Túl nagy árat kell fizetnünk a Zöld Megállapodásért
Magyarország és a hozzá hasonlóan pesszimistán vélekedő uniós tagországok igazát látszik igazolni egy friss hatástanulmány. Azt vizsgálták, vajon milyen hatással járhat a bevezetni tervezett uniós politika, az úgynevezett Zöld Megállapodás (Green Deal)?
Az Európai Bizottság a Green Dealhez készíttetett hatásvizsgálata szerint az agrárium károsanyag-kibocsátása harmadával sem kisebbedne 2030-ra – 20-35 százalékos szén-dioxid-mérséklést feltételeznek –, az elért csökkenés körülbelül fele pedig a világ más tájain jelenne meg. Ráadásul az öreg kontinensen előállított élelmiszer mennyisége csökken, míg az árak 50-80%-kal is emelkedhetnek.
Esne a gazdák jövedelme
A drágulás ellenére azonban a termelői költségek növekedése miatt a gazdák jövedelme esne, ugyanakkor drasztikusan fokozódna a bizonytalan termelési viszonyok között előállított import. A behozatal még akkor is élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent majd, ha annak egy részét az unióból harmadik országba kivándorolt tőkével létrehozott agrárcégek állítanák elő – ad helyzetelemzést a szabadfold.hu.
Hirdetés
Milyen intézkedések hatására következne be az előbbi helyzet? A mostani stratégiai tervek szerint 2030-ig a felére kellene csökkenteni a növényvédő szerek, 20%-kal a műtrágya használatát. Az összes terület negyedén kellene kötelezően biotermesztést folytatni, és 10 százalékot időlegesen vagy végleg ki kellene vonni a termelésből.
Mindez az előállítás drágulását, a hozamok csökkenését, a kártevők és kórokozók okozta veszteség növekedését vetíti előre. (Csak az utóbbi hatás a zöldség- és gyümölcs-, illetve a gabonatermés 15-24%-os esését hozná.) Emiatt akár 40%-kal is nőhet az import.
A durva drágulásra példa a húsok árváltozása: negyedével kerülne többe a marha-, ötödével a baromfi- és 43%-kal a sertéshús! Egyre több gazda hagyna fel az állattartással, mert az intézkedések miatt annyira megnőne a termelési költség, hogy képtelenek lennének versenyezni az olcsóbb importtal.
Globális mértékben kellene hasonló lépéseket megtenni
A végső következtetés a legmegdöbbentőbb: ha meg is lépi az EU a fenti terveit, azok sem lennének elegendőek ahhoz, hogy a Föld problémáit megoldják, mert globális mértékben kellene hasonló lépéseket megtenni.
Természetesen ésszerűtlen volna elvetni az EU-nak a zöldítés felé teendő minden lépését, hiszen azok egyértelműen a környezetvédelmet, a klímaváltozás elleni harcot, az egészségesebb élelmiszer-előállítást szolgálják.
Ugyanakkor nagy kérdés, hogy mi lesz, mi lehet ennek az ára?
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés