Túl sok a méhcsalád, ezért gyengül a méztermés
Rekord szezonon vannak túl a méhészek, de sajnos nem pozitív értelemben. Az utóbbi 10 évben ugyanis nem zártak még ilyen rossz évet. Az időjárás, az ugrásszerűen szaporodó méhcsaládok és a méheket tizedelő kórokozó terjedése mind-mind ellenük dolgoztak idén.
Minden probléma kora tavasszal kezdődött, amikor esős, hűvös időjárás fogadta az ébredező méheket, akik így nem tudták időben elkezdeni a munkálataikat. Az időjárás később sem fogadta kegyeibe a csíkos virágporgyűjtőket. A nyári csapadékos időjárás miatt a repce- és az akáctermés lényegesen kevesebb lett a tavalyinál.
A varroa atka sem kímélte a méhcsaládokat 2016-ban. Egyes termelők vesztesége eléri az 50-70 százalékot az általa fellépő méhpusztulásból adódóan. Ráadásul az sem segíti a méhészek dolgát, hogy az utóbbi években egyre többen és - a jövedelmezőség javítása érdekében - egyre több méhcsaláddal kezdtek méhészkedni, mivel a méhlegelők nagysága nem nőtt. Néhány megyében az egy négyzetkilométerre eső méhcsalád-szám 16-18 (Békésben 14), miközben a hetvenes-nyolcvanas években ez csak 4-5 volt. A mézelő növények méztermelő-kapacitása adott, ha több méhcsalád jut a területre, akkor az egy családra jutó hozam csökken.
Hirdetés
A mennyiség azonban a minőséget nem befolyásolja, kiváló mézek születtek idén, főleg vegyes- és akácmézből. A repce-, a napraforgó- és a hársméz viszont mennyiségben és minőségben is alul marad az előző évek terméséhez képest. A nagybani piacon a felvásárlási árak kilónként 600 forint körül alakulnak a vegyes méz, 1100 forint körül az akácméz esetén. Utóbbi tavaly 1400-1500 forint is volt.
Az MTI információi szerint az exportálási szokások nem változtak, a Magyarországon megtermelt méz 65-70 százalékát exportálják, a fő felvevőpiac Németország, Olaszország és Franciaország.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés