2021 tavaszától a Tango® Star helyettesítésére, új gombaölő készítménnyel, a Revycare®-rel lép piacra a BASF. A hírek szerint, a termék hasonló tudású mint az elődje. Sőt egy speciális formulációnak köszönhetően, a megszokottnál gyorsabban hat, hideg időben is hatékony, illetve jobb az esőállósága. Kurtz György, a BASF kalászos és repce kultúrafelelőse mutatta be nekünk.

Közkedvelt készítményük a Tango® Star hamarosan eltűnik a piacról. Mi ennek az oka?

Az elmúlt években megtapasztalhattuk, hogy az EU-ban a hatóanyagok engedélyezésének felülvizsgálata során számos, régóta használt fungicid hatóanyagot visszavonnak a piacról. Ez a tendencia ebben a termékkategóriában különösen az úgynevezett azol típusú hatóanyagokat érinti. Ennek következtében a most használt kalászos gombaölő szerek nagy része helyett rövid időn belül más megoldásokat kell választani. A Tango® Star hatóanyaga, az epoxikonazol is ennek esett áldozatul.

Meddig kapható még, illetve a már megvásárolt készletek meddig használatók fel?

A készítményeket október 31-ig értékesíthették a kereskedők, míg a termelőknek további egy évük van felhasználni azt.

Milyen megoldást javasol helyette a BASF?

Amikor 2010 körül elkezdtük kifejleszteni az új hatóanyagot, akkor nemcsak a szokásos kívánalmaknak feleltettük meg, például, hogy kellő mértékben hatékony legyen a betegségek ellen és szelektív legyen a kultúrnövényre, hanem azt is figyelembe vettük, hogy majd a piacra kerüléskor, a vélhetően akkor érvényben lévő regisztrációs szabályoknak megfeleljen. Ez egy teljesen újfajta megközelítés volt. Már akkor ennek szellemében szelektáltuk ki a molekulákat. Így került kifejlesztésre az első izopropanol azol, a Revysol® (mefentriflukonazol), illetve 2021-ben vezetjük be a piraklostrobin kombinációját, a Revycare®-t.

Kurtz György, a BASF kalászos és repce kultúrafelelőse

Miben hoz ez újat összehasonlítva a most kivont készítménnyel?

Széles hatásspektrumú, tehát különféle gombabetegségek ellen hatékony és hosszú a tartamhatása. Mindegyik Revysol® tartalmú készítmény, így a Revycare® is speciális formulációval rendelkezik. Ennek révén a hatóanyagok nagyon gyorsan és nagy mennyiségben be tudnak jutni a növény belsejébe. Rövid idő alatt megkezdi a gombabetegségek elleni védekezést. Jó gyógyító hatása van. Ezeken túl a gombaölő szert, a nap káros UV sugarai nem tudják elbontani a gyors felszívódás okán, és mivel nem a viaszréteg alatt, hanem a növény belsejében tárolódik.

És hogyan működik alacsonyabb hőmérsékleten?

Az azol tartalmú készítmények 10 °C alatt kevésbé hatásosak, mert ilyenkor a felszívódásuk korlátozott, mert a növények élettevékenysége visszafogottabb. Mivel viszont ez gyorsan, a versenytárs termékeknél is gyorsabban jut be, nagyobb mennyiség hasznosul a hűvös időben is. Például egy kora tavaszi permetezéskor is tudunk vele védekezni a betegségek ellen.

A Revycare®-ben a piraklostrobinnak köszönhetően az AgCelence® hatással is számolhatunk. Mi ez pontosan?

Az új készítmény ebben is különbözik a Tango® Startól, hiszen az nem rendelkezett ilyen előnnyel. A Revycare®-nek - a gombaölő hatáson kívül - fiziológiai hatása is van: intenzívebb a fotoszintézis, zöldebb a növényállomány, hatékonyabb a nitrogénfelvétel és a vízhasznosulás, a növény a különböző stresszhatásoknak jobban ellenáll, jobban tűri a szárazságot, a tápanyaghiányt, a magasabb hőmérsékletet. Alacsonyabb fertőzési nyomás esetén is terméstöbbletet várhatunk. Összeségében mindezt AgCelence® hatásnak hívjuk.

Mikortól lehet az új termékeket megvásárolni?

A Revycare® már idén májusban megkapta az engedélyét, így forgalmazható. A 2021-es kalászos gombavédelmi szezonra, tavasztól a gazdák meg is vásárolhatják. Később majd a Revysol® nemcsak a kalászos növényekben, hanem egyéb kultúrákban, gyümölcsökben és olajos növényekben is elérhető lesz másfajta kombinációban.

Milyen áron vásárolható majd meg?

A hektárköltsége hozzávetőlegesen megegyezik majd a Tango® Star-éval, így a gazdák a korai lombvédelmi kezelések időszakában a megszokott költséggel kalkulálhatnak. Egy jó ár-érték arányú készítményt kapnak.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás