Hatékonyabb és gyorsabb a búzanemesítés folyamata azzal az eljárással, amit a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének munkatársai dolgoztak ki. Az új technológiával könnyebb az időjárás szélsőségeinek ellenálló fajták nemesítése. Ezzel a búzafajták értékelése egyszerűbbé válik. A hírről a Debreceni Egyetem számolt be. A klímaváltozás és a szélsőséges időjárási jelenségek miatt szükséges a megváltozott viszonyok között is megfelelő mennyiségű és minőségű termést hozó, a stresszhatással szemben ellenálló fajták kialakítása. A klímaváltozással együtt járó egyik legjelentősebb környezeti stressztényező pedig a szárazság.
A búzafajták értékelése új módszerrel bővült Debrecenben - a fotó forrása: www.unideb.hu
A szárazság idején a növény túlélését biztosító reakciókat szárazságstressz-rezisztencia mechanizmusoknak nevezzük. Ezek alapján elkülöníthetők a tolerancia (tűrés), az elkerülés és az elhalás, vagy végleges károsodás folyamatai. A tolerancia esetében a növény minden olyan mechanizmussal rendelkezik, mely segítségével magas szinten tartja az anyagcsere-folyamatok aktivitását alacsony szárazságstressz alatt. Valamint csökkentett aktivitást tart fent súlyos stressz hatására – mondta Dobránszki Judit, a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság tudományos főigazgatója.
A molekuláris genetikai módszereket a „Kiváló malomipari paraméterekkel rendelkező adaptív őszi búza vonalak előállítása” című projekt keretén belül fejlesztették ki a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet biotechnológiai laboratóriumának kutatói.
A DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének laboratóriumában a búzafajták molekuláris genetikai markerekkel történő szelekcióját végezték el. A kísérletek során a búza örökítőanyagában (DNS) 30 specifikus szekvenciát azonosítottak. Ezek segítségével a kutatóintézet saját búza genotípusait, hazai tájfajtákat és vad típusokat különítettek el a fajták, illetve típusok szárazság-stresszre toleráns és fogékony tulajdonságai szerint.
Hatékonyabb és gyorsabb a búzanemesítés folyamata azzal az eljárással, amit a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének munkatársai dolgoztak ki - a fotó forrása: www.unideb.hu
A specifikus szekvenciákat polimeráz láncreakció-technikával alkalmazva gyors és pontos meghatározásokat kaphatunk a búzanemesítési programok szelekciós fázisában. Lehetőség nyílik a különböző genotípusok gyors és hatékony értékelésére a nemesítés kezdeti szakaszában. Biztosítva, hogy a további vizsgálatokba már csak az új környezeti kihívásoknak megfelelő genetikai állománnyal rendelkező növényanyag kerüljön be – tette hozzá Dobránszki Judit.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás