Várhatóan még az idén további korlátozásokat vezetnek be repcében hatékony neonikotinoid tartalmú rovarölőszerekre. Azonban a repce nem marad védelem nélkül: engedélyt kapott ugyanis az a szer, amely kiválthatja a korlátozás alá kerülő hatóanyagokat. Az új rovarölőt januárban engedélyezték. Hazánkban ez év januárjában engedélyezték a ciantraniliprol hatóanyagú, Lumiposa nevű csávázószert, amellyel kiválthatók egyes neonikotinoidok. A repcevetőmag kezelésére alkalmas készítményekkel ezentúl neonikotinoidok nélkül is megvédhető a rovarkártevőktől a repce. A készítményt egyelőre kizárólag ennél a növénynél lehet használni - írta a Magyar Idők.
Az új rovarölőt a méheket veszélyeztető neonikotinoid tartalmú szerek helyett lehet használni
Mindaz a küzdelem, ami a magyar méhészek és a repcetermesztők között az utóbbi években lejátszódott, nyugvópontra kerülhet. Az új készítmény engedélyezésének köszönhetően pedig a magyar repcetermesztés továbbra is biztonságosan működhet a jövőben – mondta a Magyar Időknek Nagy István agrárminiszter.
További korlátozások léptek életbe hazánkban is
Az újonnan kinevezett miniszter azt is elmondta, hogy a nemrégiben megszületett európai uniós döntés értelmében hazánkban is további korlátozásokat vezetnek be az érintett három neonikotinoid (tiametoxám, klotianidin és imidakloprid) hatóanyag felhasználására. A tagállamok többsége ugyanis megszavazta azt a brüsszeli javaslatot, amely megtiltja a szóban forgó hatóanyagok szántóföldi felhasználását. A jogszabályt ugyanakkor még nem tették közzé, a hatóanyagok felhasználása pedig zárt üvegházakban továbbra is engedélyezett marad. A döntést komoly vita előzte meg. A beporzókra gyakorolt káros hatást az elmúlt években több vizsgálat is igazolta, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) például ez év februárjában tette közzé jelentését, amely a 2013 óta megjelent kutatási eredményeket összegzi. A szervezet ebben azt közölte, hogy a tanulmányok alapján nem kizárható, hogy ezen szerek felhasználása kockázatot jelent a házi, a posz- és a vadméhek egészségére. Mi is írtunk korábban a témában itt, valamint itt, és itt is.
A betiltást ellenzők viszont több fórumon hangsúlyozták, hogy ez a típusú rovarölő szer nagyon nehezen helyettesíthető a szántóföldi növénytermesztésben. Az eddigi gyakorlat is azt mutatja, hogy a hektáronként pár grammnyi csávázószer helyett a gazdáknak az egész táblát kezelniük kell. Ráadásul ezt egy szezonban akár többször is, ami több liternyi egyéb rovarölő szer felhasználását jelenti - írta a Magyar Idők.
Nagy István a lap kérdésére megerősítette: hazánk mindezidáig azért tartott ki a neonikotinoidok használata mellett, mert minden olyan szer, amely a helyettesítésére szolgálhatott, 10-15-ször nagyobb környezetkárosítással járt volna, miközben az említett csávázószer szabályos és szakszerű felhasználásával minimalizálni lehetett a beporzókat érintő veszélyt.
gyomirtókat is megvizsgálják
Hamarosan felülvizsgálják az összes, Magyarországon engedélyezett, glifozáttartalmú készítmény engedélyét. Így döntés születhet arról is, hogy indokolt-e a felhasználás korlátozása, illetve szükség van-e a vásárlásához és felhasználáshoz kapcsolódó forgalmi kategória módosítására. A glifozát egy régóta ismert gyomirtó anyag, amelyet széles körben használ a mezőgazdaság. Jelenleg ez a világon a legnagyobb arányban használt szer. Az Európai Unióban forgalomban lévő hatóanyagokat rendszerint 10 évente felülvizsgálják, így ellenőrzik, hogy az új tudományos adatok alapján is megfelelnek-e a jóváhagyási követelményeknek. Az értékelés szakaszában több környezetvédő szervezet bírálta a hatóanyag létjogosultságát, és próbált tudományos érveket felhozni a megújításának megakadályozására. Az elhúzódó és politikailag érzékeny eljárás végső szakaszában a kémiai anyagok toxikológiai besorolásáért felelős Európai Vegyi Anyag Ügynökség nem talált olyan bizonyítékot, amely szerint a glifozátot emberi egészségre károsnak kellett volna nyilvánítani. A bizottság ezután megállapította, hogy nincs tudományos akadálya annak, hogy a szer újra megkapja az engedélyt. Azonban 5 év múlva ismét felül kell vizsgálni a hatóanyag használatát. Korábban itt írtunk arról, hogy a glifozát nélküli gazdálkodás sok milliárd dolláros károkat okozna.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás