Ugyanaz a díjtámogatás, csak mégis más?
Mindenki izgatottan várja, hogy mikor ölt végre végleges formát idén az a struktúra, ami a növénybiztosítások díjtámogatását hivatott szolgálni. Az utolsó pillanatban jóváhagyott 3 milliárdos támogatási keret, az MVH-s hasznosítási kódok változtatása az utolsó pillanatban a rendszer átláthatóságának biztosan nem kedvez.
Egy dologban azonban megnyugodhatunk. Pénz van, az elosztás rendszere alapjaiban nem változik. Nem úgy viszont a forrás lehívásának feltétele és módja, ami annak köszönhető, hogy a tavalyi, zömmel Unios forrásból gazdálkodó támogatási keret az idén állami verzióra váltott. A gond az, hogy jövőre újra nehézségekkel számolhatunk ebben a kérdésben, mert a tervek szerint visszatér az EU-s rendszer. De ennyire ne menjünk előre!
Amit már biztosan tudunk, hogy 2015-ben nagyvállalatok nem támogathatók, tehát a gazdaság mérete nem haladhatja meg az éves 50 M EUR-s árbevétel és 250 fős foglakoztatási szintet. Ennek az információnak a birtokában és a piac növekedésének ismeretében biztosítói prognózisokat megosztva elmondhatjuk, hogy a különböző növény és kockázati csomagokban 30-40-55%-os elosztásra számíthatnak a gazdák, de nyilván meg kell várni a kötési szezon végét ahhoz, hogy pontosabb számokat mondhassunk. Tudni kell, hogy a legnagyobb védelmet nyújtó, valamennyi kockázati elemet tartalmazó „A” csomagbiztosítás támogatási szintje a legnagyobb, azonban ez csak 13 növény esetében köthető.
Hirdetés
Mindenképpen érdemes utána számolni, hogy jobban jár-e a termelő akkor, ha egy 55%-os támogatású „A”csomagbiztosítást köt-e a növényre egy „C” típusba tartozó 30%-os támogatású jég, vihar csomag helyett, de ehhez nyilván számításokat kell végezni.
Mese a gazdáról, akinek...: http://www.youtube.com/watch?v=d2WwuS9fZWINos, azzal együtt, hogy ilyen kalkulációkat el lehet végezni kockás papíron is, azonban van egy sokkal egyszerűbb és innovatívabb módja annak, hogy ezeket az összefüggéseket bemutassuk a gazdáknak. Ez pedig az Agrisk internetes portál, ahol mindenki testre szabottan megkaphatja ezeknek a számításoknak az eredményét, illetve összehasonlításokat végezhet a különböző, növénybiztosítási termékekkel rendelkező biztosítók ajánlatai között.
Amire mindenképpen oda kell figyelni az idén, hogy a biztosítóval történő szerződéskötést követő 5 napon belül a megyei illetékes MVH kirendeltség felé postázni kell a szerződés másolatát és a kérelmet, melyet a K0205-ös nyomtatványon tehetnek meg. Ugyanis ennek hiányában biztos, hogy nem kap támogatást az, aki ezt elmulasztja. Ebben a folyamatban is segítséget fog nyújtani az Agrisk biztosítási portál.
Szerző: Surmann Árpád agrisk.hu portálvezető, agrárbiztosítási szakértő
(x)
Figyelem: A téma kitárgyalását folytatjuk, melyekben új megoldásokat mutatunk be. Figyelje cikkeinket, és iratkozzon fel szakmai hírlevelünkre, hogy elsők között értesüljön róla!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés