Gondba kerülhetnek a hazai víziszárnyastartók, mert a kacsáért és a libáért is jóval kevesebbet fizetnek a felvásárlók, mint egy éve. Ráadásul a költségek is emelkedtek, emiatt sokan zárhatják veszteséggel az évet. Ha az árak továbbra sem változnak, a költségek és a bevételek összegzésekor, év végén többen is úgy dönthetnek, hogy abbahagyják a szárnyasokkal való foglalkozást. A tenyésztők azt remélik, hogy magához tér a piac.

A Magyar Nemzet írt arról, hogy míg néhány éve ezrével vágták le az állatokat a madárinfluenza miatt a magyar víziszárnyas-ágazatban, mára teljesen eltűntek a 2017-es járvány hatásai. A termelés visszaállt a korábbi szintjére, idén kacsából és libából is jóval több került a piacokra, mint egy-két évvel korábban. Ez a folyamat pedig nem csak hazánkban játszódott le, Lengyelországban is óriási ütemben bővítették az állományokat. Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke szerint bár örvendetes, hogy végre magára talált a víziszárnyastartás a kontinensen, mára a piacon túltermelés alakult ki, ami az árak zuhanását eredményezte.

Gondban vannak a víziszárnyasok tartói az alacsony felvásárlói árak miatt

A szakember a lapnak elmondta, hogy a kacsáért 15-20 százalékkal kevesebbet fizetnek a felvásárlók, mint egy évvel korábban. Mivel a liba helyettesítő termékként van a piacokon, így ennek a húsáért is kisebb összeget kaphatnak a víziszárnyasok tartói. Az áresés itt is eléri a 15 százalékot.

A kacsa tavaly ősz óta egyre olcsóbban talál vevőre

Az áruházláncok ugyanis a többlettermelésre azonnali árcsökkenéssel reagáltak. A gazdálkodók dolgát ugyanakkor a magasabb termelési költségek is megnehezítik – mondta az elnök. A takarmányok drágulása, a növekvő energiaárak, a magasabb bérek és a dráguló szolgáltatási díjak mindösszesen 15 százalék körüli mértékben növelik a termelők költségeit. Szabó Miklós szerint az állattartóknak nincsenek ekkora tartalékaik, ezért elképzelhető, hogy sokan veszteséggel zárják az évet. Azonban még van remény arra, hogy ősszel magára talál a piac. A kacsa és a liba iránti kereslet ugyanis ebben az időszakban erősebb, Márton-nap körül pedig a külpiacokon kívül itthon is több fogy a szárnyashúsból.

Viszont, ha hosszú lesz a mostani kedvezőtlen helyzet, akkor a veszteséges gazdálkodók elgondolkodnak majd azon, hogy érdemes-e folytat­niuk a víziszárnyasok tartását.

A lúdszövetség elnöke szerint a kedvezőtlen piaci helyzet enyhítését nem várhatják a támogatásoktól a gazdák. Rövid távon a hatékonyabb munka- és üzemszervezéssel csökkenthetik a kiesés mértékét, hosszabb távon viszont hatékonyabbá kell tenniük a termelést. A béreket nem vihetjük lejjebb, hiszen már most is nagyon nehéz munkaerőt találni az ágazatban. Ezért a bértömeget kell csökkenteni, vagyis automatizálással, digitalizációs fejlesztésekkel kell minél több kézi munkaerőt kiváltani – közölte az elnök.

Ezen beruházások azonban jelentős anyagi ráfordítást igényelnek, a kisebb gazdálkodók nem tudják saját erőből megtenni a szükséges fejlesztéseket.

Az elnök az integráció elterjedésében látja a megoldást

Szabó Miklós szerint a tőkeerős, integrátori szerepet betöltő cégek képesek állni a versenyt az európai és a világpiacon egyaránt. A víziszárnyastartók ráadásul különösen érzékenyen reagálnak a külpiaci folyamatokra. A magyar állattartók jóval több kacsát és libát tudnak a piacra vinni, mint amennyit a hazai vásárlók igényelnek. A libák 90 százalékát, a kacsáknak pedig 70-80 százalékát a külföldön adják el a termelők. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az exportpiacokon jó versenyhelyzetben legyenek a magyar kacsa- és libatartók. Arról itt írtunk korábban, hogy nagyon nehéz évre készülnek a baromfiágazat szereplői.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás