Egyre több gazdaságban kezd elterjedni a környezetkímélő talajfertőtlenítés, a szolarizáció. Ezzel a módszerrel vegyszerek és egyéb, káros anyagok nélkül fertőtleníthetjük a talajt két termesztett növényi kultúra között. Persze, mint mindennek, ennek a módszernek is megvannak a maga nehézségei.

A szolarizáció nem számít egyébként mai találmánynak, Izraelben már a hetvenes években kísérleteztek ezzel a technológiával. Esetükben kifejezetten könnyen és eredményesen használható a napenergia felhasználásával történő talajfertőtlenítés, ugyanis a módszer csak akkor hatásos, ha folyamatos, erős napfény éri a fertőtleníteni kívánt területet.

Az eljárás előtt 20-30 cm vastagon fel kell lazítani a talajt, majd alaposan be kell öntözni. A föld átnedvesítése elengedhetetlen lépése a folyamatnak, mivel a víz segít elvezetni a hőmérsékletet a talaj mélyebb rétegeibe is.

Nagyobb területeken a fólia leterítése gépesíthető is (Fotó: planthealthinternational.com)
 

Az így előkészített talajra legalább fél milliméter vastagságú fóliát terítünk úgy, hogy a föld és a fólia között a lehető legkevesebb légbuborék képződjön, tehát a fólia szinte tökéletesen simuljon a talaj felszínére.

A fóliás takarás egy hónapig maradjon a termőföldön. Ez idő alatt elnyeli és megtartja a napsugárzás által keletkező hőt. A talaj hőmérséklete a legmelegebb órákban 65 fok fölé emelkedik, amelynek hatására az ott élő káros organizmusok, valamint a gyommagvak elpusztulnak.

A szolarizáció jellegéből adódóan csak a melegebb éghajlattal rendelkező térségekben alkalmazható sikerrel. Sőt, elsősorban azokon a tájegységeken, ahol a legmelegebb hónapokban még a felhősödés sem igazán jellemző. Ha a Magyarországon egyre gyakrabban elrendelt hőségriadókra gondolunk, érdemes lehet a módszerrel hazánkban is megpróbálkozni.

Így, környezetkímélő módon, a nap energiáját felhasználva lehet a gyomirtást elvégezni, valamint a talajban élő káros organizmusokat kiirtani.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás