Új megoldás a sertéspestisre Magyarországon?
Hónapok óta pusztít hazánkban az ASP (Afrikai sertés pestis), melyre úgy tűnt, nem létezik teljesen hatékony megoldás. Viszont most megújult mentesítési tervvel álltak elő az Afrikai Sertéspestis Szakértői Csoport közreműködésével. Az új előírásokat az országos főállatorvos 2/2020. számú határozata tartalmazza. Az említett dokumentumban az elmúlt időszakban történő vizsgálatok alapján számos járványvédelmi előírást pontosítottak, egyszerűsítettek vagy egyesítettek a szakemberek. Cél, hogy az új mentesítési terv segítségével emeljék az ASP elleni védekezés hatékonyságát.
2018. április 21-én afrikai sertéspestis (ASP) betegséget igazolt egy vaddisznó hullában a Nébih laboratóriuma. A járvány tünetei nehezen észrevehetők az állaton, általában étvágytalanság, láz, vérzés tünetei lépnek fel, viszont az első tünet jelentkezése után pár nappal az állat elpusztul. Elsősorban vaddisznó állományok között fellelhető, viszont könnyen átterjedhet a házisertésre általában vaddisznókkal való kontaktus által. Eddigi megfékezésére csak az az egy mód állt fenn ellenszer és vakcina hiányában, hogy a megfertőződött sertésállományt felszámolták.
A mentesítési terv változásai között nem elhanyagolható az, hogy ha egy már fertőzött területen másodlagos pozitív esetet igazol a Nébih, akkor az érintett vadgazdálkodási terület egészét szigorúan korlátozott területté (SZKT) nyilvánítják. Továbbá ha az érintett területen található vadfarm, abban az esetben a területen található vaddisznóállományt fel kell számolni az elkövetkezendő fél éven belül.
Hirdetés
Az SZKT-n kívüi területeken pedig a vadásztársaságoknak a 2019/2020-as lezárt vadászati idény terítékének 150%-át diagnosztikai kilövéssel kell teljesíteniük, ezzel teljesítve a vadgazdálkodási tervet is. Azonban ha ezt a diagnosztikai tervszámot nem tudja teljesíteni egy vadásztársaság, úgy abban az esetben a hatóságok külső segítséget is bevonhatnak ennek teljesítésére. Továbbá vadfarm létesítésére a fertőzött területen csak akkor adható ki engedély, ha csak vaddisznótól eltérő fajokat tartanak ott.
Az új mentesítési terv a kártalanítási eljárást is magába foglalja, illetve erre vonatkoztatva is találhatunk változásokat. Például innentől a vaddisznóhullák kereséséért óradíj már nem adható, viszont minden megtalált hulla után 30.000 Ft állami kártalanítás jár.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés