Új magyarországi Marteloscope mintaterületet jelöltek ki a Soproni-hegység Sopron 105/M erdőrészletében a nemzetközi INTEGRATE+ projekthez kapcsolódóan. Ez a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar és a Tanulmányi Erdőgazdaság munkatársainak együttműködésében történt meg. A Marteloscope hálózat célja olyan erdőállományokban kialakított 1 hektáros mintaterületek vizsgálata, ahol az egyedenként értékelt fák segítségével együttesen elemezhető a fák gazdasági és ökológiai jelentősége, így a különböző jövőbeli beavatkozásokra mindkét szempontból modellezhetővé válik a mintaterület állományának jövője. 

A Soproni Egyetem írta meg, hogy a cél az erdészeti beavatkozások optimalizálása és bemutatása az erdőgazdálkodási és természetvédelmi szempontok integrálásával. A terepi mérés során rögzítendő legfontosabb jellemzők a következők: az egyedek koordinátái, a fafaj, a mellmagassági átmérő, a famagasság, a korona kezdetének magassága, a törzsminőség, valamint az egészségi állapot mikroélőhelyek. A felméréshez kapcsolódóan a fákat egyedi azonosítóval látják el. A felvett paraméterek egy erre a célra fejlesztett szoftver segítségével kerülnek feldolgozásra és vizuális megjelenítésre.

Új Marteloscope mintaterületet jelöltek ki a Soproni-hegységben - Fotó: Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar

Többféle célt teljesíthet a mintaterület

Az egyetem szakembereinek reményei szerint a Marteloscope mintaterület működtetése a kutatási célokon túl további hasznosíthatósággal is rendelkezik majd. A hallgatói tehetséggondozás részeként a tudományos diákköri tevékenységben aktív hallgatók és diplomatervezők is mozgósíthatók a projekt keretében. Eltérő információtartalommal a terület bevonható a szakmailag kapcsolódó felső- és középfokú képzések terepi gyakorlataiba, valamint számítanak az ide látogató erdészeti szakemberek és az érdeklődő erdőlátogatók figyelmére is - írták.

Megosztás

További híreink

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés, még lehet jelentkezni

2024.07.01.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a MATE oktatási rendszerében, még lehet jelentkezni.

Tovább csökkent tavaly a termőföld-eladások száma, az árak viszont nőttek

2024.07.01.

Az országos forgalom közel kétharmadát adó szántó művelési ágat külön vizsgálva 5,3%-kal nőtt tavaly a forgalom, a NAV szűrt, előzetes adatbázisa szerint nagyjából 24,9 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2023-ban.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás