Új Európai Uniós projekt, az úgynevezett SolACE, indult a  víz- és tápanyaghiány okozta növénytermesztési nehézségek leküzdéséért, amiben jelentős részt vállal az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet. Új növényfajták és innovatív agrotechnikák a láthatáron.

A SolACE az európai mezőgazdaság jövőjét tartja szem előtt. Az ötéves projektet az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja támogatja. A projekt célja, hogy olyan megoldásokat dolgozzon ki, melyek új növényfajták és innovatív agrotechnikák alkalmazását teszik lehetővé. Ezzel pedig Európa-szerte növelik a víz- és tápanyag-felhasználás hatékonyságát.

A SolACE projekt a víz- és tápanyaghiány okozta növénytermesztési nehézségek leküzdésére törekszik. Fotó: Pixabay, Wolfgang Ehrecke

Az európai agrárium kihívása, hogy egyre növelje a mezőgazdaság termelékenységét. Ugyanakkor a rendelkezésre álló tápanyagok, főleg a nitrogén (N) és a foszfor (P) mennyisége véges. Ráadásul a csökkenő, sokszor változékony csapadékviszonyok egyre gyakoribbá teszik a vízhiányt a kontinensen. A SolACE projekt ezért olyan új módszereket vizsgál, amelyek együttes víz- és tápanyaghiány okozta stressz esetén is biztosítják a megfelelő termelékenységet.

Számos módszerrel kutatnak

A projekt a kutatási módszerek széles skálájával dolgozik: on-farm kutatásokat, kísérleti állomásokon végzett vizsgálatokat, kisparcellás kísérleteket is megvalósít, és hasznosítja a fenotípus elemző platformok eredményeit is. Az anyag az ÖMKi oldalán megosztott információk alapján készült.

A projekt az on-farm kutatásokért felelős munkacsoport társvezetője az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi). Ez a szervezet biztosítja a projekt egésze során a mérési protokollok és módszerek összehangolását. Ezen túlmenően burgonya tesztnövényen kisparcellás és on-farm kísérleteket valósítanak meg a vízhiánnyal párosuló alacsony N, illetve P ellátás innovatív kezelésére. A Szent István Egyetem soroksári ökológiai tangazdaságával együttműködésben 2017-től új, stressztűrő burgonya genotípusokat, mikrobiális oltóanyagokat, valamint pillangós növényekkel gazdagított vetésforgót tesztelnek.

A projekt eredményei több ágazati résztvevő, köztük gazdálkodók és döntéshozók számára is nyilvánosan hozzáférhetők. A SolACE célja az érdekeltek bevonása. Ezt különböző fórumokon és eseményeken keresztül igyekeznek elérni.

A SolACE projekt 2017 májusától 2022 áprilisáig tart, és 14 európai országból 25 partnerintézményt szervez össze. A konzorcium koordinátora a Francia Nemzeti Agrárkutatási Intézet (INRA). A partnerek között vannak mezőgazdasági termelők és gazdálkodói szervezetek, szaktanácsadók, szövetkezetek, logisztikai szolgáltatók, kutatók, ipari szakemberek, valamint a civil társadalom és a vidéki területek képviselői.

A projekt híreiről és eseményeiről a SolACE honlapján tájékozódhat részletesebben.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás