Rekordnagyságú repceolaj készülhet Ukrajnában a 2018/19-es gazdasági évben, mivel soha nem látott arányban bővült az ország repcetermő területe.  Tavaly októberben még rosszabb volt az ukrán repceolajgyártás helyzete: a mindössze 600 tonnás havi gyártási mennyiséggel 6 éves mélypontra esett. A 2018/19-es gazdasági év elején viszont erősített az iparág: először lépte át a repce termőterülete az 1 millió hektárt az országban. Az ukrán repcetermesztés rekord mennyiségű olajat hozhat. Az Agrárszektor anyagát szemléztük. A növény gyenge áttelelési képessége miatt nem igazán elterjedt a rendre hideg teleket átélő Ukrajnában. A tavalyi termésből decemberig nagyjából 125 ezer tonna repceolajat gyártottak, ami csaknem 57 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakának számai - tájékoztatott az UkrAgroConsul. Ez pedig nagyobb mennyiség, mint amennyi repceolaj 2017-ben készült az országban.
Szárnyal az ukrán repcetermesztés: soha nem látott mennyiségű repceolaj készülhet
2018-ban 1,8 millió hektáron vetettek szóját Ukrajnában, ami nagyjából 4 millió tonnás termést jelent. A mennyiség 70 százalékát hazánkhoz hasonlóan feldolgozatlanul szállítják külföldre. 2017-ben összesen 200 ezer tonna szójaolaj készült az országban. Szójaolajból 2018 októberében bő 20 ezer tonnát sajtoltak, ami szintén 27 százalékkal múlta felül a tavalyi év azonos hónapjában mért termelési szintet. A 2018/19-es gazdasági év első két hónapjában 35.700 tonna szójaolajat gyártottak, ami magasan a megelőző évben mért 27.300 tonna feletti érték. Mindez magas számokat ígér a gazdasági év egészére is.
Ukrajnában a napraforgóolaj-gyártás megy jobban
A cikk szerint évente nagyjából 13 millió tonna napraforgómagot termelnek közel 6 millió hektáron (2,2 t/ha), amiből mintegy 6-6,3 millió tonnányi olajat sajtolnak - ez az összes növényiolaj-gyártás 95 százalékát adja. A napraforgóolaj mintegy 85 százalékát adják el külföldön, a legfőbb célpiacok pedig sorrendben: India, Európa és Kína. Az ukrán napraforgóolaj teszi ki a világkereskedelem mintegy 54 százalékát. Ukrajna az utóbbi időben arra törekszik, hogy a szója és a repce minél nagyobb részéből is feldolgozott termék szülessen, mivel az olajosmag-feldolgozó kapacitása lehetővé tenné, hogy olajat préseljenek akár az ország teljes terméséből.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás