A gyümölcstermesztésben az innovációba beletartozik az új, az eddigieknél valamilyen tulajdonságában előnyösebb fajták nemesítése is. Így jött létre egy új, még kevésbé ismert almafajta is, amely várhatóan hazánkban is nagy kedvenc lehet – feltéve, ha bírja az éghajlatunkat.

A Jonagold már önmagában az egyik legnépszerűbb fajtának számít az almakedvelők körében. Szorgos nemesítők azonban úgy gondolták, hogy létrehoznak a Jonagoldnál is jobb tulajdonságokkal rendelkező fajtát, amely a Red Jonaprince nevet kapta megszületését követően.

A fajta nevéből már sejthető, hogy egy piros színű almáról van szó, valamint kivételes tulajdonságokban sincsen hiánya a gyümölcsnek. Egyik legnagyobb előnye, hogy gyorsan, nagy felületen alakul ki a fedőszíne, így egymenetben szüretelhető a gyümölcs. A gyümölcsök mérete nagynak mondható, húsa kemény, roppanós, íze kiváló. Terméshozamára sem lehet panasz, szakaszosság csak kiugróan jó termésű év után figyelhető meg.

Mennyire fog elterjedni hazánkban ez a fajta? (Fotó: szkolki.com)
 

Hátránya, hogy igen érzékeny a lisztharmatra, ezért nagyon oda kell figyelni a vegyszeres védekezés időzítésére és ilyen szempontból több figyelmet igényel, mint egyéb fajták. Az sem feltétlenül előnyös, hogy legalább még két másik fajtával kell egy helyre ültetni, mivel csak így biztosítható a triploid fajta megfelelő beporzása.

Összességében kedvező tulajdonságai miatt több európai országban is megjelent már a nagyobb területen termesztett fajták között, így a kérdés jogos: hazánkban van-e létjogosultsága ennek a fajtának?

A kérdésre nem lehet biztonsággal válaszolni. Azt ugyanis tudni kell, hogy minden éghajlati viszonyt másképpen tűrnek a növények. Az alma esetében sincsen ez másképpen: lehet, hogy északabbra tökéletesen terem, de a mi éghajlatunkat már kevésbé viseli jól. Épp ezért, mielőtt nagyobb területen kezdenénk a termesztésbe, mindenképpen szükséges lehet honosítási vizsgálatokat végezni.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás