A következő néhány évben a magyar mezőgazdaságnak olyan megoldásokat kell keresnie, amelyek megfelelnek az Európai Unió által megalkotott Európai Zöld Megállapodás (Green Deal) elvárásainak. A szakemberek szerint ilyen megoldás lehet a biológiai és mikrobiológiai készítmények alkalmazása a növényvédelem terén, valamint az automatizáció, a mesterséges intelligencia és a precíziós gazdálkodás szerepének erősítése az ágazatban. A KITE Zrt. szakmai bemutatókon ismertette a fejlesztéseket és a lehetőségeket Nádudvaron, Dalmandon és Mezőfalván.

Az Agrárszektor írta meg precíziós gazdálkodás szerepe elsősorban amiatt fontos, mert elősegíti a takarékos, hatékony anyaghasználatot, vagyis optimalizálja a kijuttatást és ezáltal feloldja a kisebb környezetterhelés és a nagyobb termelékenység ellentmondását. A KITE Zrt. egy olyan, Európában eddig még ismeretlen permetezőgépet mutatott be, amely valós idejű beavatkozásra képes, jelentős mértékben csökkentve a növényvédelmi kezelések során felhasznált vegyszerek mennyiségét.

Kiemelkedő technológiai felszereltséggel bír az Európában először Nádudvaron debütáló John Deere See & Spray okos permetezője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Nádudvar

Új technológiát hozott a John Deere 612R önjáró permetező Nádudvarra

A nádudvari szántóföldi bemutatón a John Deere 612R típusú önjáró permetező a See&Spray technológiát alkalmazza, vagyis a szórókereten elhelyezett kamerák és számítógépek segítségével, villámgyors képfeldolgozással, valós időben hoz döntést arról, hogy az adott területre kell-e vegyszert kijuttatni. Ezzel akár 70-80 százalékos inputanyag megtakarítás is elérhető - mondta Kolozsvári István, a KITE Zrt. kereskedelmet támogató mérnöke.

Európában ezt a rendszert többnyire tarlókezeléseknél vagy feketére művelt területen lehet használni, mivel a kamerák színfelismerés segítségével tudják ezeken a területeken megkülönböztetni a talajtól vagy a szármaradványoktól a gyomokat. A rendszer csak oda juttat ki vegyszert, ahol gyomfoltot érzékel - mondta Kolozsvári István.

A John Deere 612R önjáró permetező fúvókái, szórókerete és egy érzékelője - Fotó: Magro.hu, CSZS, Nádudvar

A szakember arról is beszélt, hogy a permetezés érzékenységét egy ötfokú skálán lehet beállítani. A gépkezelő döntheti el, hogy a kamerarendszer milyen méretű gyomoknál alkalmazzon kezelést, de azt is meg lehet határozni, hogy milyen hosszan és mekkora dózisban juttasson ki vegyszert. Mivel a kamerák képfeldolgozása pillanatok alatt megtörténik, az önjáró permetező a kezelés során akár 18-20 km/órás sebességgel is képes haladni. A permetezőt kifejezetten nagy, akár 40 méteres szórókerettel is fel lehet szerelni. A 612R típusú önjáró permetező egy 4500 literes rozsdamentes permetlé tartállyal, valamint közel 1000 l/min teljesítményű centrifugál szivattyúval dolgozik. Elég nagy teljesítményű ahhoz, hogy 4-5 perc alatt feltöltse a tartályt, és nagyjából hasonló mennyiségű idő kell ahhoz, hogy a vegyszereket is betöltsék a vegyszer bekeverőbe.

Ezekről beszélt Hadászi László

A KITE Zrt. „Irányt mutatunk 2.0” című, nádudvari szántóföldi napján Hadászi László, a vállalat innovációs főigazgatója arról beszélt, hogy a fenntarthatóság és a hatékonyság egymást nem kizáró fogalmak. A szakember elmondta, hogy a vállalatnál azokat a megoldásokat keresik, amelyek a Green Deal elvárásainak meg fognak felelni. Ide tartoznak a különböző biológiai és mikrobiológiai termékek. Ezeknek vizsgálják a hatékonyságát, a szántóföldi alkalmazhatóságát, és azt, hogy hol lehet ezeknek a helye a rendszerben, mit lehet kiváltani velük, és mit nem. Hadászi László szerint az innováció terén három olyan fő irány van, amin el lehet indulni: az első az előbb említett biológiai és mikrobiológiai készítmények köre. A második az automatizálás egyre magasabb fokú alkalmazása, amelyek a végén valóban autonóm gépek jelenhetnének meg a földeken. A harmadik pedig a mesterséges intelligencia alkalmazása, bár ez utóbbi kapcsán a szakember elismerte, hogy egyelőre még nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű és minőségű adat ahhoz, hogy valóban hatékonyan és jól lehessen használni a rendszert.

Drónok, rendszerek, támogatás és szakmai fejlődés

Hadászi László beszélt arról is, hogy a drónok használata a mezőgazdaságban nagyon jól illeszkedik a Green Deal elvárásaiba, mivel ezek az eszközök remekül alkalmazhatóak olyan beavatkozásoknál, amelyek nem a teljes felületet, vagy csak a tábla egy részét érintik. Ami még említést érdemel, hogy a hagyományos inputanyag-kijuttatással szemben a drónokkal könnyen meg lehet valósítani a differenciált kijuttatást. Hadászi László szerint a valós idejű beavatkozások - vagyis hogy egyszer kelljen felszállni és felmérni a területet, majd azonnal ki is juttatni a szükséges inputanyagot - a drónoknál még nincsenek megoldva, de már dolgoznak ennek a megoldásán.

Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója arról beszélt, hogy a fenntarthatóság és a hatékonyság egymást nem kizáró fogalmak - Fotó: Magro.hu, CSZS, Nádudvar

Arra a kérdésre, hogy hogyan látja a precíziós gazdálkodás helyzetét és jövőjét Magyarországon, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója elmondta, hogy a cég Precíziós Gazdálkodási Rendszere 2021-ben indult, majd pedig a mezőgazdaság digitális átállását támogató pályázatnak köszönhetően történt egy nagy ugrás a területen. Gyakorlatilag egy év alatt a 2600-2700 eszközről 4000 fölé emelkedett az RTK-t használó gépek száma.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás