Ha fehérjenövényről beszélünk, leginkább a szója jut az eszünkbe. Pedig itt van az őszi borsó is, ami tökéletes alternatíva lehet a fehérjeszükséglet kielégítésére. Összeszedtük, milyen előnyei vannak az őszi vetésű borsónak, miért ajánljuk a gazdálkodóknak!

Miért nem kedvelik a gazdák a borsót? Mert körülbelül egyszerre érik a búzával és ilyenkor inkább a búzát aratják előbb a gazdák, mert a búza minősége fontosabb, mint a borsóé. Ezért a borsó akár 2-3 héttel is tovább maradhat a táblán, így mire betakarításra kerül, a minősége nagyban romlik. A minőségen kívül a hozam is gyenge tud lenni a nem megfelelő vetésidő megválasztása, valamint az aszályos évek esetén. De ez csak a tavasszal vetett borsóra igaz, az őszire nem, amit nem sok gazda vesz figyelembe.

Megfelelő termesztési technológia alkalmazásával a borsót is lehet gazdaságosan termeszteni
 

Őszi vetésű borsó esetében a fent említett problémák java része nem jellemző, mivel 2-3 hetes fejlődési előnyt élvez a tavaszi vetésű borsóval szemben. Lássuk kicsit bővebben az őszi vetés előnyeit:

  • a tavasszal előforduló borsókártevők fejlettebb állományban kevésbé károsítanak,
  • a vegetációs időszak korábbra helyeződése miatt sokkal kevesebb virágot rúg le magáról az ősszel vetett borsó, mivel ekkor még nem olyan magas a hőmérséklet napközben, valamint éjszaka is kellőképpen lehűl a levegő,
  • az őszi vetésű borsó akár az őszi árpa előtt is betakarítható megfelelő időjárás esetén.

Összefoglalva: az őszi borsó a vegetációs idő korábbra helyeződésével jóval előbb betakarítható, mint a tavasszal vetett borsó. Ezzel kisebb lehet a termésveszteség, valamint a betakarított termény minősége is (így a fehérjetartalma is) sokkal jobb lehet, mint a tavasszal vetett borsóé.

Nem kell tehát félni a borsó vetésétől, amennyiben ősszel vetjük, nem kell választanunk, hogy a borsót vagy a búzát takarítjuk be először, kényelmesen, egymás után be tudjuk takarítani az összes terményünket.

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás