Új irányok és megoldások a takarmányozásban: állattenyésztési szakemberek válaszai a jövő kihívásaira
A Magro.hu augusztusi körkérdésében az állattenyésztés területén tevékenykedő cégekhez fordult. Arról kértük ki a véleményüket, hogy szerintük milyen trendek figyelhetők meg a takarmányozásban a takarmánykiegészítők terén, és azt kérdeztük tőlük, a témához kapcsolódóan melyik terméküket vagy technológiájukat emelnék ki a portfóliójukból, illetve, hogy az miért érdemel kiemelt figyelmet.
Czompó Krisztián, takarmányértékesítési és innovációs igazgató (Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft.):
A genetikai előrehaladás és a termelés intenzitásának növekedése a takarmánykiegészítők piacának bővülését eredményezte. Fontos azonban azt is megemlíteni, hogy a gazdasági környezet változásainak erősen kitett piacról beszélünk, hiszen az élőállatok és állati termékek felvásárlási árának zuhanásakor a termelők a takarmányozási költségek csökkentésére irányuló törekvéseiket az egyes kiegészítő termékek elhagyásával kezdik. Ezen a piacon stabilan és hosszú távon fennmaradni csak magas hozzáadott értékkel rendelkező, speciális termékekkel lehetséges.
Ezen a területen kiemelkedik a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. nagy genetikai potenciállal rendelkező, a kocák számára fejlesztett Parto-Plusz nevű tranzíciós kiegészítője. A termék egyszerre nyújt segítséget a genetikai előrehaladásból következő kihívások leküzdésében és az esetleges takarmányozást érintő technológiai hiányosságok áthidalásában a fialás körüli kritikus időszakban.
A Parto-Plusz speciális összetétele (magas energiatartalmú alapanyagok, különböző fermentációs idővel rendelkező rostforrások, probiotikumok, biológiailag hatékony D-vitamin forrás) támogatja a kocák fialási folyamatát, etetésével csökkenthető a fialás hossza és növelhető az élve született malacok száma, vitalitása. A termék használatának létjogosultságát továbbá az a tény is indokolja, hogy a hazai telepeken az infrastruktúra gyakran nem teszi lehetővé a modern kocatakarmányozási koncepció szerint javasolt tranzíciós (átmeneti) takarmány etetését. Szükség van tehát egy olyan egyszerűen adagolható kiegészítő termék alkalmazására, amely zökkenőmentes átmenetet biztosít a vemhesség és a szoptatás élettani igényeinek kielégítésében.
Antalfi Gergely, értékesítési vezető (Sano-Modern Takarmányozás Kft.):
A kisgazdaságok esetében nincs változás az elmúlt 10-15 évhez képest. Jellemzően ők a gyakorlatban jobban használható, adagolásban könnyebb, árban alacsony-közepes árfekvésű takarmánykiegészítőket preferálják.
A nagyüzemek viszont, melyek a pontos keveréshez, a pontos kiosztáshoz megfelelő infrastruktúrával rendelkeznek, és a legfejlettebb genetikai értékű állománnyal termelnek, előtérbe helyezik a minőségi és gazdasági szempontokat egyaránt. Ebben a szegmensben nem ritka a minimális bekeverhetőségű, jól hasznosuló, a környezetvédelmi szempontokat, a hatékony emésztést és felszívódást támogató, illetve biztosító kiegészítők használata.
A Sano mindig hatóanyag-komplexekben gondolkodik, mert a gondosan kiválasztott, megfelelő arányban alkalmazott ható- és tápanyagok egymás hatásait erősítik, így a hatékonyabb állati-termék előállításon keresztül a gazdaságok is jobb naturáliákra, ezen keresztül pedig magasabb profitra tehetnek szert.
Ezek a kiegészítők bármennyire is korszerű termékek, csakis a partnerüzem szakemberei és a Sano szaktanácsadó együttműködésében képesek az állatok egészségén keresztül azok magas termelési paramétereit is megőrizni, azaz a gazdaság jövedelemtermelő-képességét támogatni.
Fentiek teljesülésével a fogyasztó is magasabb minőséget kap(hat) a pénzéért.
A témához kapcsolódóan a Sanolac Startino nevű borjú-tejpótlónkat említeném. Ez egy csúcsminőségű, 50% soványtejport tartalmazó termék, mely 100%-ban tej eredetű, egytől-egyig kiemelkedő minőségű komponensekből tevődik össze, így itatása esetén a magas emészthetőség alapnak számít.
Ennélfogva a magas szárazanyag-felvétel, a kiemelkedő tömeggyarapodás és a borjú egészsége mind az elérhető előnyök közé sorolható.
Kürthy-Molnár Zoltán, marketingvezető (TIMAC AGRO Hungária Kft.):
Az elmúlt években tapasztalható aszályos időjárás miatt jelentősen korábbra tolódott a tejelő szarvasmarha telepek legnagyobb tömegtakarmány-bázisát adó silókukorica betakarítása.
Míg 15 évvel ezelőtt a betakarítás szeptemberben kezdődött, idén már augusztus közepére szinte mindenhol befejezték a silózást. Ilyen körülmények között, illetve a silókukorica takarmányozási jelentőségét figyelembe véve, nagy hangsúlyt kell fektetni annak veszteségmentes tartósítására.
A TIMAC AGRO immár 12 éve forgalmazza Magyarországon a SILAPRILIS PRO tartósító készítményt, melynek baktériumszáma és összetétele a gyors pH-csökkentés és ideális tejsav-ecetsav arány beállítása mellett, megakadályozza a penészgombák fejlődését, így óvja a takarmány minőségét egész évben.
Idei évben ennek különös jelentősége van, hiszen a betakarítási körülmények semmiképpen sem mondhatók optimálisnak. Pár nap leforgása alatt is sok nedvességet veszít a kukorica, így még megfelelő taposás mellett is kockázatos a tartósítás. A SILAPRILIS PRO használatával megakadályozható a káros utóerjedési folyamat, és a bontást követő minőségromlás.
Fülöp Péter, kereskedelmi igazgató (UBM Feed Zrt.):
A gabonafélék ára a hazai piacon emelkedést mutat, tekintettel arra, hogy Magyarországot (illetve, a Kárpát-medencét (Románia és Szerbia területének egy részét)) jelentős aszály sújtja. Ugyanakkor, a világ és Európa termésvárakozásai kifejezetten jónak mondhatóak, a nemzetközi piacokon az árak stagnáló, enyhén csökkenő trendeket mutatnak.
A fehérjehordozók, elsősorban a szójadara árai is mérséklődtek valamelyest a várhatóan jó USA termésvárakozás okán.
Itt inkább a 2025. év hordoz magában bizonytalanságot és áremelkedést, a 2025. január 1-től bevezetendő EUDR rendelkezések okán, ami kötelezővé teszi a kb. táblatörzskönyv szintű nyilvántartást a betakarított szójababok, illetve, az abból készült szójadarák vonatkozásában, amennyiben ezeket a termékeket az EU-ba importáljuk.
Az aminosavak piacán jelentős (cca. 25-30 %) emelkedést hozott az elmúlt pár hónap. Egyelőre úgy tűnik, hogy ezeken a szinteken ezen termékek ára stabilizálódik a következő hónapokban.
A témához kapcsolódóan a B 300 márkanéven futó broiler tápsorunkat emelném ki, amely hosszú évek óta piacvezető, nemcsak az értékesített mennyiségek okán, hanem a termékkel elérhető termelési eredmények miatt is. Az UBM termékfejlesztésének középpontjában a partnereink által a termékeinkkel és szaktanácsadásunkkal elérhető fedezet maximalizálása áll, ami a kimagasló termelési eredmények mellett, a nyereséges termelés alapját képezi.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés