Bár a szépen ápolt, gyommentes, zöld gyep nagyon látványos, egyáltalán nem egyszerű a fenntartása. A virágos gyepek gondozása már kevesebb munkát igényel, és még színessé is tehető a kert zöld szőnyege…

A kerti füves felületek kisebb-nagyobb részének virágosítása a különféle tulipánokkal, nárciszokkal, jácintokkal, sáfrányokkal, illetve krókuszokkal, valamint egyéb más növényekkel is megoldható, ezek tavasszal akkor virágoznak, amikor még nem kell füvet nyírni. Mire eljön a fűnyírás ideje, addigra visszahúzódnak – írja a magyarmezogazdasag.hu.

A százszorszépeknek sok színváltozata van, vannak telt virágúak is közöttük, így ezekkel is jól színesíthető a gyep zöldje (Fotó: Pixabay)

Tavasszal a hagymások színesíthetik a gyepet

A kora tavaszi virágzású hagymások jellemzően csak a virágzásuk idején láthatók, ezután, nyugalmi életszakaszukban visszabújnak a talajba úgy, hogy a fű jól elfedheti a helyüket.

Számos hagymás növény kedvező termőhelyen terjeszkedésnek is indul, így kifejezetten jó, természetesnek ható színfoltot képez tavaszonként. Ehhez előrelátó módon elegendő teret kell hagyni számukra.

A hagymás növények kínálata annyira gazdag, hogy mindenki találhat közülük olyat, amely a helyi adottságoknak a legmegfelelőbb. A választás lehetőleg a legkevésbé igényesekre essen, hiszen ezek maradhatnak meg leginkább a kerti körülmények között.

Legtöbbeknél a krókuszok, illetve a kisebb termetű nárciszok válnak be. A kevésbé elterjedtek közül figyelmet érdemelnek a különféle gyöngyikék, tőzikék, keltikék, valamint a madártej-félék, a hóvirágok és még sok másféle növény. A félárnyékot kedvelők közül a medvehagyma és a téltemető a legmegfelelőbb.

Az olyan fajok számára, amelyek a nyirkosságot is igénylik, mint a hóvirágok többsége és a tavaszi tőzike, különösen fontos az állandó nedvesség. Ha a hagymás növényeknek a gyepfelületbe telepítése mellett döntünk, ennek az ideje nyár végén, ősszel lesz.

Az alapfajok alkalmasabbak, mint a hibrid változatok

A sáfrányok és a törpe nárciszok kivételével a hagymás-gumós fajokra jellemző, hogy a füves felületekbe az alapfajok alkalmasabbak, mint a kertészeti, hibrid változatok. A tulipánokból is főként a karcsúak és alacsonyabbak lehetnek jók fűfelületek virágosítására, kötetlen, illetve szabályos elrendezésben egyaránt.

Növényeink akkor lehetnek a legszebbek, ha színenként külön-külön, önálló, szabálytalan foltokban telepítjük őket.

A virágzási idők különbségét a szintes társításokkal is hasznosíthatjuk. Ehhez különféle, a virágzási idejükben is eltérő hagymások kerülhetnek együtt elültetésre egyazon fűfelületi részbe, így ugyanazon a helyen szinte folyamatos virágdísz várható a tavaszi hónapokban.

Az elrendezés csak a lábazati részeknél és az utak mellett legyen szabályos, de a fűfelületekben elhelyezkedő kertelemek körbevetése már inkább szabálytalan legyen. Ez vonatkozik a fatövek körüli hagymaültetésekre is.

Legtöbbeknél a krókuszok, illetve a kisebb termetű nárciszok válnak be. A kevésbé elterjedtek közül figyelmet érdemelnek a különféle gyöngyikék, tőzikék, keltikék, valamint a madártej-félék, a hóvirágok és még sok másféle növény (Fotó: Pixabay)

Nem csak hagymásokkal színesíthető a gyep

A hagymás és gumós fajok többnyire kora tavaszi virágzásúak, ám virágos gyep egész évben megvalósítható. A százszorszépeknek sok színváltozata van, vannak telt virágúak is közöttük, így ezekkel is jól színesíthető a gyep zöldje. A százszorszépeket úgy is betelepíthetjük a gyepbe, hogy már eleve a fű vetésekor százszorszépet is vetünk – egy menetben. Másik lehetőség, hogy ezekből később ültetünk bele.

Ha azt szeretnénk, hogy e virágok jól elszaporodjanak a fűben, akkor a rendszeres nyírást el kell felejteni, hiszen szükség van arra, hogy a növények kivirágozzanak, magot érleljenek és elszórják azt.

„Boltban is kapható” a virágos rét

Vásárolhatunk már „virágos rét” magkeveréket is, ennél azonban tudni kell, hogy csak extenzív gyepek létesítésekor működőképes, tehát ebből akkor lesz tényleg virágzó rétünk, ha azt nem vagy csak nagyon ritkán kaszáljuk.

Általában két kaszálás javasolt évente: egy nyár elején és egy késő ősszel. Ebben a különböző fűfélék mellett megtalálhatók pillangós virágúak magjai – melyek látványosak is és nitrogénmegkötő tulajdonságuk kapcsán javítják a talajt. E keverékek általában 20 százalékban tartalmazzák vadvirágok magjait. Mivel a vadvirágok többsége évelő, így egy jól indított „vadvirágos rét projekt” hosszú évekig fenntartható, látványos és a kert rovarfaunájának is nagy örömére szolgál.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás