Számos kihívásra kell megoldást találniuk hazánk állategészségügyi szakembereinek, a betegségek mellett pedig az állatjólét az állatvédelem is az állatorvosi hivatás fontos része. Többek között ezekről is beszélt dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára az Állatorvostudományi Egyetem tanévmegnyitóján, Budapesten. Az állatorvosok nélkül nem lenne élelmiszerbiztonság sem.

Az államtitkár kiemelte, az egyetem a kiváló oktatásáról és az állatok iránti elkötelezettségéről híres és ennek is köszönhetően a világ legjobb egyetemei közé tartozik. Az intézmény több mint másfél évszázada segíti a hallgatókat abban, hogy a legjobb szakemberekké váljanak az állatorvosi tudomány területén. Mindehhez segítséget ad, hogy az egyetem nem csak tudományos ismereteket nyújt, hanem közösséget is épít - idézte a politikust az Agrárminisztérium híre.

Az Állatorvostudományi Egyetem tanévmegnyitója 2023. szeptemberében, Budapesten - Fotó: Pelsőczy Csaba

Dr. Nobilis Márton megjegyezte, az állatorvosi foglalkozás nem csak munka, hanem hivatás. Az állatok egészségének és jólétének megőrzése és javítása iránti elkötelezettség olyan értékekkel jár, mint a szakmai hozzáértés és az állatok iránti tisztelet.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az állatorvosok nélkül nem lenne élelmiszerbiztonság sem. Fontos szerep jut ezért az állatorvosoknak napjaink nehéz időszakában is, több állatbetegséggel kell ugyanis nap, mint nap megküzdeni. Az állatok és a gazdáik számítanak rátok, hogy a legjobb szakemberek legyetek - üzente a hallgatóknak.

Így beszélt az egyetem rektora, Dr. Sótonyi Péter

236 éves Alma Materünk méltó ünnepe a mai nap, hiszen soha nem volt olyan magas az állatorvosképzésre felvettek száma, mint idén – kezdte tanévnyitó ünnepi beszédét Dr. Sótonyi Péter rektor. A magyar nyelvű állatorvosképzésre hatszoros túljelentkezés mellett 452 átlagpontszámmal 184 hallgató, az angol nyelvű kutató zoológusképzésre 29 hallgató jutott be és 260 újonnan felvett diák kezdi meg tanulmányait az angol, illetve német nyelvű képzéseken.

Az egyetem vezetője köszöntötte a rubin-, vas-, gyémánt- és aranydiplomákat átvevő kollégákat. Hangsúlyozta, hogy a gyökerek meghatározó szerepet játszanak az állatorvosi közösség identitásának alakulásában - idézte őt az ÁOTE weboldala.

Változások és felújítások

Az építkezések első fázisában 145 éves épületek nyerik vissza teljes körű rekonstrukció révén eredeti fényüket, és 2024 tavaszán újra birtokba vehetjük a legkorszerűbb műszerekkel felszerelt tanszékeinket. Bízunk benne, hogy a kész tervek alapján folytatódhatnak a további fejlesztések is – mondta Dr. Sótonyi Péter.

Soha el nem múló örömünk, hogy 2016. július 1-től visszanyertük önállóságunkat, amely lehetővé tette, hogy az elsők között a modellt váltó egyetemek közé kerüljünk és a Marek József Alapítvány fenntartásában működjünk tovább. Képzésünk, oktatási struktúránk változatlan maradt, a magyar hallgatói létszámot az elmúlt évekhez képest több, mint 50 százalékkal növeltük. Fenntartónk meghirdette a Marek József Ösztöndíjat, amelynek célja a haszonállat-gyógyászattal és élelmiszerlánc-biztonsággal foglalkozni kívánó állatorvosok számának jelentős bővítése - közölte.

https://www.youtube.com/watch?v=sonyGRX-iz0

Ezeket mondta az elsősöknek az Állatorvostudományi Egyetem rektora

Az elsőéves hallgatókhoz fordulva Dr. Sótonyi Péter elmondta, hogy az állatorvos és a zoológusképzésben is hármas célt követ az egyetem. Ezek a választott szakterület műveléséhez szükséges alapok biztosítása, az emberi méltóság megbecsülésére, az élet etikájának tiszteletére történő törekvés és nem utolsó sorban a tudomány művelésére való igény felkeltése. A tanítás lényege az, hogy a hallgatók tudományos szemlélettel, alapos ismeretekkel, széleskörű műveltséggel felvértezve olyan szakemberekké váljanak, akik az élet változatos körülményei között becsülettel úgy állják meg helyüket, hogy tisztességére váljanak önmaguknak, és az egyetemnek.

Külön is köszöntötte az egyetem rektora az idegen nyelvű hallgatókat:

Önök nem csak családjuktól távol, de egy idegen országban, hazájuktól eltérő kulturális közegben kezdik meg tanulmányaikat, a hivatásuk gyakorlásához szükséges ismeretek elsajátítását. Ezért külön elismeréssel vagyok Önök iránt. Egyben bíztatom is Önöket, hogy az állatorvos-tudomány mellett éljenek a világváros Budapest által nyújtott lehetőségekkel, ismerkedjenek meg hazánkkal. Budapest mellett ismerjék meg országunk történelmét, gyönyörű vidékeit, hagyományait, kultúráját és őrizzék meg legjobb emlékezetükben.

Dr. Sótonyi Péter végül Sütő András gondolatát idézte: 

„Az idő a legdrágább anyag, amiből az életünk készül.” Közös alkotásra hívva az elsősöket arra kérte őket, hogy jól bánjanak az idejükkel, de sose feledkezzenek el azokról, akikért, és amikért élni érdemes, és időnként álljanak meg egy pillanatra.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás