíthatjuk. Ehhez különféle, a virágzási idejükben is eltérő hagymások kerülhetnek együtt elültetésre egyazon fűfelületi részbe, így ugyanazon a helyen szinte folyamatos virágdísz várható a tavaszi hónapokban.

Az elrendezés csak a lábazati részeknél és az utak mellett legyen szabályos, de a fűfelületekben elhelyezkedő kertelemek körbevetése már inkább szabálytalan legyen. Ez vonatkozik a fatövek körüli hagymaültetésekre is.

Legtöbbeknél a krókuszok, illetve a kisebb termetű nárciszok válnak be. A kevésbé elterjedtek közül figyelmet érdemelnek a különféle gyöngyikék, tőzikék, keltikék, valamint a madártej-félék, a hóvirágok és még sok másféle növény (Fotó: Pixabay)

Nem csak hagymásokkal színesíthető a gyep

A hagymás és gumós fajok többnyire kora tavaszi virágzásúak, ám virágos gyep egész évben megvalósítható. A százszorszépeknek sok színváltozata van, vannak telt virágúak is közöttük, így ezekkel is jól színesíthető a gyep zöldje. A százszorszépeket úgy is betelepíthetjük a gyepbe, hogy már eleve a fű vetésekor százszorszépet is vetünk – egy menetben. Másik lehetőség, hogy ezekből később ültetünk bele.

Ha azt szeretnénk, hogy e virágok jól elszaporodjanak a fűben, akkor a rendszeres nyírást el kell felejteni, hiszen szükség van arra, hogy a növények kivirágozzanak, magot érleljenek és elszórják azt.

„Boltban is kapható” a virágos rét

Vásárolhatunk már „virágos rét” magkeveréket is, ennél azonban tudni kell, hogy csak extenzív gyepek létesítésekor működőképes, tehát ebből akkor lesz tényleg virágzó rétünk, ha azt nem vagy csak nagyon ritkán kaszáljuk.

Általában két kaszálás javasolt évente: egy nyár elején és egy késő ősszel. Ebben a különböző fűfélék mellett megtalálhatók pillangós virágúak magjai – melyek látványosak is és nitrogénmegkötő tulajdonságuk kapcsán javítják a talajt. E keverékek általában 20 százalékban tartalmazzák vadvirágok magjait. Mivel a vadvirágok többsége évelő, így egy jól indított „vadvirágos rét projekt” hosszú évekig fenntartható, látványos és a kert rovarfaunájának is nagy örömére szolgál.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás