A tavasszal együtt lassan, de biztosan közeleg a tulipán szezonja is. Ez a szép, színes virág április első heteiben már bontja a szirmait, húsvét táján pedig már csodás tulipánmezők között sétálhatunk. Sőt az ország egyre több pontján magunk is szüretelhetünk egy csokorra valót, ha haza szeretnénk vinni az élményt.

De honnan jött az ötlet, hogy egy fiatal, kisgyermekes szombathelyi pár Vas megyében tulipánfarmot létesítsen? Guczogi Györggyel és feleségével, Guczogi-Hajnal Nikolettel beszélgetett a hellovidek.hu munkatársa, akik tavaly vágtak bele a Szombathely közeli Váton a tulipánozásba.

A váti tulipánoskertben 80-85 százaléka már kikelt a virágoknak, a korai fajták lassan elkezdik hozni a szárat is, a későbbiek már háromleveles állapotban vannak (Fotó: Pixabay)

Magyarországon már a 16. század óta termesztik ezeket a virágokat, hazánkban is a legnépszerűbb tavaszi virágok közé tartozik a tulipán. És bár lassan itt van a szezonja, a hagymáját már szeptember-október táján el kell ültetni.

Mára több mint 3-4 ezer különböző termetű, színű és virágú fajtát nemesítettek. Hazánkban is fellelhető az egyik legkülönlegesebb, a fekete (vagyis inkább sötét ibolya színű) tulipán. A virágok szezonja áprilisban indul, és egész hónapban tart. Hazánkban is évről-évre egyre több olyan „szedd magad” hely nyílik, ahol szüretelni is lehet vagy csak sétálgatni és gyönyörködni a sokszínű mezőben. Közülük az egyik legújabb a váti Tulipgarden, amelyet a Guczogi házaspár álmodott meg.

Szerelembe esni a tulipánszürettel

Nikolett elbeszélése szerint ő volt az, aki először beleszeretett ezekbe a tavaszi tulipánszüretekbe.

Azóta már az országban az elmúlt egy évben a TulipGardennek több vidéki tulipánoskertje is létesült, közös arculattal. A vátihoz a termőföldet a családfő adta, ő foglalkozik ugyanis mezőgazdasággal.

Első körben 30 ezer tulipánhagymát ültettek el, 12 sorban, 32 méter hosszan, kb. 350 négyzetméteren. Soronként 2500 hagyma van, több fajtát választottak, többfajta virágzási idővel, ezáltal a szüret is kicsit kinyúlik.

A váti tulipánoskertben 80-85 százaléka már kikelt a virágoknak, a korai fajták lassan elkezdik hozni a szárat is, a későbbiek már háromleveles állapotban vannak. Ahogy a tulajdonosok mondják, még pár hetet azért várni kell a szezon kezdetéig.

Az időjárás ezt nagyban befolyásolja, jelenleg az aszály miatt 1-2 naponta öntöznek, alkalmanként 1000-1500 liter vizet öntöznek ki!

Tavaly egy fokkal jobb volt a tavaszi időjárás, most hideg is volt reggelente, meg őrületesen kevés volt a csapadék, a földjeiken 40 napja nem esett. Ezért is, öntözés nélkül tulipánt most biztosan nem lehetne termelni.

Lassan az ország minden vidékére jut egy tulipánfarm

Magyarországon 4-5 éve indult a „szedd magad” mozgalom, a TulipGarden 2018 óta, 4 éve működik. Tavaly még csak 5 telephelyen működtek, de idén már 13 partnerrel dolgoznak együtt, lassan az ország minden vidékére jut egy tulipánfarm.

A tulipán a talajra nem annyira kényes. A tulipántermesztésben, mint kiderül, az is a jó, hogy nem kell évente újra ültetni a hagymákat, marad a talajban három évig. Annyi csak, hogy ami már bent van a földben, a következő évben valószínűleg előbb fog kihajtani. A váti tulipánkert azt tervezi, hogy jövőre bővítik is majd az állományt.

Rózsaszín, sárga, vörös fehér csíkkal a szélén, mélybordó, majdnem fekete, aminek csipkézett a széle – ezek most a legkeresettebbek. 8 fajta fog nyílni Váton, fajtánkként 2500-5000 darab lesz. A fehér nagy kedvenc volt, ahogy látták tavaly a Balatonnál, szinte elsőre azt vitték el. Lesznek különlegesebbek is, lazac, sárgás színű.

A vaddisznó meg a szarvas előszeretettel eszi meg a hagymáját

A gyomok miatt tisztán kell tartani a területet, kártevővel viszont még nem találkoztak. A tulipán egyik legfőbb ellensége a vaddisznó meg a szarvas, akik előszeretettel eszik meg a hagymáját. Épp ezért Váton körbekerítették már a területet, de a TulipGarden franchise partnerei közül tudnak olyanról, akinek a vadak szétdúlták az ültetvényét.

Rózsaszín, sárga, vörös fehér csíkkal a szélén, mélybordó, majdnem fekete, aminek csipkézett a széle – ezek most a legkeresettebbek (Fotó: Pixabay)

Ezzel a kerttel – fogalmaz Niki – az is céljuk, hogy szeretnék a tulipánnal megmutatni azt az embereknek, hogy a növénytermesztésnek is vannak szépségei. Sok munka van benne, meg nem lehet előre kiszámítani, de van benne sok szépség és öröm is.

Tulipán ültetése és gondozása a saját kertben

A tulipán ültetési ideje ősszel van, a legideálisabb, ha a hagymák szeptember, október hónapokban kerülnek a földbe. A laza, jó vízáteresztő talajt szereti, napos helyen, de homokkal a kötöttebb talaj is lazítható. Fontos, hogy ne érje túl sok nedvesség, mert az károsítja a hagymákat. Ültetés után nem igényel locsolást, mivel a hagyma minden nedvességet tárol, és elég lesz számára a téli csapadék és a tavaszi eső.

A hagymák ideális mérete nyolc-tíz centiméter, és tíz-tizenöt centiméter távolságra ajánlott ültetni őket egymástól. Az ültetés mélysége ne legyen tíz centiméternél mélyebb, mert nem tudnak a felszínre törni. A fagyok ellen csak nagyon hideg tél (–10 Celsius foknál hidegebb) esetén kell védekezni, ha nincs hótakaró. Ilyenkor célszerű betakarni a talajt.

A tulipán hagymáit nem szükséges minden évben felszedni, a botanikai eredetű kistermetű és virágú tulipánok edzettek. Virágoznak évről évre, nem igényelnek évenkénti átültetést.

Ahhoz, hogy minden fontos tápanyag visszahúzódjon a hagymába, hagyjuk a növényt elvirágzás után teljesen elszáradni. Az idő előtti visszavágás megakadályozza, hogy jövőre virágot hozzon a növény.

Amikor felszedjük a hagymákat, válogassuk át, nagyságuk és színük szerint, a fertőzött hagymákat szedjük ki, semmisítsük meg. Rakjuk hűvös, száraz helyre, hogy megelőzzük a rothadást, becsomagolhatjuk újságpapírba is. Ősszel ültessük ki a kertbe. Első évben a kisméretű hagymák még nem hoznak virágot, és ha tavasszal letörjük a szárát, serkenthetjük vele a hagymák növekedését.

A tulipán hagymáit elég háromévente felszedni, akkor szedjük le a sarjleveleket, amelyekből új egyedeket tudunk nevelni.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás