Gondba kerülhetnek a hazai víziszárnyastartók, mert a kacsáért és a libáért is jóval kevesebbet fizetnek a felvásárlók, mint egy éve. Ráadásul a költségek is emelkedtek, emiatt sokan zárhatják veszteséggel az évet. Ha az árak továbbra sem változnak, a költségek és a bevételek összegzésekor, év végén többen is úgy dönthetnek, hogy abbahagyják a szárnyasokkal való foglalkozást. A tenyésztők azt remélik, hogy magához tér a piac.

A Magyar Nemzet írt arról, hogy míg néhány éve ezrével vágták le az állatokat a madárinfluenza miatt a magyar víziszárnyas-ágazatban, mára teljesen eltűntek a 2017-es járvány hatásai. A termelés visszaállt a korábbi szintjére, idén kacsából és libából is jóval több került a piacokra, mint egy-két évvel korábban. Ez a folyamat pedig nem csak hazánkban játszódott le, Lengyelországban is óriási ütemben bővítették az állományokat. Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke szerint bár örvendetes, hogy végre magára talált a víziszárnyastartás a kontinensen, mára a piacon túltermelés alakult ki, ami az árak zuhanását eredményezte.

Gondban vannak a víziszárnyasok tartói az alacsony felvásárlói árak miatt

A szakember a lapnak elmondta, hogy a kacsáért 15-20 százalékkal kevesebbet fizetnek a felvásárlók, mint egy évvel korábban. Mivel a liba helyettesítő termékként van a piacokon, így ennek a húsáért is kisebb összeget kaphatnak a víziszárnyasok tartói. Az áresés itt is eléri a 15 százalékot.

A kacsa tavaly ősz óta egyre olcsóbban talál vevőre

Az áruházláncok ugyanis a többlettermelésre azonnali árcsökkenéssel reagáltak. A gazdálkodók dolgát ugyanakkor a magasabb termelési költségek is megnehezítik – mondta az elnök. A takarmányok drágulása, a növekvő energiaárak, a magasabb bérek és a dráguló szolgáltatási díjak mindösszesen 15 százalék körüli mértékben növelik a termelők költségeit. Szabó Miklós szerint az állattartóknak nincsenek ekkora tartalékaik, ezért elképzelhető, hogy sokan veszteséggel zárják az évet. Azonban még van remény arra, hogy ősszel magára talál a piac. A kacsa és a liba iránti kereslet ugyanis ebben az időszakban erősebb, Márton-nap körül pedig a külpiacokon kívül itthon is több fogy a szárnyashúsból.

Viszont, ha hosszú lesz a mostani kedvezőtlen helyzet, akkor a veszteséges gazdálkodók elgondolkodnak majd azon, hogy érdemes-e folytat­niuk a víziszárnyasok tartását.

A lúdszövetség elnöke szerint a kedvezőtlen piaci helyzet enyhítését nem várhatják a támogatásoktól a gazdák. Rövid távon a hatékonyabb munka- és üzemszervezéssel csökkenthetik a kiesés mértékét, hosszabb távon viszont hatékonyabbá kell tenniük a termelést. A béreket nem vihetjük lejjebb, hiszen már most is nagyon nehéz munkaerőt találni az ágazatban. Ezért a bértömeget kell csökkenteni, vagyis automatizálással, digitalizációs fejlesztésekkel kell minél több kézi munkaerőt kiváltani – közölte az elnök.

Ezen beruházások azonban jelentős anyagi ráfordítást igényelnek, a kisebb gazdálkodók nem tudják saját erőből megtenni a szükséges fejlesztéseket.

Az elnök az integráció elterjedésében látja a megoldást

Szabó Miklós szerint a tőkeerős, integrátori szerepet betöltő cégek képesek állni a versenyt az európai és a világpiacon egyaránt. A víziszárnyastartók ráadásul különösen érzékenyen reagálnak a külpiaci folyamatokra. A magyar állattartók jóval több kacsát és libát tudnak a piacra vinni, mint amennyit a hazai vásárlók igényelnek. A libák 90 százalékát, a kacsáknak pedig 70-80 százalékát a külföldön adják el a termelők. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az exportpiacokon jó versenyhelyzetben legyenek a magyar kacsa- és libatartók. Arról itt írtunk korábban, hogy nagyon nehéz évre készülnek a baromfiágazat szereplői.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás