Új Európai Uniós projekt, az úgynevezett SolACE, indult a  víz- és tápanyaghiány okozta növénytermesztési nehézségek leküzdéséért, amiben jelentős részt vállal az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet. Új növényfajták és innovatív agrotechnikák a láthatáron.

A SolACE az európai mezőgazdaság jövőjét tartja szem előtt. Az ötéves projektet az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja támogatja. A projekt célja, hogy olyan megoldásokat dolgozzon ki, melyek új növényfajták és innovatív agrotechnikák alkalmazását teszik lehetővé. Ezzel pedig Európa-szerte növelik a víz- és tápanyag-felhasználás hatékonyságát.

A SolACE projekt a víz- és tápanyaghiány okozta növénytermesztési nehézségek leküzdésére törekszik. Fotó: Pixabay, Wolfgang Ehrecke

Az európai agrárium kihívása, hogy egyre növelje a mezőgazdaság termelékenységét. Ugyanakkor a rendelkezésre álló tápanyagok, főleg a nitrogén (N) és a foszfor (P) mennyisége véges. Ráadásul a csökkenő, sokszor változékony csapadékviszonyok egyre gyakoribbá teszik a vízhiányt a kontinensen. A SolACE projekt ezért olyan új módszereket vizsgál, amelyek együttes víz- és tápanyaghiány okozta stressz esetén is biztosítják a megfelelő termelékenységet.

Számos módszerrel kutatnak

A projekt a kutatási módszerek széles skálájával dolgozik: on-farm kutatásokat, kísérleti állomásokon végzett vizsgálatokat, kisparcellás kísérleteket is megvalósít, és hasznosítja a fenotípus elemző platformok eredményeit is. Az anyag az ÖMKi oldalán megosztott információk alapján készült.

A projekt az on-farm kutatásokért felelős munkacsoport társvezetője az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi). Ez a szervezet biztosítja a projekt egésze során a mérési protokollok és módszerek összehangolását. Ezen túlmenően burgonya tesztnövényen kisparcellás és on-farm kísérleteket valósítanak meg a vízhiánnyal párosuló alacsony N, illetve P ellátás innovatív kezelésére. A Szent István Egyetem soroksári ökológiai tangazdaságával együttműködésben 2017-től új, stressztűrő burgonya genotípusokat, mikrobiális oltóanyagokat, valamint pillangós növényekkel gazdagított vetésforgót tesztelnek.

A projekt eredményei több ágazati résztvevő, köztük gazdálkodók és döntéshozók számára is nyilvánosan hozzáférhetők. A SolACE célja az érdekeltek bevonása. Ezt különböző fórumokon és eseményeken keresztül igyekeznek elérni.

A SolACE projekt 2017 májusától 2022 áprilisáig tart, és 14 európai országból 25 partnerintézményt szervez össze. A konzorcium koordinátora a Francia Nemzeti Agrárkutatási Intézet (INRA). A partnerek között vannak mezőgazdasági termelők és gazdálkodói szervezetek, szaktanácsadók, szövetkezetek, logisztikai szolgáltatók, kutatók, ipari szakemberek, valamint a civil társadalom és a vidéki területek képviselői.

A projekt híreiről és eseményeiről a SolACE honlapján tájékozódhat részletesebben.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás