Új uniós ökológiai gazdálkodás szabályairól döntöttek
Megegyeztek a tagállamok képviselői, hogy 2021-től új szabályok lépnek érvénybe az ökológiai gazdálkodás területén. Az egyik legfontosabb változás, hogy ettől kezdve az unión kívüli, ökológiai gazdálkodásból származó termékeknek is meg kell felelniük az előírásoknak - közölte honlapján az Európai Bizottság (EB).
A tagállamok képviselői által 2017. november 20-án elfogadott, az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó új szabályokról szóló megállapodás egyszerűsíti és összehangolja az ökológiai élelmiszer-termelésre vonatkozó számos szabályt. Ez mind az Európai Unión belül, mind pedig a nem uniós országokban érvényes – közölte az Európai Bizottságra hivatkozva a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Az ökológiai gazdálkodás szabályai felett eljárt az idő
A testület azzal indokolta a reformot, hogy a már több mint húsz éve hatályos rendelkezések többsége elavult. Azokat a szektorban bekövetkezett változások meghaladták. Az EB szerint az ökológiai gazdálkodás az unió mezőgazdaságának egyik legdinamikusabb ágazatává vált. Az ehhez használt földterület közel 400 ezer hektárral növekszik évente. Az EU biogazdálkodási piaca mintegy 27 milliárd euró értékű, ami mintegy 125 százalékkal több, mint tíz éve. Az EB szerint a jelenleg hatályos szabályozások és eltérések nem teszik lehetővé a fejlődést az európai mezőgazdaságnak ebben a szektorában. Az új rendelet egyszerűbb, összehangoltabb megközelítésének köszönhetően pedig még gyorsabb növekedést eredményezhet.
Hirdetés
Minden tekintetben egységes piac, kivételek nélkül
A legfontosabb változás az EU egészére kiterjedő egységes szabályozás bevezetése. A régi szabályok ugyanis lehetővé tették a kivételeket, néha akár egyetlen gyártó érdekében is. Az új szabályok kellően rugalmasak lesznek. Továbbra is megengedettek a kellően indokolt kivételek, de ezek időben korlátozottak lesznek. Továbbá rendszeresen értékelik és szükség esetén alkalmazzák minden termelő számára, mindenkinek méltányos bánásmódot biztosítva. A szabályok pedig egyformán vonatkoznak minden ökológiai termelőre és termékre. Ugyanakkor lehetőség nyílik arra is, hogy új – akár élelmiszer-jellegű, akár nem élelmiszer-jellegű – termékek jelenjenek meg a piacon, ezzel is segítve a termelők fejlődését és a fogyasztók igényeinek kielégítését.
Uniós és nem uniós biotermékekre is érvényesek lesznek az új szabályok
Az új rendelet egyszerűsítést hoz a mezőgazdasági termelőknek. Például a kistermelők képesek lesznek csoportos tanúsítást választani, amely csökkenti a tanúsítási költségeket, és megkönnyíti számukra az organikus rendszerhez való csatlakozást. A szabályok új lehetőségeket teremtenek az ökológiai vetőmagok és más, a genetikai biológiai sokféleség magas szintű növénytermesztési anyagainak új piacának megnyitása felé is. Ez az EB szerint javítani fogja a biológiai sokféleséget, a növénytermesztés fenntarthatóságát és elősegíti a fejlesztéseket. Az viszont változatlan, hogy a tanúsított termelők semmilyen módon nem alkalmazhatnak növényi kultúrájukhoz engedéllyel nem rendelkező növényvédő szereket.
Mindenkivel betartatják a szabályokat
Szintén fontos változás, hogy az egységes szabályrendszer azokra a nem uniós mezőgazdasági termelőkre is vonatkozik, akik ökológiai termékeket exportálnak az EU piacára. Ők is csak az új rendelkezéseket betartva forgalmazhatják áruikat a közös piacon. Az új szabályrendszer a jelenlegi, importált ökológiai élelmiszerekre vonatkozó, hatvannál is több különböző egyenértékűnek tekintett szabványt váltja le. Az EB szerint a szigorúbb óvintézkedések csökkentik a nem engedélyezett anyagok által okozott véletlen szennyeződés kockázatát is.
Az új szabályok egyensúlyt teremtenek az ellenőrzésekben is, amelyet tagállami szinten végeznek majd. Az általános eljárás szerint évente zajlanak majd az ellenőrzések. Ám azokról a termelőkről, akik három egymást követő éves ellenőrzési időszak után is problémamentes termelést folytattak, a nemzeti hatóságok eldönthetik, hogy őket a továbbiakban kétévente már csak egyszer ellenőrzik. Ez csökkenti a bürokráciát mind a gazdálkodók, mind a nemzeti közigazgatás részére.
Lesz türelmi idő
A döntés biztosítja, hogy a fontos és gyorsan növekvő ágazat világos szabályokkal bővülhessen tovább. Továbbá a piaci szereplők biztosak lehetnek abban, hogy egyenrangúak lesznek a nem EU-tagállamok termelőivel. A három évig tartó tárgyalások során a bizottság mindenkor szem előtt tartotta az európai fogyasztók érdekeit – értékelte az egyezséget Phil Hogan, az EB mezőgazdaságért felelős biztosa.
Az elfogadott megállapodást az az Európai Parlamentnek kell jóváhagynia. Az új szabályok 2021. január 1-jén lépnének hatályba. Így az EB szerint elegendő idő lesz ahhoz, hogy a termelők és a piaci szereplők alkalmazkodjanak a megváltozott követelményekhez.
A magyar bio- és ökológiai gazdálkodás helyzetéről itt számoltunk be korábban.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés