Kaposváron december 14-én, Debrecenben pedig jövő januárban lesz a Magro.hu Kukorica és Búza Konferenciasorozat. A rendezvény egyik előadója Németh Tamás, a Belchim Crop Protection Hungary Kft. szakmai vezetője. Ő fontosnak tartja, hogy a növényvédelmet összetett rendszerként kezeljék a gazdálkodók, hogy a mezőgazdasági termelés hosszú távon is fenntartható maradjon., így az előadásában erre fog majd kitérni. A szakemberrel most a növényvédelem legfontosabb és legaktuálisabb kérdéseiről beszéltünk. A konferencia részleteiről a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/

Miről beszél majd a konferencián, milyen problémákra ad választ a résztvevőknek?

Az előadásom főleg a búza és a kukorica növényvédelmi problémáiról fog szólni. A kukoricában például 2 fő dologra kell a termesztőknek odafigyelniük: az egyik a rovarkártevők, mint a kukoricabogár és a csemege kukorica esetén a gyapottok bagolylepke, valamint a kukoricamoly. A másik a gyomirtás, ami minden évben komoly kihívás elé állítja a termelőket. Továbbá hazánkban megjelenhet a közeli jövőben egy-két olyan gyomnövény is, ami ellen nem lesz egyszerű védekezni. Az előadásban a problémákat is felsorolom, illetve szó lesz arról, hogy mire kell odafigyelni, és a következő években milyen új gyomok várhatóak, amikkel meg kell majd küzdeni. Nem megfeledkezve természetesen az egyik legnagyobb problémáról, a parlagfűről.

Németh Tamás a Belchim Kft. szakmai vezetője, agrárkémikus-agrármérnök. Munkája során a megszerzett tapasztalataival segíti a termelésben dolgozó partnereit a növényvédelmi problémáik megoldásában. Fontosnak tartja, hogy a növényvédelmet komplex rendszerként kezeljük, hogy így a mezőgazdasági termelés hosszútávon fenntartható maradjon.
Milyen új gyomnövények várhatóak?

Ezeket inkább meghagyom az előadásra, ha mondanom kell egy példát, ilyen az egynyári szélfű. Ahogy változik a klíma, úgy jönnek be újabb és újabb kártevők, kórokozók és gyomnövények. Többen közülük eddig nem voltak meghatározóak, de a változásra már most nagyon oda kell figyelni, és érdemes felkészülni.

Mit csinálnak rosszul a gazdák a növényvédelemben?

Ez egy kimeríthetetlen téma, és nagyon nehéz erre röviden válaszolni. A növényvédelem egy komplex dolog. Sok esetben a termelő nem így tekint rá, hanem akkor végzi, amikor épp ideje van rá. Van, hogy a megvett szert úgy beszéli rá valaki, és aztán választ vele egy rossz kijuttatási időpontot. Emiatt sokszor előfordul, hogy a növényvédő szer nem úgy hat, ahogy kellene neki. Utána pedig a szert hibáztatja, mert az a legegyszerűbb.

II. Kukorica és Búza Konferenciasorozat, amely a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be.
Mi volt a legutóbbi érdekes példa erre?

Ősszel történt. Az egyik gazdánál a repce vetése még folyamatban volt szeptember végén. A termelő ismerőse ugyanis összekeverte a növényvédő szereket, és a már elvetett repcét totális gyomirtóval lepermetezte. 50 hektárt újra kellett vetnie. Többször pedig a rossz gépbeálltás, vagy egy rosszul megválasztott dózis okoz plusz költségeket. De jó példa is rengeteg van. Ha jól megy minden, arról nem jön visszajelzés.

Miben fejlődhetnek a magyar gazdák?

Erre egyszerűen tudok válaszolni. Kérdezzenek. Sokszor találkozom azzal, ha kérdeznek, már az eset után teszik, és sajnos nem előtte. A tízmillió növényvédő országa vagyunk, többször fordul elő az, hogy eső után vennének köpönyeget a termelők.

Miért lesz érdemes a résztvevőknek az előadását meghallgatni?

Nyugat-európai tendenciákat mutatok majd be az elején, amikből megtudhatják, hogy merre megy ott a mezőgazdaság, és azon belül a növényvédelem. Aztán a növényvédő szerek kivonásával kapcsolatos ügyekről is beszélni fogok. Ez mindig nagyon érdekli a termelőket.

Mit érdemes eltanulni a nyugaton alkalmazott növényvédelemtől?

Nyugaton nagyon erős a szakmaiság. Ott a termelő nem foglalkozik a növényvédelemmel. A szaktanácsadó megmondja neki, hogy miből mennyit juttasson ki a területre, a gazda pedig elfogadja. A termelő ott inkább az üzlettel foglalkozik. Nálunk pedig egyáltalán nem erről szól a dolog. A növényvédős nem egy olyan megbecsült hivatás, mint a humán orvos, vagy egy állatorvos. Pedig úgy gondolom, hogy ez a szakma is nagy értéket képvisel.

Tudjon meg még többet a kukoricát támadó új gyomfajokról és hozzon ki többet a földjeiből! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra 2017. december 14-én a Kaposvári Egyetemre vagy 2018. január 18-án a Debreceni Egyetemre, ahol 19 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ a programokról, jelentkezési lehetőség valamint részletek a kisorsolásra váró nyereményekről az alábbi oldalon:

https://www.magro.hu/konferencia/

Főtámogatók:

Szakmai partnereink:

Előadó partnereink:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás