Hónapok óta pusztít hazánkban az ASP (Afrikai sertés pestis), melyre úgy tűnt, nem létezik teljesen hatékony megoldás. Viszont most megújult mentesítési tervvel álltak elő az Afrikai Sertéspestis Szakértői Csoport közreműködésével. Az új előírásokat az országos főállatorvos 2/2020. számú határozata tartalmazza. Az említett dokumentumban az elmúlt időszakban történő vizsgálatok alapján számos járványvédelmi előírást pontosítottak, egyszerűsítettek vagy egyesítettek a szakemberek. Cél, hogy az új mentesítési terv segítségével emeljék az ASP elleni védekezés hatékonyságát.

Az ASP a vaddisznó állományok között terjed leginkább. (Fotó: Pixabay, Webandi)

2018. április 21-én afrikai sertéspestis (ASP) betegséget igazolt egy vaddisznó hullában a Nébih laboratóriuma. A járvány tünetei nehezen észrevehetők az állaton, általában étvágytalanság, láz, vérzés tünetei lépnek fel, viszont az első tünet jelentkezése után pár nappal az állat elpusztul. Elsősorban vaddisznó állományok között fellelhető, viszont könnyen átterjedhet a házisertésre általában vaddisznókkal való kontaktus által. Eddigi megfékezésére csak az az egy mód állt fenn ellenszer és vakcina hiányában, hogy a megfertőződött sertésállományt felszámolták.

A mentesítési terv változásai között nem elhanyagolható az, hogy ha egy már fertőzött területen másodlagos pozitív esetet igazol a Nébih, akkor az érintett vadgazdálkodási terület egészét szigorúan korlátozott területté (SZKT) nyilvánítják. Továbbá ha az érintett területen található vadfarm, abban az esetben a területen található vaddisznóállományt fel kell számolni az elkövetkezendő fél éven belül.

Az SZKT-n kívüi területeken pedig a vadásztársaságoknak a 2019/2020-as lezárt vadászati idény terítékének 150%-át diagnosztikai kilövéssel kell teljesíteniük, ezzel teljesítve a vadgazdálkodási tervet is. Azonban ha ezt a diagnosztikai tervszámot nem tudja teljesíteni egy vadásztársaság, úgy abban az esetben a hatóságok külső segítséget is bevonhatnak ennek teljesítésére. Továbbá vadfarm létesítésére a fertőzött területen csak akkor adható ki engedély, ha csak vaddisznótól eltérő fajokat tartanak ott.

Az új mentesítési terv a kártalanítási eljárást is magába foglalja, illetve erre vonatkoztatva is találhatunk változásokat. Például innentől a vaddisznóhullák kereséséért óradíj már nem adható, viszont minden megtalált hulla után 30.000 Ft állami kártalanítás jár.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás