A Rocos és a Boston Dynamics együttműködésével napvilágot látott egy olyan robot, amely képes helyettesíteni a juhászok kisegítő munkatársait: a kutyákat. A Boston Dynamics létrehozta magát a robotkutyát, míg a Rocos szoftverfejlesztő cég a távvezérlés és végrehajtás folyamatait biztosítja a robot számára. A szerkezet négy lábbal rendelkezik, amelyek biztosítják a különféle terepeken való mozgást, továbbá nagy teherbírásúak, amely hasznos lehet a birkák környezetében.

A robot távolról is jól irányítható, illetve olyan területeken képes mozogni, amelyeken más robotok nem, a kiadott útvonalat pedig menet közben is lehet alaktani és tervezni. A kísérletek Új-Zélandon zajlanak, ahol birkákon tesztelik a robotkutyát. A Boston Dynamics munkatársai pedig saját irodáikból tudják irányítani a robotjukat, illetve fogadják az azáltal összegyűjtött adatokat, így feltérképezhetik az ismeretlen terepet anélkül, hogy személyesen megjelennének az adott helyen. A robotok segítségével lehetséges az adatok valós idejű rögzítése, amik többféle érzékelővel vannak ellátva, illetve összehasonlítást is tudnak végezni, ugyanis a korábbi felmérések adataihoz is hozzáfér. A mezőgazdaság esetében például a gazdák számára segítségként szolgálhat a termésbecslések pontosításában, illetve naprakész információkat biztosít.

A robotkutyák segítségével anélkül deríthető fel az ismeretlen terep, hogy emberi munkaerőnek meg kellene jelennie a helyszínen. (Fotó: Pixabay, Hangela)

A tesztek alapján pedig nem a meglévő pásztorkutyák számának kiegészítésére szolgálnak a robotok, hanem azok teljes helyettesítésére. A robotkutyák gyorsan mozognak a terepen, illetve annyira erősek, hogy akár egy teherautót is képesek lennének elhúzni. A fejlesztők szerint a robot megoldást nyújthat a koronavírus által okozott munkaerőhiány kérdésére, illetve az ország élelmiszer-előállítását is hatékonyabbá teheti.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=92&v=RBLnAhzPpTQ&feature=emb_logo

A juhászaton kívül a mezőgazdaság más területein is igyekeznek fejleszteni a rendelkezésre álló lehetőségek tárházát, így például a gyümölcsösök esetében a terméshozam ellenőrzésére, valamint a betakarítási munkálatok segítésére is zajlanak kísérletek, ahol robotokat alkalmaznának. Ezek a fejlesztések nem azt a célt szolgálják, hogy az emberi munkaerőt lecseréljék gépekre, sokkal inkább a dolgozók munkáját szeretnék egyszerűbbé és dinamikusabbá tenni.

Forrás: Rocos, Index

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás