Új növényfajták kifejlesztésén dolgozik egy magyar intézet a SolACE projektben
Új Európai Uniós projekt, az úgynevezett SolACE, indult a víz- és tápanyaghiány okozta növénytermesztési nehézségek leküzdéséért, amiben jelentős részt vállal az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet. Új növényfajták és innovatív agrotechnikák a láthatáron.
A SolACE az európai mezőgazdaság jövőjét tartja szem előtt. Az ötéves projektet az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs programja támogatja. A projekt célja, hogy olyan megoldásokat dolgozzon ki, melyek új növényfajták és innovatív agrotechnikák alkalmazását teszik lehetővé. Ezzel pedig Európa-szerte növelik a víz- és tápanyag-felhasználás hatékonyságát.
Az európai agrárium kihívása, hogy egyre növelje a mezőgazdaság termelékenységét. Ugyanakkor a rendelkezésre álló tápanyagok, főleg a nitrogén (N) és a foszfor (P) mennyisége véges. Ráadásul a csökkenő, sokszor változékony csapadékviszonyok egyre gyakoribbá teszik a vízhiányt a kontinensen. A SolACE projekt ezért olyan új módszereket vizsgál, amelyek együttes víz- és tápanyaghiány okozta stressz esetén is biztosítják a megfelelő termelékenységet.
Hirdetés
Számos módszerrel kutatnak
A projekt a kutatási módszerek széles skálájával dolgozik: on-farm kutatásokat, kísérleti állomásokon végzett vizsgálatokat, kisparcellás kísérleteket is megvalósít, és hasznosítja a fenotípus elemző platformok eredményeit is. Az anyag az ÖMKi oldalán megosztott információk alapján készült.
A projekt az on-farm kutatásokért felelős munkacsoport társvezetője az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi). Ez a szervezet biztosítja a projekt egésze során a mérési protokollok és módszerek összehangolását. Ezen túlmenően burgonya tesztnövényen kisparcellás és on-farm kísérleteket valósítanak meg a vízhiánnyal párosuló alacsony N, illetve P ellátás innovatív kezelésére. A Szent István Egyetem soroksári ökológiai tangazdaságával együttműködésben 2017-től új, stressztűrő burgonya genotípusokat, mikrobiális oltóanyagokat, valamint pillangós növényekkel gazdagított vetésforgót tesztelnek.
A projekt eredményei több ágazati résztvevő, köztük gazdálkodók és döntéshozók számára is nyilvánosan hozzáférhetők. A SolACE célja az érdekeltek bevonása. Ezt különböző fórumokon és eseményeken keresztül igyekeznek elérni.
A SolACE projekt 2017 májusától 2022 áprilisáig tart, és 14 európai országból 25 partnerintézményt szervez össze. A konzorcium koordinátora a Francia Nemzeti Agrárkutatási Intézet (INRA). A partnerek között vannak mezőgazdasági termelők és gazdálkodói szervezetek, szaktanácsadók, szövetkezetek, logisztikai szolgáltatók, kutatók, ipari szakemberek, valamint a civil társadalom és a vidéki területek képviselői.
A projekt híreiről és eseményeiről a SolACE honlapján tájékozódhat részletesebben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés