Új határidőt szabtak a tejtermelők
Mint ahogyan azt előző cikkünkben megírtuk, a tejtermelők december 1-ig adtak haladékot az áruházláncoknak arra, hogy 5-7 százalékkal emeljék meg a tej feldolgozói árát. A határidőt módosították, ennek értelmében péntekig (december 4.) várják az áremelést. Az ultimátum sikeressége azonban még kérdéses.
Módosították a kereskedőknek az áremelésre adott határidőt azok a tejtermelői szervezetek, amelyek pénteken felhívásban követelték a feldolgozói átadási árak emelkedését. „A tárgyalások jelenleg is zajlanak, december elseje helyett péntek délelőttig adtunk határidőt ezek lezárására, mivel nem a demonstráció a fő célunk, hanem a megállapodás” – mondta el Istvánfalvi Miklós, aki a tejtermelők nevében vesz részt a kezdeményezésben. A szakember hozzátette, az egyeztetéseken részt vesznek a termelők, a feldolgozók és az árak emelésére nyitott kereskedelmi szereplők is. „A résztvevők nem egy asztalnál ülnek, hanem külön-külön, ki-ki a maga partnerével tárgyal” – fogalmazott Istvánfalvi, ám a tárgyalópartnerek kilétéről egyelőre nem kívánt felvilágosítást adni.
Pénteken meglehetősen rövid, december 1-ji határidővel azt követelték egyes tejtermelői szervezetek, hogy a kereskedelem 5-7 százalékkal növelje a feldolgozói átadási árakat, a növekményt, vagy annak egy részét pedig a tejipar adja tovább a termelőknek. Arra a kérdésre, hogy a kereskedelemtől követelt áremelés elmulasztása esetén miért a feldolgozóknak nem adnának tejet a termelők, Istvánfalvi Miklós úgy reagált: „Látjuk az ellentmondást, de a termelőknek nincs más eszközük a nyomásgyakorlásra. Abban az esetben, ha nem adnak tejet a feldolgozóknak, a piacon vákuum alakulhat ki, amelynek révén emelkedhetnek az árak” – tette hozzá. A szakember szerint a fő cél azonban nem a demonstráció, hanem a péntekig tartó tárgyalássorozat során elért megegyezés lenne.
Hirdetés
„Az elmúlt napokban sem érkezett hivatalos megkeresés az Országos Kereskedelmi Szövetséghez a tejtermelőktől, és a tagjaink között lévő kereskedelmi szereplők sem javasolták, hogy a felvetéssel az OKSZ-nek kellene foglalkoznia” – mondta el Vámos György. A szervezet főtitkára visszautasította, hogy az egyes kereskedelmi cégek egyedi tárgyalásait kommentálja.
Vámos György a felhívással kapcsolatban korábban kijelentette, az OKSZ nem zárkózik el attól, hogy a tejtermelőkkel tárgyaljon, hiszen a kereskedők is látják az ágazati szereplők nehéz helyzetét. Hozzátette ugyanakkor: a tárgyalásoknak nem lehet olyan kimenetele, amely esetleg a versenyjog megsértéséhez vezethet.
Annak ellenére, hogy úgy tűnik, a kezdeményezés pusztán a kereskedők jóindulatán múlik, a tej termékpálya, illetve a tejtermelők nehézségei tagadhatatlanok. A nyers tej felvásárlási ára az elmúlt másfél évben rendkívüli, mintegy 30 százalékos mértékben csökkent. Emiatt a mára kialakult tejfelvásárlási árak mellett a tejtermelés Magyarországon veszteséges, vagy legjobb esetben is csak nullszaldóra jönnek ki az ágazati szereplők.
Forrás: vg.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés