Újabb high-tech eszközök a modern agrárium számára
A mezőgazdasági technológia páratlan fejlődésen ment keresztül az elmúlt időszakban. A high-tech megoldásokba a Generali is beszállt az űrtechnológiát segítségül hívva a kárfelmérésben és a „riasztásban”.
Az agrárium a magyar gazdaság egyik legfontosabb ágazata, amelynek termelékenysége évről évre folyamatosan növekszik: a szektor kibocsátása 2018-ban elérte a 2720 milliárd forintot, vagyis 2010 óta egyharmadával emelkedett, melyben nagy szerep van a mezőgazdasági technológia fejlődésének is. Az agrárdigitalizáció a következő évtized legnagyobb lehetőségét jelentheti az ágazatnak, amely a termelés hatékonyságát, jövedelmezőségét és versenyképességét emelni, a termelési kockázatokat pedig várhatóan csökkenteni fogja.
„Jelenleg a Mezőgazdaság 4.0 fázisban vagyunk. Az új okos technológiáknak és felhőszolgáltatások óriási ütemben növelték a hasznos információmennyiséget a gazdák számára, így lehetővé vált a termelési folyamatok optimalizálása, ezáltal mára eljutottunk a „smart farming” rendszerig” – hangsúlyozza Bordás Imre, a Generali Biztosító mezőgazdasági biztosítási csoportvezetője.
Hirdetés
Ugyanakkor a technológia nem csak a termelékenység növelésében segíthet, hanem időjárás okozta és egyéb károk esetén azok pontos feltérképezésében is. Erre a célra fejlesztette ki a Generali - a Debreceni Egyetemmel - szoros együttműködésben a Georisk műholdas, adatvezérelt kárrendezési rendszert.
A rendszert már tavaly óta használjuk a kárfelmérési folyamatainkban, és a tapasztalataink azt mutatják, hogy a Sentinel műhold adatival dolgozó szoftver jóval pontosabb képet ad a károkról, mint a hagyományosan alkalmazott manuális kárfelmérés, ami ráadásul jóval időigényesebb is” – teszi hozzá Bordás Imre.
A Generali Biztosító jelenleg egy új, a piacon egyedülálló szolgáltatás bevezetésén dolgozik, amivel a gazdák tovább csökkenthessék káraikat: Terveink szerint – a 2020-as évben a Georisk adataira alapozva egy műholdas riasztás csomagot adunk a biztosítás mellé. Ez azt jelenti, hogy ha a rendszer bármilyen visszaesést észlel a növények vegetációs időszakában, akkor figyelmeztető üzenetet küld majd a gazdáknak, így meg tudják vizsgálni, hogy mi okozhatja azt, elkerülve vagy csökkentve ezzel a további károkat” – teszi hozzá Bordás Imre.
A Generali emellett lépést tartva a legfrissebb digitalizációs trendekkel, ügyfelei számára további innovatív plusz szolgáltatásokat is kínál. Egyrészt egy olyan ingyenesen letölthető mobil alkalmazással könnyíti meg a gazdák életét és munkáját, mely előre jelzi az időjárási vészhelyzeteket. Másrészt az idei évtől a biztosító kárszakértői a viharkárokhoz és a nagyobb területeket érintő károk a felméréséhez drónokat is használnak a pontosabb, precízebb kárfelmérés érdekében. A drónnal készített fotókat és videókat a kárszakértők az érintett gazdák rendelkezésére bocsátják, akik így tájékozódhatnak a növénykultúrájuk állapotáról madártávlatból is (pl.: belvízfoltokról, vagy a táblát érintő vadkárokról).
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés