Miért károsak az invazív halfajok vizeinkben? A törpeharcsa számos gondot és kihívást hozott Magyarországra, a halas szakma jelentős része szerint komoly hiba volt beengedni a fajt a folyókba, tavakba és holtágakba. Szendőfi Balázs halkutató és természetfilmes szakember írt részletesebben a témában.

A Halazin anyagát szemléztük, ebben írtak a törpeharcsa tevékenységéről és az ellene való védekezésről.

A törpeharcsa számos gondot és kihívást hozott Magyarországra, a halas szakma jelentős része szerint komoly hiba volt beengedni a fajt a folyókba, tavakba és holtágakba - Fotó: Magro.hu, CSZS, Siófok
A törpeharcsa számos gondot és kihívást hozott Magyarországra, a halas szakma jelentős része szerint komoly hiba volt beengedni a fajt a folyókba, tavakba és holtágakba - Fotó: Magro.hu, CSZS, Siófok

A cikk szerint talán nincs olyan horgász, akinek nem rontotta volna el az időtöltését a törpeharcsa. Ugyan a húsa ízletes, az itthoni egyedek méretei nem nagyok. Többnyire meg sem közelíti Észak-Amerikában őshonos fajtársainak nagyságát, és a megfogásának élménye sem sok. Ami viszont hatalmas, az a falánksága és a szemtelensége. Ahova egyszer beteszi az uszonyát, onnan szinte képtelenség eltüntetni - írták.

Mérhetetlen károkat tud okozni a vizek élővilágában is. Szendőfi Balázs írása több részletet mutatott be, ezekből megtudhatjuk, valójában miért nincs helye a hazai ökoszisztémában a törpeharcsáknak.

A törpeharcsafajok (Ameiurus sp.)

A törpeharcsa kiváló példája annak, amikor már a horgászok és horgászati hasznosítók is megértik, hogy hatalmas hiba volt behozni egy másik földrészről egy idegen fajt. Az általa okozott bosszúság miatt a horgásztársadalom egy emberként gyűlöli, hiszen nagy tömegben elszaporodva megkeseríti vagy lehetetlenné teszi a horgászatot, minden csalit felvesz, minden etetést ellep - fogalmazott a szerző.

Legendák keringenek ikra- és ivadékpusztításáról is, ezeknek legtöbbje túlzó. Ugyanakkor a törpeharcsa magas fehérjeigényű hal, és a fő gond, hogy a tömegessége révén jelentős mennyiségű ikrát fogyaszthat el. Bizonyos kisebb tavakban annyira nagy számban lehet jelen, hogy a milliónyi egyed oxigénfelvétele is hiányállapotokat idézhet elő.

Igazi természetes predátora itthon már ivadékkorban is kevés van, hiszen a törpeharcsa szúrós mell- és hátúszóit kevés hal vagy madár küzdi le. 

Korábban sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert bár eredetileg a ma barna törpeharcsának (Ameiurus nebulosus) nevezett halat hústermelési céllal hozták be Észak-Amerikából, Európában kisebbre nőtt meg, és ezért a kezdetektől nehéz volt a piaci hasznosítása. Ezért is érthetetlen a nála kisebb rokon, a fekete törpeharcsa (Ameiurus melas) Olaszországon keresztül történő behozása 1980-tól. Ma már leginkább ez a faj borítja el a vizeket, korábban bekerült nagyobb, de kevésbé szapora, barnább rokonát is kiszorítva.

A védekezés és a gyérítés

A törpeharcsa elleni védekezésről több hiedelem és valótlan legenda kering, s ezek mellett természetesen léteznek kisebb-nagyobb hatékonysággal valóban működő módszerek.

Az egyik leggyakoribb és legkárosabb ötlet, hogy hozzuk utána Amerikából a természetes ragadozóit is. Ráadásul a hazai horgász- és tógazdababona egy olyan halat tart hatékony törpeharcsafogyasztónak, amely még annál is károsabb az őshonos ökoszisztémára: a pisztrángsügért (Micropterus salmoides). Ez a (helytelenül) fekete sügérnek is nevezett hal kétéltű-specialista először is a békákat, ebihalakat és gőtéket irtja ki abból a vízből, ahová bekerült. Az USA-beli és hazai vizsgálatok eredményei szerint ezután is szívesebben táplálkozik pontyfélék ivadékaival, mint törpeharcsával. Magyarországon minden kétéltű védett, a kétéltűek populációi világszerte csökkenő vagy összeomló tendenciát mutatnak, ezért is rossz választás bármilyen hazai vízbe pisztrángsügért telepíteni.

Arról is írtak, hogy egy tógazda szintén észak-amerikai pettyes harcsát (Ictalurus punctatus) óhajt a tavába telepíteni a törpeharcsák visszaszorítására. Kérdés, hogy aki ilyen módszerekben gondolkodik, őszerinte hol a folyamat vége: amikor már a tengerentúli tápláléklánc minden halfaját meghonosítottuk itthon?

Aki ragadozó hal telepítésével szeretne védekezni a törpeharcsa ellen, annak a hazai szürkeharcsa javasolható. Ő fogyasztja el az őshonos ragadozóink közül a legtöbb törpeharcsát.

A törpeharcsa gyérítésének fontosságát (a faj ökológiai károkozása mellett a horgász-közhangulatot is megértve) egyre több horgászati kezelő ismeri fel. Több horgászszövetség indít szervezett törpeharcsa-gyérítő programot, tonnákban mérhető eredményekkel.

A Tisza-tavi Sporthorgász Kft. korábbi hivatásos halászokat szerződtet ebből a célból, akik varsás módszerrel egész szezonban fogják és hordják el a törpeharcsát. A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség célzott törpeharcsázó horgászversenyeket hirdet, ahol sok-sok mázsa hal kerül ki a vízből. A Körös-vidéki Horgászegyesületek Szövetségénél a halőrök végeznek rendkívül magas szintű és hatékony gyérítést. Itt a varsás gyérítés mellett ivadékfelhők professzionális kiemelését is végzik.

Léteznek magánvállalkozók is, akiket horgásztó-üzemeltetők fogadnak fel, és hihetetlen mennyiségű törpeharcsától szabadítják meg ezeket a vizeket.

A szerző szerint itt érhető tetten, hogy ha egy inváziós faj ennyire zavaró, akkor bizony képesek a horgászvezetők rendszerszinten, hathatósan tenni a gyérítéséért. A következő lépés az államilag finanszírozott, szervezett gyérítés lenne, amire elég régóta várunk. További javaslat, hogy a többi idegenhonos-inváziós fajt is hasonló elánnal volna érdemes gyéríteni - fogalmazott Szendőfi Balázs.

Megosztás

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás