Új távlatokat nyithat az űrkutatásban a bürökgémorr gyomnövény
Komoly lehetőséget kínál a bürökgémorr növény magja az űrtechnológiák fejlesztése során. Amennyiben sikerül modellezni a rendkívül könnyű, energiafogyasztás nélkül működő magot, a felderítőeszközök új generációja születhet meg. Az űrkutatás két legfontosabb elvárása, hogy egy szerkezet minimális energiát fogyasszon a létező legkisebb tömeg mellett. Ebben segíthet a bürökgémorr magjának különleges megoldása.
A gólyaorrfélék családjába tartozó bürökgémorr (Erodium cicutarium) a nevét a selymes, lila virágokat követő, a gém hosszú csőrére emlékeztető termése után kapta. Ebben az érés során 5 résztermés alakul ki, melyek egymás mellé feszülve mechanikus energiát halmoznak fel. Ez az energia folyamatosan növekszik. Aztán elér egy kritikus pontot, mintha túlfeszítenék a húrt, és ekkor egy enyhe érintés (akár csak egy elhaladó állat vagy egy fuvallat) a megfelelő helyre elég ahhoz, hogy kiváltsa a termés szétrobbanását. A magok ennek következtében akár több métert is repülhetnek - írta a Magyar Mezőgazdaság.
Különleges becsavarodás
Ez a taktika egyébként azt a célt szolgálja, hogy a következő generáció távolabb kerüljön, és rivalizálással ne akadályozzák egymást. A gyomnövény termését tartó vékony, farkincaszerű képződmény a rajta található mirigyszőrök miatt nagyon érzékenyen reagál a levegő nedvességtartalmára. Így száraz időben képes spirálisan megcsavarodni, míg nedvesség hatására kitekeredik. Ám az igazi különlegesség az, hogy a hegyes, megkeményedett szőrökkel fedett mag miniatűr földfúróhoz hasonlóan belefúrja magát a talajba, majd szilárdan rögzül a szőröcskéknek köszönhetően. Ezek gátolják meg a kicsavarodását is, amikor nedvesség hatására megváltozik a tekeredés iránya. Így néhány nap alatt a nappalok és az éjszakák közötti páratartalom változásoknak köszönhetően mélyen belefúródik a földbe.
Hirdetés
Briliáns formatervezés
Ez a jelenség a világűrben is hasznos. Az űrkutatás két legfontosabb elvárása ugyanis az, hogy egy szerkezet minimális energiát fogyasszon a létező legkisebb tömeg mellett. Közel egy évig tanulmányozták a bürökgémorr stratégiáját különféle, földönkívüli talajokat imitálva. Végül arra a következtetésre jutottak, hogy a mag minden része gondosan megtervezett és létfontosságú ahhoz, hogy képes legyen kivitelezni ezt az érdekes mechanizmust. A bürökgémorr magja tehát új távlatokat nyithat az űrtechnológiák fejlesztése során, mivel lényegében egy rendkívül könnyű, energiafogyasztás nélkül működő objektumról van szó, amit, ha sikerül modellezni, a felderítőeszközök új generációja születhet meg.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés