Egy új műhold fogja mérni a globális metánkibocsátást, de miért marad a mezőgazdaság hozzájárulása olyan megfoghatatlan?

A világ legfejlettebb metánmegfigyelő műholdja, a MethaneSat mögött álló csapat szívesen használ metaforákat a tisztításról. "Körülbelül akkora, mint egy mosógép" - így jellemezte Steven Wofsy környezetkutató a pályára állított objektumot az indítását megelőző sajtótájékoztatón. "Mint egy seprű" - így jellemezte a Föld felszínét pásztázó képességét.

A metaforák találóak. A metán egy különösen "piszkos" üvegházhatású gáz, amely a bolygó eddigi felmelegedésének mintegy 30%-át okozza. A légkörben mindössze 12 év alatt bomlik le, ami sokkal rövidebb idő, mint a CO2 esetében, ami évszázadok alatt teszi ezt - de 20 éves időtávlatban mintegy 80-szor erősebb is.

Mivel a globális metánkibocsátás 60%-a emberi tevékenységből származik, a csökkentés alapvető fontosságú a világ éghajlatváltozással kapcsolatos céljainak eléréséhez. Ugyanígy, ha nem foglalkoznak vele időben, akkor hozzájárulhat olyan veszélyes fordulópontok átlépéséhez, amelyek gyors és visszafordíthatatlan változásokhoz vezetnek világszerte.

A MethaneSat célja, hogy független metánmegfigyelési forrásként segítsen, elsősorban az olaj- és gázmezőkről kiszivárgó metánra összpontosítva - mint ahogy például a közelmúltban Kazahsztánban történt, ahol a hónapokig tartó megaszivárgás mintegy 127 000 tonna erős gáz kibocsátását eredményezte. A meglévő műholdas adatok még pontosabb mérésekkel való kiegészítésével a MethaneSat reméli, hogy a globális szivárgásokról közel átfogó képet adhat.

Az olaj- és gázipar azonban messze nem az egyetlen emberi eredetű metánkibocsátó forrás. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a mezőgazdaság a metánkibocsátás legnagyobb emberi forrása, közel 40%-os arányban. A második helyen az energia áll 37%-kal, a harmadikon pedig a hulladék.

A mezőgazdaságon belül az elárasztott rizsföldek az összes emberi eredetű kibocsátás 8%-át teszik ki, de a legnagyobb mértékben a böfögés és az állattartásból származó trágya járul hozzá a kibocsátáshoz, a szarvasmarhák a legnagyobb egyéni bűnösök. Kaliforniában a Climate Trace nevű non-profit koalíció megállapította, hogy egyetlen szarvasmarhatelep több metánt termel, mint az állam legnagyobb olaj- és gázmezői.

"Ha nem csökkentjük az élelmiszerrendszerből származó kibocsátást, nem fogjuk elérni a 1,5 Celsius-fokos célt" - foglalja össze Mario Herrero, a New York-i Cornell Egyetem fenntartható élelmiszerrendszerek professzora, aki felügyelte a 2015-ös párizsi éghajlatváltozási megállapodásban használt metánszámításokat. "Az állatállomány őrült módon növekszik, így a metán is növekszik. Csökkentenünk kell az állattartásból származó kibocsátást".

Miért nem kerül a mezőgazdaság metánja eléggé a globális figyelem középpontjába? És mit lehet tenni ennek a klímavédelmi vakfoltnak a kezelése érdekében?

A metán nyomon követése

Az olaj- és gázipari tevékenységekre való összpontosítás indoka az, hogy először a könnyen elérhető eredményeket kell kezelni. "Ha a legnagyobb hatást akarjuk elérni, és a legnagyobb változást akarjuk elérni, akkor ésszerű először az olajra és a gázra összpontosítani" - mondta Mark Brownstein, a MethaneSatot finanszírozó és a Google-lal a projektben együttműködő környezetvédelmi nonprofit szervezet, az Environmental Defense Fund (EDF) vezető alelnöke. "Kevesebb érintett szereplő van, mint a mezőgazdaságban" - mondta az újságíróknak. És "ott vannak az erőforrások is a megoldáshoz".

Ezzel szemben a mezőgazdaság metánkibocsátása nehezebben meghatározható. A légi távérzékeléses mérések, például a repülőgépekről vagy drónokról végzett mérések, képesek a metánszivárgások rögzítésére - mondja Aaron Davitt, a WattTime nonprofit szervezet távérzékeléssel foglalkozó vezető elemzője -, de ezeket a technológiákat csak korlátozott régiókban és korlátozott ideig lehet alkalmazni.

Ráadásul még az is nehézségekbe ütközhet, hogy egyáltalán tudjuk, hova irányítsuk a távérzékelőket vagy műholdakat, hogy megnézzük, teszi hozzá Sam Schiller, a Carbon Yield nevű cég vezérigazgatója, aki segít a gazdáknak alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz. "A világ legtöbb részén az állattartó létesítmények nyilvános adatállományaihoz nehéz hozzájutni".

Új műholdak

Segíthetnek tehát a pontosabb műholdak? "Az elmúlt öt évben a műholdak forradalmasították a metánkibocsátással kapcsolatos ismereteinket és megértésünket" - mondja Antoine Halff, a Kayrros környezetvédelmi intelligenciával foglalkozó vállalat vezető elemzője és társalapítója. "A műholdaknak köszönhetően nemcsak a "szuperkibocsátóként" ismert nagy kibocsátási eseményeket tudjuk nagy pontossággal nyomon követni, hanem a teljes kibocsátást is mérni tudjuk medence- vagy országszinten. Fontos, hogy mindezt teljesen független és ellenőrizhető módon tehetjük."

Sara Mikaloff-Fletcher, az új-zélandi National Institute of Water and Atmospheric Research biogeokémiai kutatója szerint, aki a MethaneSat mezőgazdasági kutatásait vezeti, ez a kapacitás a mezőgazdasággal kapcsolatban is csak növekedni fog. Az új műholdnak az a képessége, hogy 2 ppb (parts per billion) pontossággal képes feltérképezni a metánt, azt jelenti, hogy ez lesz az első olyan műhold, amely jól alkalmas a mezőgazdasági kibocsátások mérésére - mondja. "Ez a szám az átlagembereknek talán nem jelent sokat, de számomra ez ugyanolyan pontosságú, mint amilyet egy földi műszerrel is el tudnék érni - ami rendkívüli."

Vannak azonban még technikai korlátok. Az állattartásból származó metán tekintetében a kis állatcsoportok problémát jelentenek a műholdas megfigyelés szempontjából, csakúgy, mint az olyan helyeken lévő gazdaságok, ahol nem a mezőgazdaság az elsődleges kibocsátási forrás. "Abban sem vagyok biztos, hogy mennyire leszünk képesek a juhok mérésére, amelyeknek kisebb a kibocsátása, mint a teheneknek" - teszi hozzá Mikaloff-Fletcher. A rizstermeléssel kapcsolatban eközben a műholdak nem látnak át a felhőkön, és a közeli vizes élőhelyek megnehezíthetik az adatokat: "Ez nagyobb kihívás lesz" - mondja.

A mezőgazdaság mentesítése

A politika következtében is vannak korlátozások. A glasgow-i Cop26 éghajlat-változási csúcstalálkozón elfogadott, a kibocsátások 2030-ig történő legalább 30%-os csökkentésére vonatkozó globális metánkibocsátási kötelezettségvállalás nem tartalmaz mezőgazdasági célt. A megállapodás csak arról szól, hogy a mezőgazdasági termelőknek "ösztönzőket és partnerségeket" kell biztosítani, és nem az "összes megvalósítható csökkentésre" összpontosít, ami az energiaipar feladata - mondja Nusa Urbanic, a Changing Markets Foundation kampányszervezet vezérigazgatója.

Ez a vonakodás a mezőgazdaság kibocsátási problémájával való szembenézéstől nemzeti szinten is megfigyelhető. Az Egyesült Államokban van egy rendelkezés, amely mentesíti a mezőgazdasági termelőket a részletes kibocsátási elszámolások benyújtása alól. Az EU nemrégiben törölte a mezőgazdasági metánra vonatkozó célértéket a 2040-re vonatkozó új éghajlati céljából.

Miért a vonakodás? Halff szerint míg a fosszilis üzemanyaggal foglalkozó vállalatokat "igazoltan szén-dioxid-kibocsátó gazemberként kezelik", addig a mezőgazdaság körül "más aura van", ahol a kis családi gazdaságok a nagyobb, vállalati műveletek mellett is megállják a helyüket.

Mi segítene a mezőgazdasági metán tisztításában?

Az ipar részéről vannak pozitív lépések a probléma megoldására. Marcelo Mena, Chile korábbi környezetvédelmi minisztere, jelenleg a filantróp Global Methane Hub vezérigazgatója szerint a Tejipari Metán Cselekvési Szövetség keretében a világ hat legnagyobb tejipari vállalata vállalta, hogy csökkenti kibocsátását. A húságazat azonban "nem mutatott ugyanilyen mértékű elkötelezettséget, és sokkal többet kell tennie".

Herrero hangsúlyozza, hogy a további fejlődés kulcsa a "kevesebb, de jobb" állattenyésztés. A bélrendszeri erjedésből - különösen a tehenek böfögéséből - származó metánt okozta kihívást nehéz megoldani, de az új tenyésztési és takarmányozási technikák segíthetnek.

Herrero szerint a tejelő tehenek takarmányába kevert vörös algával végzett kísérletek azt sugallják, hogy ezzel a módszerrel csökkenthető a metán mennyisége. Eközben Japánban az élelmiszerhulladék több mint 35%-át sertéstakarmányként hasznosítják újra, ami hozzájárul a körforgásosabb élelmiszer-gazdaság kialakításához - olvastuk a bbc.com-on.

Az emberi táplálkozás azonban még mindig a metáncsökkentést gátló végső vakfolt lehet. A változó piacokról szóló jelentés szerint a különböző intézkedések közül, amelyeket az EU elfogadhatna az ENSZ Környezetvédelmi Programjának ajánlása szerinti 40-45%-os globális metáncsökkentés eléréséhez 2030-ig, a fogyasztók 50%-ának kevesebb húst és tejterméket kellene fogyasztania.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás