Érdekes helyzet állt elő a magyar juhnyírás terén, ugyanis – mint kiderült – a hazai nyírók közül szinte mindenki Túrkevén él. Nem túlzás, ha azt mondjuk, túrkeveiek nyírják a hazai állomány legnagyobb részét.

Mindegy, hogy az ország melyik régiójában járunk, szinte biztos, hogy túrkevei emberek szabadítják meg a juhokat téli bundájuktól. Érdekes módon ma már szinte kizárólag Túrkevén élnek birkanyírással foglalkozók, de ott valósággal virágzik az iparág. Nem csak idősek, hanem a fiatalabb korosztály is szívesen választja ezt a szakmát, előszeretettel tanulják el a fortélyokat az idősebbektől. Tudják ugyanis, hogy a jó birkanyíró szakembert sokan keresik és szinte az egész országban végignyírhatják a birkákat a szezonban.

Egy mesterember akár 6-7 ezer állatot is meg tud nyírni néhány hét leforgása alatt, ezzel komoly jövedelemre szert téve. A birkanyírás ideje egyébként a kihajtás – Szent György napja – előtti hetekre esik azért, hogy mire a nyári szálláshelyükre kerülnek az állatok, akklimatizálódhassanak. Így elkerülhető, hogy a frissen nyírt állatok megfázzanak a bundájuk hiányában.

Szinte kizárólag túrkevei szakemberek nyírják az ország minden pontján a juhokat
 

A nyírás közben egyébként a többségük okosan viselkedik, hang nélkül tűri a téli bunda levágását. A lényeg, hogy a birkanyíró mester ne legyen ideges, mert az átragad az állatra. Ekkor könnyen megugorhat az állat és ekkor akár meg is vághatja a nyírógéppel a jószágot a mester.

A beol.hu információi szerint az igazán türelmes nyíró nagyon ügyel rá, hogy a bőrfelület mindig kisimított legyen, ne szecskázza a szőrt. Akkor lesz igazán jó minőségű a levágott gyapjú és így a legkisebb a sérülés veszélye. Persze, olykor előfordul, hogy a legkörültekintőbb, gondos kezek közül is megugrik a birka.

Sajnos mára már alig van értéke a gyapjúnak. Míg régen egy állatról lekerülő gyapjú a jószág egész téli takarmányozását fedezte, ma jó, ha pár száz forintot megér. Egy juhról átlagosan négy kiló gyapjú jön le évente, de hallottak már olyan birkáról is, amelyet négy évig nem nyírtak. Arról több mint tíz kiló szőrt vágtak le, amikor végre kés – illetve olló – alá került.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás