Tavaly Csányi Sándor cégbirodalma kapta a legtöbb agrártámogatást, több mint 4,7 milliárd forintot - derül ki a K-Monitor elemzéséből. A második helyen Mészáros Lőrinc és cégcsoportja áll 3,2 milliárd forinttal. 2019 egyik legnagyobb nyertese a belga-magyar Claessens-család volt, akik 2,1 milliárd forint agrártámogatáshoz jutottak. Fontos információ, hogy a tavalyi évben nominálisan rekordösszeget, több mint 800 milliárd forintot tett ki az agrártámogatások kasszája. Ebből több, mint 80 százalék uniós finanszírozású támogatás volt.

Nyolcadik éve dolgozza fel a nyilvános agrártámogatási adatokat a K-Monitor, ami alapján képet adnak a magyar mezőgazdaság erőviszonyairól. Egy év tekintetében is tekintélyes adatbázisról van szó, több 10 ezer sorral, melyből először 2016-ban készítettek keresőt. Most ezt frissítették, így települési szintre vagy nevekre szűrve 2010-től egészen 2020 első félévéig lehet megnézni, hol és melyik cégek, valamint magánszemélyek kapták a legtöbb agrártámogatást. Keressen rá szülőhelye, vagy bármely magyarországi település gazdáira és találja meg a helyi földesurakat, vagy éppen önmagát a nagy képben!

A KITE Zrt. agrárintegrátor céget is birtokló Csányi Sándor cégcsoportjához érkezett meg a legtöbb agrártámogatás 2019-ben - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

A 2019-es évben a Vidékfejlesztési Hivatal által közzétett adatok alapján az agártámogatások teljes összege 801.717.198.842 forint volt - írja a K-Monitor. Ez nominálisan a legnagyobb összeg 2010 óta. Ennek oka a vidékfejlesztési pénzek ciklus végi kipörgetésén túl a forint gyengülése is. Immár a második évben nőtt a teljes kiosztott összeg. A több, mint 800 milliárd több típusú támogatásból tevődik össze, de jellemzően (82,7 százalékban) uniós forrásból érkezik. A két legnagyobb összegű, legtöbbeket elérő uniós támogatási forma egyaránt bővült. A területalapú támogatás 40 milliárddal, a zöldítés 66 milliárddal lett több. A 2019-es adatokat elemezve a legtöbb agrártámogatást kapott cégcsoportok listáját az Agrárszektor is szemlézte.

Csányi Sándor: 4,7 milliárd forint

Az OTP-vezér céghálójában nem volt nagy mozgás 2019-ben. Ám így is magasan a legtöbb agrártámogatást kapta tavaly. Csányi Sándor pozícióját erősíti, hogy agrárintegrátor cége is van (KITE), ami ugyan támogatást nem hoz, de 12,5 milliárd forint osztalékot termel.

https://public.tableau.com/views/Agrrtmogatskeres/Keresdash?:language=hu&:embed=y&:embed_code_version=3&:loadOrderID=0&:display_count=y&:origin=viz_share_link
Agrártámogatások éves adatbázisa

Mészáros Lőrinc: 3,2 milliárd forint

Jól teljesített 2019-ben a Lajta-Hanság, 4,2 milliárd forint árbevételt és 543 millió forint adózott eredményt mutatott ki. Ez messze jobb az előző 5 év teljesítményénél: korábban egy évben sem érte el a forgalom a 3,8 milliárd forintot. A nyereség 65 és 310 millió forint között mozgott. A Talentis Agro is jól évet zárt tavaly, 20 milliárd feletti bevételt és 4 milliárdos nyereséget termelt.

Claessens-család: 2,1 milliárd forint

2019 egyik legnagyobb nyertese a folyamatos növekedésével a harmadik helyet megszerző belga-magyar állattartó Claessens-család. A 2 milliárd forintnál is több agrártámogatásból a területalapú és zöldítésből származó támogatás aránya kisebb volt. A cégcsoport főleg vidékfejlesztési támogatásokat (állatjóléti támogatás) és termelési támogatásokat szerzett.

Bódi-család: 1,9 milliárd forint

A 6 ezer hektáron gazdálkodó, főleg állattenyésztő hajdúnánási Tedej mögött álló Bódi-család meg tudta őrizni a tavalyi növekedését. Továbbra is a legnagyobb támogatottak között vannak. A cégháló közel 2 milliárdos támogatást szerzett, benne a második legtöbb területalapú támogatást, a zöldítés összege ugyanakkor stagnált.

GSD-csoport: 1,7 milliárd forint

2019 másik legnagyobb nyertese a magyar-német csapat által tulajdonolt GSD-csoport, ami 2018-ban még körülbelül 1 milliárd, tavaly azonban már több, mint 1,7 milliárd agrártámogatást kapott. A nagy növekedés a Mezőfalvai Zrt. által kapott támogatásnak köszönhető, továbbá fontos szerepet kapott a Celldömölki Malom Kft. is.

Hunland: 1,6 milliárd forint

Habár a 2018-as év nagy nyertese volt a Bugyi környékén gazdálkodó Hunland cégcsoport, idén már nem fértek fel a képzeletbeli dobogóra. Ennek oka, hogy 1,6 milliárdos támogatásaiknak csak töredéke jár területalapon.

https://public.tableau.com/views/agrrtrkpprba/Dashboard1?:language=en&:embed=y&:embed_code_version=3&:loadOrderID=1&:display_count=y&:origin=viz_share_link
Az agrártámogatások földrajzi megoszlása

Még két fontos szereplő az agrártámogatások legnagyobb felvevőinek listáján

Szintén nem a területalapú támogatások, hanem szinte kizárólag a baromfi állatjóléti támogatások felvételével került az élmezőnybe a Tranzit csoportot. A Kelet-Magyarország egyik leggazdagabb emberéhez, Szabó Miklóshoz és családjához köthető cégcsoport mozgalmas időszakon van túl. Egy francia céggel álltak össze, és a generációváltást is megvalósították. A debreceni Tranzit-ker Zrt. 1 milliárdot is meghaladó támogatásából 950 millió az állatjóléti támogatás, és mindössze 21 millió a területalapú, 13 millió pedig a zöldítési támogatás - írták.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás