A Rocos és a Boston Dynamics együttműködésével napvilágot látott egy olyan robot, amely képes helyettesíteni a juhászok kisegítő munkatársait: a kutyákat. A Boston Dynamics létrehozta magát a robotkutyát, míg a Rocos szoftverfejlesztő cég a távvezérlés és végrehajtás folyamatait biztosítja a robot számára. A szerkezet négy lábbal rendelkezik, amelyek biztosítják a különféle terepeken való mozgást, továbbá nagy teherbírásúak, amely hasznos lehet a birkák környezetében.

A robot távolról is jól irányítható, illetve olyan területeken képes mozogni, amelyeken más robotok nem, a kiadott útvonalat pedig menet közben is lehet alaktani és tervezni. A kísérletek Új-Zélandon zajlanak, ahol birkákon tesztelik a robotkutyát. A Boston Dynamics munkatársai pedig saját irodáikból tudják irányítani a robotjukat, illetve fogadják az azáltal összegyűjtött adatokat, így feltérképezhetik az ismeretlen terepet anélkül, hogy személyesen megjelennének az adott helyen. A robotok segítségével lehetséges az adatok valós idejű rögzítése, amik többféle érzékelővel vannak ellátva, illetve összehasonlítást is tudnak végezni, ugyanis a korábbi felmérések adataihoz is hozzáfér. A mezőgazdaság esetében például a gazdák számára segítségként szolgálhat a termésbecslések pontosításában, illetve naprakész információkat biztosít.

A robotkutyák segítségével anélkül deríthető fel az ismeretlen terep, hogy emberi munkaerőnek meg kellene jelennie a helyszínen. (Fotó: Pixabay, Hangela)

A tesztek alapján pedig nem a meglévő pásztorkutyák számának kiegészítésére szolgálnak a robotok, hanem azok teljes helyettesítésére. A robotkutyák gyorsan mozognak a terepen, illetve annyira erősek, hogy akár egy teherautót is képesek lennének elhúzni. A fejlesztők szerint a robot megoldást nyújthat a koronavírus által okozott munkaerőhiány kérdésére, illetve az ország élelmiszer-előállítását is hatékonyabbá teheti.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=92&v=RBLnAhzPpTQ&feature=emb_logo

A juhászaton kívül a mezőgazdaság más területein is igyekeznek fejleszteni a rendelkezésre álló lehetőségek tárházát, így például a gyümölcsösök esetében a terméshozam ellenőrzésére, valamint a betakarítási munkálatok segítésére is zajlanak kísérletek, ahol robotokat alkalmaznának. Ezek a fejlesztések nem azt a célt szolgálják, hogy az emberi munkaerőt lecseréljék gépekre, sokkal inkább a dolgozók munkáját szeretnék egyszerűbbé és dinamikusabbá tenni.

Forrás: Rocos, Index

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás