Az Európai Unió őszi vetéseinek állapota kielégítő, a fagykár minimális volt, leginkább az északi országokban, illetve Romániában és Bulgáriában fordult elő. Ukrajnában az őszi vetés állapota 90 százalékban kielégítő, és Oroszország termésével sincs különösebb probléma. Mindez azt vetíti előre, hogy bőségesen lesz termény – kezdte Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutató Intézet igazgatója az AGROmashEXPO fórum színpadán megtartott Gabonapiaci lehetőségek című előadásában. Az AKI igazgatója elmondta, hogy 2018-19-ben a napraforgó olaj árának csökkenését éltük meg, aminek egyik oka, hogy rengeteg termett a növényből. Az ukrán termőterületeken tavaly 13,7 millió tonnát takarítottak be, ami 13 százalékkal több mint az előző évben, Oroszországban pedig 12,6 millió tonna napraforgó termett, ami 33 százalékkal több, mint egy évvel előtte. Tehát készlet van bőségesen, ezért nem túl kedvezőek a piaci kilátások.
Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutató Intézet igazgatója beszélt arról, milyenek lesznek idén a gabonapiaci lehetőségek
A szójaolajnál is áresés tapasztalható, ezt a folyamatot egyrészt a pálmaolaj árcsökkenése húzta magával, másrészt pedig olyan mértékű volt a világ szójatermelése és -feldolgozása, ami nem állt szinkronban a fogyasztással, így szójából is van tartalék. Ezt befolyásolhatja a jövőben, hogy Dél-Kelet-Ázsia és Kína úgy próbál enyhíteni a kialakult pálmaolaj-helyzeten, hogy növeli a biodízel kötelező bekeverési arányát. Ez az intézkedés 2019-ben is folytatódni fog, ám nagy valószínűséggel nem változtatja meg drasztikusan a helyzetet – mondta Potori Norbert.
Új szója világrend
A szójabab új világrendjéről a szakember elmondta, hogy az USA és Kína közötti kereskedelmi háború egy új, furcsa helyzetet idézett elő. A kínai importvám bevezetésén kívül a kínai kereskedők megszüntették az üzleti kapcsolatot az Egyesült Államokból szállító partnerekkel. Így onnan nem ment szója a legnagyobb ázsiai országba. Ez pedig beindított egy másik folyamatot: az USA szójája elindult Brazília felé, a brazil szójababot pedig Kínába és az EU-ba szállították. Argentína, mint a világ első számú szójadara termelője szintén exportált babot is. Azért, hogy minden zökkenőmentesen történjen, a kínai befektetők megjelentek Brazíliában, és elindult a kikötői és a szállítási infrastruktúra fejlesztése. Ezt a folyamatot lehet megfigyelni Ukrajnában és Oroszországban is. Mindez annak érdekében történik, hogy még tovább növeljék a lerakó kapacitásokat. Decembertől aztán újra áramlik az USA-szójabab Kína felé, de nagy kérdés, hogy ez meddig tart. Ugyanis a január közepén tartott Kína-USA gazdasági megbeszélésről semmiféle információ nem szivárgott ki a gabonapiacot illetően, így a jövőt megtippelni emiatt lehetetlen.
Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutató Intézet igazgatója a dél-amerikai gabonapiaci helyzetről is beszélt
A múltból okulva viszont tanulságos megnézni egy korábbi, hasonló helyzetet: miután Richard Nixon USA elnök megtiltotta a szója kivitelét Japánba, megjelent egy olyan piaci szereplő, aki addig soha nem foglalkozott szójababbal. Ma ez az ország egyébként több, mint 100 millió tonna szóját termel évente, és úgy hívják: Brazília. Az, hogy az importvámok miatt az USA-szója elkezdett Brazília felé áramlani, a növény genetikai fejlődése is megindult. Ez frissíteni fogja az ottani génállományt és tovább növeli az ottani termelés mennyiségét. Ez a szója világpiaci árának alakulására nézve nem túl kecsegtető.
A repce összességében a legbiztatóbb
Ez a növény tartja leginkább az árát, aminek oka, hogy Európa nem tud akkora mennyiséget termelni, amennyire szüksége lenne. Az EU ezért 5-6 millió tonna repcemag importjára szorul. Ráadásul még a 2018-as európai vetés sem volt túl jó. Ez pedig a repceolaj és a dara iránti igényt is felpörgette. Hiába indította be az EU az USA-szója vásárlását, legalább 5 millió tonna hiány lesz a tavalyi 95 millió behozott mennyiséghez képest. A szójahiányt pedig valamivel ki kell váltani, emiatt indult meg a repce piaca.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás