Aranyhal ikrát mutatott a mikroszkópban. Elmagyarázta, hogyan kísérletezte ki a pontyivadék nevelésének új és természetbarát módszerét, amit az OTDK különdíjjal jutalmazott. Megmutatta a makrofotót a lepkeszárnyról, amelyen jól felismerhető a hímpor aranya. Mindez Turuczki Szabolcs Márk tudománya. Az SZTE Mezőgazdasági Kar mezőgazdasági mérnök alapszakán végzett hallgatótól azt is megkérdezték, honnan indult és kik segítették az útján.

A Szegedi Tudományegyetem weboldalán jelent meg Újszászi Ilona cikke a fiatal magyar kutatóval, ezt a szakmai anyagot szemléztük.

Halakat tenyészt, kutat, fejleszt és rovarokat fotóz a természetbúvár Turuczki Szabolcs Márk

A kezdetekről

Középiskolásként kezdtem a kísérletezést. A Csányi Alapítvány szegedi Természetbúvár Klub foglalkozásain szerzett ismereteimet, megfigyeléseimet otthon, a tanyánkon kialakított kis tavamban igyekeztem tovább gyarapítani. Aranyhal és szivárványos guppi tenyésztését kezdtem el természetes ízeltlábú alapú táplálékforrásokon – indította történetét Turuczki Szabolcs Márk.

Díjból kutatás

A fiatal természetbúvár szakmai útját a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán Dr. Monostori Tamás főiskolai tanár mellett a Csányi Alapítvány mentora, az SZTE alumnusa, Mikics Péter egyengette.

A Dr. Karikó Katalin biológus Széchenyi-díj támogatásából megvalósuló kutatóprojekt foglalkozásaiba kapcsolódtam be. A projekten belül az SZTE és az Új Nemzeti Kiválóság Program pályázatán elnyert kutatómunkához szükséges fotók elkészítését és mikroszkópos vizsgálatait, továbbá az algatermelő rendszer kiépítését célzó megfigyeléseimet az alapítványi társaim segítségével végeztem – sorolta az ifjú kutató.

Turuczki Szabolcs Márk (SZTE MGK) saját kutatóhelyet alakított ki az elnyert támogatásokból - Fotó: Benczúr Anna

Kísérletről kísérletre vitt a sikerig Turuczki Szabolcs Márk útja

Az addigi eredményeimmel és a csoporttal közösen készített fotókkal, kísérletekkel kiegészített dolgozattal és prezentációval az SZTE MGK Tudományos Diákköri Konferenciáján első helyezést értem el – jelölte meg az első mérföldkövet.

OTDK különdíj a ponty ivadék táplálása témában

Az Országos Tudományos Diákkör különdíját hozta el Turuczki Szabolcs Márknak az a kutatás, amelyben leírta: miként lehet természetbarát módon a ponty ivadékait táplálni nagy vízibolhával és közönséges lisztbogár lárvákkal.

Előállítjuk az algát, azon fejlődnek a zooplankton élőlények, amiket megetetünk a halakkal. Mivel a halaknak nagyobb eleségforrásra is szükségük van, ezért nekik lisztkukacot adunk, miközben a lisztkukac ürülékét visszaforgatjuk az algák számára, ez lesz a táptalajuk. A lisztkukaccal csak búzakorpát és répát etetünk, így magas karotin és foszfát tartalmú eleséget adunk a halaknak – mondta.

Mikroszkópot is vásárolt a Turuczki Szabolcs Márk kutatásait is támogató alapítvány, köszönhetően Karikó Katalin segítségének. Fotó: Sahin-Tóth István

Turuczki Szabolcs Márk kísérleteinek „szereplőit” – a vízben oxigént termelő algáktól kezdve a zooplanktont alkotó vízibolháig és kagylósrákig – mikroszkóp segítségével vizsgálták az érdeklődők a Csányi Alapítvány Életút fesztiválján. A fiatal kutató eredményeit már a munkahelyén, a zsombói tápgyártó cégnél igyekszik hasznosítani - írták.

Fotózás és technológia: szép-e a pókportré?

A különböző bogarakról, rovarokról rétegfotózással készítenek portrét a Csányi Alapítvány szegedi Közösségi Házában. A Fotós Klub munkájához – Karikó Katalin adományából – spektívet, teleobjektívet, mikropozícionáló eszközt vásároltak.

A fordított optikás eljárással készült pókportrét Turuczki Szabolcs Márk készítette.

Például a lepkeszárnyat vagy a pókot behelyezik egy derítőlap alá és vakuval vagy egyéb fénytechnikával megvilágítják, majd szépen, lassan – az általuk készített sínen, mikropozícionáló segítségével – mozgatjuk a gépet és 50-60 képet készítünk az állatról. Mindegyik rétegről lesz egy kép – folytatta a magyarázatot az SZTE MGK friss diplomása.

A sok rétegképet a Helikon Focus Pro szoftver összegezi egyetlen, minden részletében éles fotóvá – mutatta. –Így láthatjuk meg, hogy közelről egy lepke vagy egy pók mennyire szép - fogalmazott.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás