Augusztus végén rendezte meg „Ipari paradicsom bemutató” című szakmai rendezvényét a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, melynek szakmai partnere a DélKerTÉSZ ipari paradicsom termelő és integrátor tagja, a Moroko-Farm Kft. volt. A helyszín a cég Csabacsűd-Páltelek határában található ipari paradicsomtáblája volt. A résztvevők az egész szakmai napot az ipari paradicsom fajták között, a növényállományban töltötték.

A FruitVeB anyagát szemléztük, eszerint Roszik Attila, a Moroko-Farm Kft. ügyvezető igazgatója számolt be az idei termesztési helyzetről. A DélKerTÉSZ közel körülbelül 310 hektár ipari paradicsom integrációját végzi, ezzel az UNIVER Product Zrt. egyik legnagyobb beszállítója. Éves szinten 26 – 27 ezer tonna alapanyaggal látja el a feldolgozót. A Moroko-Farm Kft. termesztési kísérleteiben idén 15 fajtát vizsgálnak a Békés megyei kertészetben.

Az ipari paradicsom volt a középpontban: termesztéstechnológiáról, talajkezelésről és betegségekről is beszélt a szakma - képünk illusztráció

Komoly próbatétel volt a szárazság

Az idei évi időjárás április 20-ig rendkívül aszályos, száraz volt, majd májustól júliusig csapadékosabb időszakok következtek. A palánták kiültetése elhúzódott a sok csapadék miatt. Bár a megszokott palántázási időszak április 25. és május 31. között van, a legutolsó palántákat emiatt július 1-én ültették ki. Növekedett a helyrevetések aránya, mivel a palántanevelési és kiültetési kapacitás nem tette volna lehetővé a palántázott és helyrevetett állományok megszokott háromnegyed-egynegyed arányban történő telepítését. Ezáltal az idei évben az ipari paradicsom állományok kétharmada palántás, egyharmada helyre vetett volt.

Ráadásul a májusi szokatlanul hűvös idő komoly hatással volt a növények fejlődésére és a virágok kötődésére is. A csapadékos-párás idő kedvezett a kórokozók fertőzésének és a tápanyagutánpótlást is nehéz volt megoldani. A sok eső miatt a gyomosodási problémák erősebben jelentkeztek, mint egy átlagos évben, így az ipari paradicsom táblákon a kézi kapálásra is nagyobb volt az igény.

A korai fajták jól fejlődtek

A korai érésű fajták a kedvezőtlen időjárás ellenére jó hozamokat produkálnak: 70 – 90 tonna között mozognak a mennyiségek egy hektáron. A minőség is jó, a Brix° általában 5 vagy afölött van. A később érő fajtáknál és főleg a helyre vetett állományoknál úgy tűnik, nem lesz ritka a 110-120 tonna hektáronkénti hozam sem. Roszik Attila szerint a sok csapadék ellenére műtrágyákkal és különböző biostimulátorokkal el lehetett érni, hogy a növények aránylag kis lomb mellett sok bogyót neveljenek. Néhány fajtánál a nyár végére megindult az utóhajtások fejlődése, de ezt tervezett tápanyagutánpótlással kordában lehet tartani.

Jól működött az új kultivátor

A bemutatott területek talajművelését a növények első növekedési fázisának végéig, azaz július közepéig új, Busa kultivátorral végezték. Az eszköz lényegesen jobb talajminőséget eredményezett, mint a régebben használt kultivátorok. A növényvédelem a több károsító együttes nyomása ellenére eddig jól sikerült. A Phythophthora nem jelentkezett, egyes táblák mélyebb fekvésű részein akadt némi baktériumos fertőzés. A növényvédelmi kezelésekkel egy menetben általában lombtrágyákat és szerves folyékony trágyákat is kijuttattak, melyekkel növelni tudták a növények stressztűrő képességét. A felhasznált készítmények tényleges hatását és a kezelések gazdaságosságát csak a szezon végén lehet majd kiértékelni - írta a cikk.

A vizsgált táblákon gyomirtási problémák jelentkeztek

Roszik Attila elmondta, hogy azt a különös jelenséget tapasztalták, hogy az azonos készítmények hatása az egyes vásárolt tételek esetén eltérő volt, emiatt gyártói vizsgálatok is folynak. Augusztus végéig csak harmadannyi öntözésre volt szükség, mint a tavalyi évben. Néhány táblán felhőszakadás-szerű esők okoztak kisebb károkat, de éppen ezért most jól látszik, hogy a szakszerű talaj-előkészítés, a mélylazítás és mélyszántás megtette jótékony hatását. A FruitVeB és a Moroko-Farm Kft. által szervezett ipari paradicsom bemutatón a termelők a gyakorlatban ismerkedhettek meg a legkorszerűbb technológiával, a kísérletbe állított fajtákkal, az inputanyagokkal, valamint az UNIVER Product Zrt. további terveivel. A teljes beszámolót itt lehet elolvasni.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás