Úgy kell, mint egy falat kenyér
Már nagyon itt volt az ideje a termeléshez kötött uniós támogatások előtérbe helyezésének. Az ágazatban tevékenykedő szakértők szerint ugyanis még épp időben jut forráshoz ez a terület. Pontosan a 2015-2020-as KAP kifizetéseinek 15%-át fordíthatjuk e célra.
2020-ig évente 1,34 milliárd euróról beszélünk a KAP keretében, amelynek 15%-át (több mint 62 milliárd Ft jelenlegi középárfolyamon) lehet majd felhasználni az eddigi 3,5%-kal szemben a termeléshez kötött támogatásokhoz. Jobban járhatnak a szarvasmarha- és juhtartók, a zöldség-gyümölcs termesztők, és mostantól a fehérjenövényekkel foglalkozók is kaphatnak a támogatásból (minden bizonnyal a magyar gmo-céloknak megfelelően – a szerk.).
Az érintettek azért örülnek kifejezetten a termeléshez kötött támogatásoknak, mert ezek a források csak az ő előremenetelüket szolgálják. A feldolgozóipar és a kereskedők nem részesülhetnek belőle. Bár összességében az előrejelzések szerint jobban járnak majd a szarvasmarhatartók is, de némi kétség azért felmerült. Az ágazatban megszűnik a bázisév, a támogatások a tejkvóta helyett az állategyedek után járnak majd. Ez egy kiemelkedően jól tejelő tehén esetében hátrány is lehet, mivel hiába ad továbbra is sok tejet, az már nem számít ilyen szempontból. Sokan foghatnak majd az új forráslehetőség miatt fehérjenövények termesztésébe. Ezért vetőmaghiányra is fel kell készülni.
Hirdetés
Tekintsük át, hogy mely területek között, hogyan oszlik el a 15%-os támogatási rész:
2% fehérjenövényekre (~8,3 milliárd Ft):
- szemes (~ 60 ezer Ft / hektár + 70.000 Ft / hektár a terülalapú támogatásokon keresztül)
- szálas (~20 ezer Ft / hektár + 70.000 Ft / hektár a terülalapú támogatásokon keresztül
- húshasznú anyatehén
- hízott bika
- tejhasznú tehén
- anyajuh
- cukorrépa
- rizs
- gyümölcsültetvények és bogyósok
- zöldségnövények
- ipari zöldségek
Támogatás anyakocáknak is?
Az állattenyésztők az agrár-vidékfejlesztési kasszából is kaphatnak állatjóléti támogatásokat, így hazai forrásokból származó összegekhez is hozzájuthatnak. Az eddigi szarvasmarha-, juh-, kecske-, hízósertés, és baromfitermelőket segítő állatjóléti támogatásokon kívül anyakocákra is lehetne igényelni támogatást. Ezt egyelőre Brüsszelben még nem hagyták jóvá.
Készült az agrarszektor.hu cikke alapján.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés