Új magyar módszerekkel ellenőrizhető a haszonállatok termékenyítőanyagának minősége
Miként lehet ellenőrizni a gazdasági állatok mesterséges termékenyítéskor használt spermájának minőségét? Milyen lehetőségek vannak az eljárások automatizálására? Ezeket a kérdéseket vizsgálta meg a kutatásai során Dr. Nagy Szabolcs Tamás egyetemi tanár. A Szent István Egyetem keszthelyi Georgikon Campus tudományos és innovációs dékánhelyettese az eredményeit októberben mutatta be a Magyar Tudományos Akadémián. A szaporítóanyag minőségének vizsgálatában ért el áttörést.
A sikeres termékenyítés eléréséhez az egyes spermiumoknak több szempontból is megfelelőnek kell lenniük, Mivel pedig az ondósejtek feje, középrésze és flagelluma egyaránt fontos szerepet játszik a folyamatban, bármilyen szerkezeti rendellenességük az állatok termékenyítőképességének zavarait okozhatja - írta a SZIE. Amikor az ondósejtek nem kompenzálható mértékű rendellenességekkel bírnak, képesek ugyan a petesejtbe hatolni és akár meg is termékenyíthetik azt, később azonban az embrió fejlődése közben problémák adódhatnak. A spermalaboratóriumok számára tehát létfontosságú az esetleges abnormalitások előzetes kiszűrése. Ám az ehhez szükséges eljárások korábban nem voltak elég pontosak.
A szakma igénye az automatizációra és az objektív bírálatra
A cikk szerint az állattenyésztő szakemberek részéről hosszabb ideje megfogalmazódott az az igény, hogy a mesterséges termékenyítés során használt hímivarsejteket objektíven és lehetőleg automatizált technikák révén lehessen bírálni. Ezen eljárás fejlesztése érdekében végzett laboratóriumi vizsgálatokat Dr. Nagy Szabolcs Tamás, a SZIE Georgikon Campus egyetemi tanára, a hímivarú gazdasági állatok szaporodásbiológiájának és az ezzel kapcsolatos gyakorlati munkának nemzetközileg elismert képviselője. A kutató által kidolgozott metodika gerincét az áramlási sejtanalízis alkotja, amely rövid idő alatt nagyszámú sejt, azaz másodpercenként akár 1-2 ezer spermium objektív értékelését is lehetővé teszi.
Hirdetés
Lézer és fluoreszcens festékek
A spermiumok a mérés során hordozófolyadékban áramolva lézersugáron haladnak keresztül, majd a visszavert fény alapján következtetni lehet a sejtek méretére és belső összetettségére. A lézer továbbá a spermiumokhoz kötődő speciális fluoreszcens festékeket is gerjeszti. Ez lehetővé teszi az egyes sejtszervek különböző színnel való jelölését és vizsgálatát. Egy ilyen berendezés használata révén a különböző sejtszervek külön-külön, illetve kombinálva is minősíthetők, a folyamat részleteit azonban a kutatás során pontosították. A kutató a vizsgálatok zömét bikaspermával végezte, de halak és tenyészmének ondójával is végzett kísérleteket. Mivel Dr. Nagy Szabolcs Tamás a kutatási projekt során több neves külföldi spermalaboratóriummal és fejlesztő céggel szorosan együttműködött, a mesterséges termékenyítő állomások rutin spermavizsgálatára optimalizált műszerek és tesztek már meg is jelentek az egyik nemzetközi vállalat termékkínálatában - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés