Újabb csavar: mégsem rákkeltő a glifozát?
Egy hosszú ideje napirenden lévő vitát zárhat most le egy friss jelentés, amely szerint a glifozát nem rákkeltő! A szakvélemény alapján legkésőbb 6 hónap múlva kell az Európai Bizottságnak döntenie arról, engedélyezi-e a jövőben a glifozát tartalmú szerek használatát.
2016-ban igen komoly vitát váltott ki, hogy többen rákkeltőnek titulálták a glifozát gyomirtót és ezért nem hosszabbították meg a vegyület használati engedélyét. Az Európai Bizottság kijelentette, attól függően fogja a jövőben engedni, vagy nem engedni a szer használatát, hogy az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) mit fog mondani a szerről a vizsgálatukat követően.
A Nébih sajtóközleménye szerint, amire vártunk, az most megérkezett, az ECHA elkészítette a szakvéleményét. E szerint a hatóanyag semmilyen mértékben nem minősíthető rákkeltőnek. A molekula sem a karcinogén 1A (emberen bizonyított), sem az 1B (állatokon bizonyított), sem a 2-es (bizonytalan) kategóriába nem kerülhet. A glifozát nem minősíthető sem karcinogén, sem mutagén, sem reprotoxikus hatásúnak. Ez azt jelenti, hogy a glifozát mégsem olyan veszélyes, mint amilyennek sokan hitték.
Hirdetés
Az ECHA kezdeményezi, hogy a hatóanyagot tartalmazó szereken a „H318 súlyos szemkárosodást okoz” és a „H411 mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz” veszély mondatokat kötelezően szerepeltetni kelljen. Lényeges, hogy az ECHA értékelése a glifozátsavra, mint hatóanyagra vonatkozik. A készítményekben a hatóanyag só formájában, és 100%-nál kisebb arányban van jelen, így azok ennél enyhébb besorolást is kaphatnak.
A szakvélemény egy komoly fordulópont lehet a glifozát körül kialakult vitában. Várhatóan a jövőben újra engedélyezni fogják a hatóanyag használatát. Viszont fontos tudni, hogy ez még nem jelenti a hatóanyag engedélyeinek azonnali megújítását – erről legkésőbb 6 hónap múlva kell az Európai Bizottságnak döntenie.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés